BRATISLAVA. Podľa ministra školstva Dušana Čaploviča bol končiaci sa školský rok ďalšou skúškou pedagogického stavu a odborných zamestnancov, ako úspešne dokážu zvládať svoje poslanie v neľahkej dobe.
„Všetkým im by som preto dnes chcel symbolicky udeliť jednotku za to, ako úspešne a zodpovedne viedli svojich žiakov a študentov,“ vyhlásil Čaplovič.
Je presvedčený, že učiteľský stav si v rebríčku spoločenského postavenia zaslúži omnoho lepšie postavenie ako má momentálne. Ako dodal, jeho ďalšie kroky budú smerovať k modernizácii a zlepšeniu podmienok v školstve.
Koncoročné vysvedčenia si dnes preberá takmer 434 500 žiakov v 2 202 základných školách, približne 270-tisíc žiakov zo 736 stredných škôl a viac ako 34 800 žiakov v 365 špeciálnych školách.
Na prvom stupni základných škôl dostane vysvedčenie 200-tisíc žiakov a na druhom stupni viac ako 234-tisíc žiakov.
Od soboty čakajú školákov dvojmesačné letné prázdniny. Vyučovanie v školskom roku 2012/2013 sa opäť začne v pondelok 3. septembra.
Rokuje s Kažimírom o vyšších platoch
Rezort školstva na čele s Dušanom Čaplovičom žiada od ministra financií Petra Kažimíra peniaze na zvýšenie platov pre učiteľov. „Máme takú ambíciu, je to náš spoločný cieľ s odborármi a dúfame, že budeme úspešní v rokovaní,“ povedal agentúre SITA hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.
„Rokujeme,“ potvrdil agentúre SITA aj hovorca ministerstva financií Radko Kuruc, no o podrobnostiach hovoriť nechce. Podľa Kaliňáka rezort presadzuje postupné zvyšovanie miezd v školstve počas štvorročného vládneho obdobia tak, ako to žiadali odborári a ako sa kabinet zaviazal aj v programovom vyhlásení vlády.
V tejto chvíli nie je jasné, či sa bude navyšovanie týkať len učiteľov, alebo aj nepedagogických zamestnancov, ktorých platové tarify sú nižšie než je minimálna mzda. Zatiaľ čo učitelia zarábajú v priemere 740 eur mesačne, priemerná mzda školníkov, upratovačiek alebo kuchárok je približne 460 eur.
Dôvodom je to, že na rozdiel od učiteľov sú nepedagogickí zamestnanci posudzovaní podľa zákona o verejnej službe. Odborári už dávnejšie presadzujú ich preradenie do školskej legislatívy.