BRATISLAVA – Byty sú jedným z populárnych predvolebných lákadiel a bytová politika teda nechýba v programe žiadnej rozhodujúcej strany. Po skúsenostiach s predvolebnými sľubmi SDKÚ je však väčšina strán už opatrnejšia.
SDĽ a KDH: čísla radšej nie
Vo volebnom programe nie je dôležité uviesť počet novopostavených bytov, ale vytvoriť podmienky na dôstojné bývanie pre každého občana, hovorí poslanec SDĽ Roman Šipoš. Jeho strana počíta aj naďalej so štátnou prémiou a mal by byť zachovaný aj Štátny fond rozvoja bývania. „Hypotekárne úvery v tejto chvíli patria medzi zdroje, ktoré budú vyrovnávať monopol stavebného sporenia.“
Kresťanskí demokrati považujú uvádzanie konkrétnych údajov o tom, koľko bytov postavia, za „budovateľské a komické“. „Súťažíme o podiel na štátnej moci. Štát nestavia byty, má len vytvárať podmienky,“ povedal podpredseda KDH Július Brocka. Podporuje zachovanie štátnej prémie v hodnote maximálne 4-tisíc korún. Vie si však predstaviť, ako súčasne zvýšiť množstvo peňazí v stavenom sporení. KDH má špeciálny program pre mladé rodiny, ktoré by v priebehu piatich rokov mali vyššiu bonifikáciu na hypotekárne úvery ako iní. KDH nemá výhrady ani voči ďalšej existencii Štátneho fondu rozvoja bývania. „Kým nie je rovnováha na trhu s bytmi, tento fond preukázal svoju životaschopnosť. Chceme, aby bol obrátkový. Väčšinu peňazí požičiava, ale príde čas, keď bude sebestačný.“ V budúcom volebnom období sa chcú osobitne zamerať aj na výstavbu sociálnych bytov pre ľudí, ktorí žijú na okraji spoločnosti a potrebujú pomoc spoločnosti.
Smer a HZDS: pokojne aj čísla
Smer chce urýchlene urobiť register bytov a prijať zákon o bytovom fonde. „Je potrebný, aby sme odstránili napríklad prenajímanie načierno, vedeli sme, koľko peňazí treba na údržbu je dôležitý pre plánovanie,“ hovorí tieňový minister výstavby Ľubomír Vážny.
Prémiu na stavebné sporenie neplánujú zvýšiť. „Rozpočet na to nemá. Ale chceme ju zachovať, lebo stavebné sporenie je dôležitý stimul pre výstavbu,“ hovorí. Smer tiež chce zachovať štátnu podporu hypotekárnym úverom a na isté obdobie zachovať ešte Štátny fond podpory bývania. „Je to nesystémový nástroj, ale je nám ho v tomto prechodnom období treba. Je najdostupnejší, je využívaný, darmo vymyslíme nové spôsoby získania zdrojov, keď to neosloví ľudí. Fond ich oslovil,“ hovorí Vážny.
Smer má aj prepočítané, koľko bytov by v budúcich rokoch mal postaviť štát a nebojí sa hovoriť ani čísla. „Chceme ročne postaviť 2500 nájomných bytov – pre sociálne slabšie skupiny, pre vojakov, policajtov a podobné skupiny,“ hovorí Vážny. Zhruba na 7500-8000 ďalších chce strana vytvoriť priestor, aby si ich mohli postaviť sami občania alebo iní investori. „Tak, aby celkovo pribudlo ročne asi 10 000 až 11 000 bytov,“ hovorí Vážny.
Číselných sľubov sa opäť nebojí ani HZDS. Ročne chce postaviť 15-tisíc bytov. Poslanec Miroslav Maxon hovorí, že je to reálne číslo.
Maxon podporuje zachovanie štátnej prémie. „Túto alternatívu budem presadzovať aj v budúcom volebnom období. Je to efektívny nástroj, ak sa čiastočne sprísnia podmienky použitia týchto prostriedkov, je skoro vylúčené, aby sa tie peniaze použili na iný účel ako na bytovú výstavbu.“ Rovnako podporuje zachovanie Štátneho fondu rozvoja bývania.
Hypotéka pre podnikateľov
Expertom SDKÚ na výstavbu je starosta bratislavského Ružinova Pavol Kubovič. „Plánujeme zachovať štátnu prémiu na stavebné sporenie, ale neplánujeme zvyšovať štátnu prémiu. Chceme podporovať hypotekárne úvery – to by mala byť cesta do budúcnosti,“ hovorí. O hypotekárny úver s lepším úrokom, zvýhodneným o štátnu prémiu, by mali mať možnosť žiadať aj podnikatelia, nielen mestá a obce. „Chceme umožniť výstavbu nájomných bytov aj pre súkromných podnikateľov,“ hovorí Kubovič. Za výstavbu nájomných bytov by mali byť tiež zvýhodnení na daniach. SDKÚ neplánuje zachovať Štátny fond rozvoja bývania dlhšie, ako je určené. „Tieto finančné prostriedky chceme presunúť do iných foriem podpory – stavebného sporenia a hypotekárneho úverovania.“ SDKÚ chce tiež vytvoriť efektívny trh s bytmi. „Napríklad starí občania, ktorí majú veľké obecné byty, nie sú stimulovaní, aby sa ich snažili zameniť za menšie, pretože nie sú k tomu až tak ekonomicky nútení, nájomné je stále regulované. Mladí ľudia, ktorí by potrebovali väčšie byty, sa k nim nemôžu dostať.“
(sp, mar)