BRATISLAVA. Krajiny dunajského regiónu vytvoria Dunajský inovačný fond, v rámci ktorého sa budú pripravovať medzinárodné vedecké projekty a programy. Poslúžiť má na udržanie "mozgov" v regióne a posilnenie spolupráce týchto krajín.
O jeho vytvorení vo štvrtok rokoval minister školstva Dušan Čaplovič zo Smeru s eurokomisárom pre regionálnu politiku Johannesom Hahnom.
Prispeje aj únia
"Prediskutovali sme a dohodli sme sa na vytvorení Dunajského inovačného fondu, ktorý by mal byť multilaterálnym výskumným programom v rámci dunajského regiónu," vyhlásil eurokomisár.
Dodal, že fond by mal byť pripravovaný v čase, keď sa naštartuje nový finančný rámec, teda od roku 2014. Do fondu vložia prostriedky jednotlivé štáty, prispeje aj Európska únia, podľa Čapoviča by ho mohli obohatiť aj zdroje z privátneho sektora.
"Sú indikácie, že aj EÚ podporí tento fond zo svojich fondov v hodnote päť až sedem miliónov eur, čo by na začiatok mohla byť dobrá suma na udržanie mozgov v tomto regióne," zdôraznil Hahn.
Chcú udržať šikovných
Podľa Čaploviča bude mať fond veľký význam aj pre študentov.
"Bude to veľmi významná výzva aj pre mladých ľudí na Slovensku, lebo sa budú vytvárať partnerstvá medzinárodných tímov a projekty, ktoré budú vytvárať stabilitu s veľkou pridanou hodnotou," podčiarkol minister.
Doplnil, že krajiny dunajského regiónu sú v jednom spoločnom európskom vzdelávacom priestore, a tak je spolupráca nutná.
"Moja idea bola vždy vytvoriť veľmi silný priestor v oblasti od miest Győr, Viedeň, Bratislava, Brno, kde by práve táto oblasť formujúcej sa základne pre vedomostnú spoločnosť mohla byť úspešná," podčiarkol Čaplovič.
Spolupracuje sedem krajín
Slovensko, Rakúsko, Maďarsko, Chorvátsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko, Nemecko, Česko, Slovinsko, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Moldavsko a Ukrajina už rok spolupracujú v rámci stratégie EÚ pre podunajskú oblasť.
Eurokomisár Hahn od 27. júna do 1. júla navštevuje sedem z týchto krajín a stretáva sa s vysokopostavenými predstaviteľmi. Oboznámi sa tak s projektmi, ktoré sa realizujú v rámci stratégie.
"Chcem vidieť na vlastné oči, ako napredujú tímy, ktoré zodpovedajú za túto priekopnícku iniciatívu a motivovať ich k rýchlejšej realizácii opatrení, ktoré môžu prispieť k rastu a tvorbe pracovných miest," povedal eurokomisár.
Čaplovič dnes s Hahnom diskutoval aj o siedmej časti stratégie pre podunajskú oblasť, ktorou je budovanie a formovanie vedomostnej spoločnosti. Za túto časť zodpovedá Slovensko spolu so Srbskom.