BRATISLAVA – Bytová otázka trápi na Slovensku veľa ľudí, a preto sú byty jedným z populárnych predvolebných lákadiel. Pre mladých sú pre vysoké trhové ceny často nedostupné, starší nostalgicky spomínajú na socializmus, keď „štát byty dával“.
SDK pred minulými voľbami sľubovala postaviť počas každého roku svojho vládnutia 14-tisíc bytov. Sľub podľa Dzurindu splnila na 80 percent. Podľa kritikov však štát v skutočnosti postavil len 4500 bytov, najmä nájomných a pre sociálne slabých občanov, ostatné postavili družstvá a súkromní investori.
Dnes sú strany v sľuboch opatrnejšie. Presné čísla, koľko bytov postavia, uvádzajú vo svojich programoch len HZDS a HZD – sľubujú ich 15 000. Ostatní sa obmedzujú na vyjadrenia o podpore výstavby.
Väčšina strán je za zachovanie všetkých troch hlavných systémov štátnej podpory – prémie stavebného sporenia, zvýhodnených hypotekárnych úverov aj pôžičiek zo Štátneho fondu rozvoja bývania.
Ekonóm Pavol Kárász si myslí, že na to, aby bytov pribúdalo, sa musia urobiť koncepčné zmeny v podpore bytovej výstavby. Väčšia váha by sa podľa neho mala dať hypotekárnym úverom. „Sú podstatne účinnejšie ako stavebné sporenie a úroveň štátnej podpory by možno mohla byť o niečo nižšia ako v súčasnosti.“ Časť politikov však argumentuje nedostupnosťou hypotekárnych úverov pre ľudí s nižšími príjmami. Kárász vidí cestu napríklad v zmiernení podmienok na ich udeľovanie. „Tieto úvery sú podstatne adresnejšie. V oblasti stavebného sporenia je množstvo priateľských sporiteľov, bez ktorého by mechanizmus nemohol fungovať,“ hovorí Kárász. Myslí si, že efektívnejšie by bolo, keby sa do hypotekárnych úverov presunula väčšia časť štátnych prostriedkov. Pripomína však, že problémom je aj rapídny rast cien v stavebníctve.
Viac v rubrike VOĽBY 2002Autor: IGOR STUPŇANBARBORA TANCEROVÁ

Beata
Balogová
