Voľbu členov ÚPN na žiadosť Pavla Hrušovského vrátili späť do výboru.
BRATISLAVA. Parlament zatiaľ nezvolí členov Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN).
Plénum vyhovelo žiadosti predsedu parlamentného klubu KDH Pavlovi Hrušovskému, ktorý o vrátenie do výborov požiadal vo svetle informácií o kandidátovi Smeru Romanovi Lebedovi.
Denník Sme upozornil, že Lebeda bol hlavným odborným garantom z gemerského sociálneho podniku, ktorý vyšetruje polícia.
Polícia v súvislosti so spomínaným projektom sociálneho podniku už pol roka vyšetruje trestný čin poškodzovania záujmov európskych spoločenstiev. Spolu podľa nej vznikla škoda približne 1,9 milióna eur.
Na Lebedovo pôsobenie pred hlasovaním upozornila aj poslankyňa Lucia Nicholsonová (SaS), ktorá v minulosti ako štátna tajomníčka ministerstva práce podala v súvislosti so sociálnymi podnikmi niekoľko trestných oznámení.
František Šebej (klub Most-Híd) upozornil na mladý vek kandidátov, čo majú pracovať v inštitúcii, ktorá má dohliadať na pamäť národa. "Sú to pozície, ktoré si vyžadujú nejakú životnú skúsenosť, nejaký vek, nejaký príbeh. Títo kandidáti sa tomu ani nepribližujú."
„To je čistý výsmech,“ povedal v rozprave o Lebedovej kandidatúre bývalý minister práce Jozef Mihál z SaS, ktorý o podozreniach z tunelovania sociálnych podnikov kedysi informoval.
Andrej Kolesík (Smer) označil Nicholsonovej slová za snahu zdiskreditovať kandidátov sociálnych demokratov z politických príčin.
"Vy tu páchate inkvizíciu voči mladým ľuďom len preto, že ich navrhuje strana Smer. (...) Toto je hon na čarodejnice, ktorý spustili niektorí poslanci opozície, zhodný s niekdajšími praktikami Gestapa a Čeky," adresoval Nicholsonovej.
Poslanci sa na záver rokovania siedmeho dňa tretej schôdze parlamentu venovali sérii tajných volieb, ich výsledok bude známy v piatok ráno. Okrem iného volia predsedníčku Úradu pre verejné obstarávanie, vláda do tejto funkcie navrhla Zitu Táborskú.
Záver rokovania svojsky ozvláštnil poslanec za OĽaNO Alojz Hlina, ktorý bol nespokojný s tým, že kandidáti, o ktorých plénum rozhoduje, sa parlamentu nepredstavujú osobne.
Vyzul si preto topánku a búchal ňou po poslaneckej lavici, čím pripomenul niekdajšieho lídra Sovietskeho zväzu Nikitu Sergejeviča Chruščova, ktorý podobný kúsok vyviedol na pôde OSN.

Beata
Balogová
