Bratislava 12. júna (TASR) - Na kompromisnej sume, ktoré by lekárnici dostali v čo najkratšom čase, by sa chceli na dnešnom stretnutí predstavitelia Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) dohodnúť s podpredsedom vlády SR Ivanom Miklošom. Prezident SLeK Peter Mihálik konštatoval, že zdravotné poisťovne dlhujú verejným lekárňam takmer 6 miliárd korún. To znamená, že každá verejná lekáreň je v súčasnosti v priemere zadlžená sumou prekračujúcou 5 miliónov korún.
Ako na dnešnej tlačovej besede v Bratislave ďalej povedal, nie sú to peniaze lekárnikov. Verejné lekárne dlhujú časť financií dodávateľom liekov, časť bankám, ktorým splácajú úvery, a svoj podiel finančnej ťarchy nesú aj výrobcovia a dovozcovia liekov a až na samom konci sú finančné prostriedky pre lekárnikov. Dodal, že lekárnici sú "gniavení" penalizáciami z celého liekového reťazca. Neustále nad nimi visí Damoklov meč v podobe zákona o konkurze a vyrovnaní a hrozba straty podnikateľskej existencie, ale aj súkromného majetku.
V prípade, že ani po rokovaniach nedôjde k oddlženiu lekární, SLeK uvažuje pristúpiť k vydávaniu liekov za peniaze. P. Mihálik konštatoval, že hrozí aj taký stav, že lekárne budú mať síce otvorené, ale na ich pultoch nebudú žiadne lieky. Zdôraznil, že lekárnici nežiadajú peniaze do budúcnosti, ale za poskytnuté lekárenské služby.
P. Mihálik upozornil na nátlakový postup Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Jej pracovníci v regiónoch Nové Zámky, Veľký Krtíš, Lučenec a inde ponúkajú lekárnikom zmluvy, ktoré sú pre nich jednoznačne nevýhodné a minimálne v štyroch bodoch sú protizákonné. Napríklad sa v nich posúva termín splatnosti pohľadávok lekární voči VšZP na 90 dní, pričom zo zákona má poisťovňa za poskytnuté služby zaplatiť do 30 dní. V zmluve by sa mal lekárnik zaviazať, že sa vzdáva pohľadávok voči VšZP, ktoré vzniknú v budúcnosti. Poisťovňa sa len zaviaže k tomu, že svoj dlh vo výške okolo 5 miliónov splatí do dvoch rokov, pričom lekárnici potrebujú peniaze v reálnom čase.
P. Mihálik konštatoval, že lekárnici neboli spokojní s výsledkom rokovania s ministrom zdravotníctva SR Romanom Kováčom. SLeK súhlas s novelou zákona o zdravotnom poistení podmienila oddlžením lekární, kým R. Kováč túto požiadavku rozdelil na dve časti. R. Kováč nemá teda ani dôveru, ani podporu lekárnikov. P. Mihálik zastáva názor, že minister aj vláda pohŕdajú stavom lekárnikov.