BRATISLAVA. Poslanec Národnej rady za Most-Híd Árpád Érsek sľubuje športovcom, že sa pokúsi opäť predložiť do parlamentu zákon o príspevku za zásluhy v športovej oblasti.
Parlament totiž v stredu 27. júna rozhodol, že olympijskí medailisti sa doživotnej renty zatiaľ nedočkajú, keď neschválil zákon o príspevku za zásluhy v športovej oblasti z dielne poslancov za Most-Híd.
Most navrhoval len olympionikov
Poslanci Tibor Bastrnák, Arpád Érsek a Gábor Gál v ňom navrhovali, aby úspešní športovci z olympiád, paralympiád, deaflympiád či šachovej olympiády dostávali od štátu finančnú odmenu.
Zastavenie ďalšieho rokovania o zákone presadilo 81 poslancov za Smer. "Mám z toho zmiešané pocity. Chceli sme pomôcť. Je mi to ľúto, ale sľubujem, že ako bývalý športovec a tréner sa tak ľahko nevzdám. Pokúsim sa znovu," uvádza sa v dnešnom vyjadrení Árpáda Érseka k neschváleniu návrhu zákona o olympijskej rente, o ktorom agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka strany Most-Híd Zuzana Bačiak Masaryková.
Érsek pripomína, že zákon o príspevku za zásluhy v športovej oblasti - olympijskú rentu pripravovali približne jeden rok, keď bol aj v programe strany Most-Híd v minulom volebnom období. Pre časovú tieseň ho nestihli predložiť a preto ho predložili až v tomto volebnom období.
"Zámerom bolo oceniť najlepších športovcov, ktorí boli úspešní na olympiáde a získali medailové umiestnenia. Týkalo sa to aj paralympionikov a deaflympionikov. V rozprave sa prihlásilo viacero poslancov, ktorí apriori neboli proti, ale mali aj rôzne pripomienky, ktoré by sa dali zapracovať v druhom čítaní zákona. Žiaľ, naše úsilie pri hlasovaní nepodporili poslanci za stranu Smer," konštatuje ďalej Érsek.
Podľa Érseka chceli športovcom dať na vedomie, že politické elity nezabúdajú hlavne na tých, ktorí priniesli slávu a dobré meno Slovensku. "Žiaľ, nepodarilo sa. Však uvidíme, keď získame na OH v Londýne popredné umiestnenia. Potom sa naši špičkoví politici budú predbiehať pri spoločnej fotke," dodáva sa vo vyjadrení.
Smer nehlasoval, chce myslieť aj na majstrov
Poslanci za Smer za zákon nehlasovali, lebo sa im nepáčilo, že stavia na inú úroveň olympionikov a športovcov, ktorí uspeli na majstrovstvách sveta či Európy. Nazdávajú sa tiež, že veková hranica pre priznanie renty je prinízka. Autorom preto odporúčajú zákonu venovať náležitú verejnú diskusiu a po úprave ho opäť doručiť do parlamentu.
Podľa navrhnutého znenia by zlatí medailisti doživotne mesačne dostávali odmenu vo výške priemernej mzdy. Strieborní medailisti by dostali 60 percent tejto sumy a bronzoví 40 percent. Priemerná mzda v roku 2011 dosiahla 786 eur, 60 percent z tejto čiastky predstavuje 472 eur a 40 percent 315 eur.
Odmena by nepodliehala zdaneniu. Návrh zákona pamätal aj na športovcov, ktorí v roku 1984 pre bojkot socialistických krajín nenastúpili na olympijských hrách v Los Angeles, do zoznamu relevantných športových podujatí totiž autori zaradili aj Hry priateľstva, ktoré sa ako náhrada za olympiádu uskutočnili v ZSSR.
Nárok na odmenu by bol v prípade schválenia podmienený vekom. Autori navrhovali dve alternatívne hranice, buď 35 alebo 40 rokov. Ak by odmenu dostávali už 35-roční športovci, nárok na ňu by malo 80-90 osôb a štátna pokladnica by na renty ročne vynaložila 461-tisíc eur. V prípade vyššej vekovej hranice by si 70-80 osôb rozdelilo 383-tisíc eur.