BRATISLAVA. O možnom nákupe lietadiel Spartan ministerstvo obrany po nástupe vlády Roberta Fica rokovalo, k debate o cene za dva až štyri kusy sa však podľa neho ešte nedostali.
Dve lietadlá C-27J Spartan by nás podľa bežných cien mohli stáť aj 80 miliónov eur. Niektoré odhady počítajú aj s nižšími cenami po rôznych zľavách – dvojica Spartanov by sa podľa nich dala teoreticky kúpiť asi za 60 miliónov eur.
Aj to je však suma, pri ktorej je veľmi diskutabilné, či sa Slovensku s malou armádou a necelými šiestimi stovkami vojakov na zahraničných misiách takéto lietadlá oplatí kúpiť.
Armáda
Na čom lieta
2 kusy – stredné dopravné lietadlo An26;
1 kus – stredné dopravné lietadlo An–24 (od havárie rovnakého stroja v Hejciach v Maďarsku už nevzlietol);
5 kusov – ľahké dopravné lietadlo L410;
10 kusov – dopravné vrtuľníky Mi17;
Šéf úradu ministerstva Peter Novotňák hovorí, že ministerstvo za minulý rok zaplatilo za dopravu našich vojakov externým leteckým dopravcom 5,1 milióna eur.
Keby takúto sumu Slovensko platilo každý rok, cena za nákup Spartanov by sa prenájmom vyrovnala za viac ako 15 rokov.
Po kúpe lietadiel, hoci by mohli plniť aj iné úlohy, však k sume treba pripočítať ďalšie milióny za údržbu, náklady na prevádzku, výcvik technického personálu a pilotov a ich mzdy.
Otázne je aj to, na čo armáda lietadlá s prepravnou kapacitou asi 60 vojakov potrebuje.
V roku 2014 sa stiahnu vojaci NATO z Afganistanu a okrem nich máme väčší kontingent iba v Bosne, kam sa dá dopraviť autami, a na Cypre.
Armádu si neplatíme, aby zarábala, píše Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Novotňák, ktorý mal vyjednávanie o nových strojoch na starosti, hovorí, že so spoločnosťou Alenia Aermacchi viedli výhradne technické rokovania. Cenovú ponuku z Talianska čakajú do niekoľkých týždňov.
Hovorí, že 26. februára 2014 sa skončí životnosť posledného z dvojice stredných dopravných lietadiel Antonov An-26 a dovtedy musí štát vyriešiť, ako sa budú vojaci prepravovať.
Alenia na otázky SME odpovedala, že so Slovenskom o lietadlách rokuje. „V súčasnosti nevieme predpovedať, kedy bude zmluva dokončená,“ napísal Marco Valerio Bonelli z Alenie. Fico už odkázal, že na lietadlá nebudú najbližšie dva roky peniaze.
Nákup nových lietadiel pre armádu považuje podpredseda SDKÚ a bývalý minister obrany Martin Fedor za luxus.
Ako povedal, vláda chce nakupovať lietadlá v čase zúrivej konsolidácie verejných financií, keď záťaž plánuje preniesť na strednú vrstvu a rozpočet ministerstva obrany plánuje znížiť pod jedno percento HDP, pričom rozpočet tohto rezortu ide len na prevádzku.
"Slovensko nie je v pozícii arabského šejka, ktorý otvorí katalóg, vyberie si a kúpi nové lietadlo, ktoré sa mu páči," vyhlásil Fedor.

Beata
Balogová
