Myslíte si, že golf je hra len pre vyvolených? Váš názor sa silou golfového úderu pokúša už roky prelomiť Slovenská golfová asociácia. Ochotne jej v tom pomáha prvá dáma Silvia Gašparovičová. Zaštítila i nedávny národný deň golfu, pretože „v golfovej hre vidí veľký potenciál a socializačný prvok, keď môžu rodiny spoločne tráviť voľný čas v prírode na čerstvom vzduchu“.
Prezidentova manželka je o golfe natoľko presvedčená, že by ho rada videla hrať deti v škole.
„V prvom rade je to zvýšenie pohybových aktivít, ktoré chceme docieliť. Dnes deti sedia len pri počítačoch,“ povedala pred časom Silvia Gašparovičová o svojom projekte Otvorme deťom brány na golfové ihriská v jej nadácii.
Majú propagátori golfu šancu uspieť? Ak aj nie jeho zaradením na hodiny telesnej výchovy, tak aspoň jeho podstatným rozšírením? Veď celosvetovo je to jeden z desiatich najpopulárnejších športov, podľa našej asociácie dokonca druhý, hneď po futbale.
Dnes je na Slovensku šesťtisíc registrovaných golfistov, z nich aktívne hrajú dve tisícky. Počet detí, ktoré môžete stretnúť s palicami na greene, je asi 150.
A medzinárodné úspechy? Doteraz máme jeden – vďaka turnajovému víťazstvu Zuzany Kamasovej.
Jedna z ciest, ktorou nadšenci propagujú golf, je spochybňovanie povesti o tom, že je drahý.
FOTO - SME GABRIEL KUCHTA
Pripravte si peňaženky
Zahrať si golf je asi rovnako drahé ako lyžovať sa, znie častá odpoveď golfistov na otázku o peniazoch. Na všeobecne rozšírený názor, že ich šport je snobský, sa veľmi hnevajú.
„Ľudia, ktorí to nepoznajú a nevidia do toho, si môžu myslieť, že je to len pre bohatých. Môžete však mať výstroj aj za pár eur,“ hovorí Vierka Medeková na terase golfového klubu v maďarskom Dunakiliti.
Posúdťte sami: ak sa chcete venovať golfu, potrebujete okrem goliera a slušivých nohavíc aj zelenú kartu. Pre vstup na ihrisko je asi taká dôležitá ako vodičák pre šoférovanie. Jej cena je okolo tristo eur.
Nemusíte sa síce stať členom niektorého prestížneho klubu za tisícky eur ročne, musíte však platiť vstupné. Jednorazovo vyjde na 15 až 60 eur, záleží od lokality, a kúpite si tým jednu hru čiže obídenie osemnástich jamiek. Golfom posadnutá rodina musí vstupné násobiť počtom osôb. No to platí aj pre lyžiarsku rodinu či pre hráčov tenisu.
Aby bolo čím hrať, treba si kúpiť aj palice. Najlacnejšia sada vyjde na 250 eur, menej stoja len palice na inzerát z druhej ruky.
Ak ste zmierení s nákladmi, zostáva vám už len hrať. Ťažké začiatky pomôže prekonať tréner a ten si vypýta asi toľko, čo tréneri tenisu.
Existuje aj lacná alternatíva – golfové odpaliská. Na rozdiel od klasických ihrísk sú na menšej ploche a nie je dôležité, koľko majú jamôk, pretože slúžia len na trénovanie odpalov či dorážanie loptičiek do jamky.
„V priemere za bežnú dvojhodinovú návštevu, počas ktorej človek odpáli jedno či dve vedrá (loptičiek), zatrénuje si, niečím sa občerství, u nás nechá možno desať eur,“ hovorí Michal Novotný, zástupca investora nového odpaliska v Trnave.
Otvoriť ho chcú už o pár týždňov, práce na zavlažovacích systémoch a úpravách areálu práve finišujú.
FOTO - SME GABRIEL KUCHTA
Porazte Tigera
Počas tréningových hodín vás učiteľ neučí len správnemu držaniu palice či úderom, ale aj golfovej etikete a, samozrejme, pravidlám. K tomu patria aj hendikepy čiže niečo ako farebné pásy v karate.
Základný hendikep získate po desiatich hodinách tréningu a potom sa už môžete hlásiť aj na turnaje.
V nich sa výsledky prepočítavajú podľa hendikepov. Jednoducho povedané, môžete vyhrať, aj keď absolvujete všetky jamky s vyšším súčtom úderov ako váš súper, v prípade, že máte nižší hendikep. Ešte jednoduchšie povedané, aj hráč so slabým hendikepom môže aspoň teoreticky poraziť Tigera Woodsa.
Ak vás nič z doterajšieho vysvetľovania neodradilo od golfu, musíte si už len nájsť čas, spoluhráčov a hlavne miesto.
Hoci to pred rokmi vyzeralo na poriadny stavebný boom, odkedy si všetci golfom nadšení vlastníci firiem dostavali svoje ihriská, ich počet sa ustálil tesne nad dvadsiatkou. Aj spolu so simulátormi.
Obľúbená golfová destinácia nielen bratislavských golfistov je v maďarskom Dunakiliti.
Do areálu v parku tamojšieho kaštieľa chodí za slovenskými majiteľmi veľa hráčov z Bratislavy. Počuť tu viac slovenčinu ako maďarčinu.
Práve keď sa s golfistkou Vierkou Medekovou prevážame elektromobilmi po miestnom ihrisku, vidíme hrať len zopár ľudí. Rozhodne žiadna tlačenica či dlhé čakanie.
S trénerom chodí po ihrisku asi trinásťročné dievča, dva páry a jeden osamelý muž. Okolo club housu sa tmolia malé deti, možno tiež budúci golfisti.
FOTO - SME GABRIEL KUCHTA
Golfová výchova
Že golf patrí k deťom, si nemyslí len Silvia Gašparovičová.
„Pochopili, že ak chceme ísť ďalej a chceme mať viac hráčov, musíme sa orientovať na deti, robíme detské tábory a turnaje,“ hovorí Jozef Soták, tréner golfu na Táloch a syn známeho podnikateľa a zároveň majiteľa nízkotatranského ihriska.
Pomáhal aj s rozbehom prípravy budúcich golfových odborníkov na fakulte telesnej výchovy a športu v Bratislave. Predmet je momentálne jedným z najžiadanejších, záujem by bol aj väčší.
„Golf tu učíme už tretí semester a do kurzu sa vždy zapísalo maximálne dvadsať ľudí, počet sa zaplnil vždy za pár minút“ hovorí Dominik Jezerčák z FTVŠ.
„Je to niečo nové a zaujímavé, absolventi majú napríklad zelenú kartu zadarmo,“ dodáva Jezerčák.
Či nadšenie prvej dámy a budúcich učiteľov stačí na to, aby sa golf dostal do škôl, nevedno.
„Je to super zábava s kamarátmi v krásnom prostredí, ale ak chce byť niekto zdatný, tak golf je málo,“ hovorí Dušan Hamar, známy telovýchovný lekár. Golf považuje za nenáročný šport, ktorý by však nemohol byť hlavnou výplňou hodín telesnej výchovy.
„Pre deti je oveľa dôležitejší rozvoj schopností, ako je vytrvalosť, rýchlosť či sila. Golf to v plnej miere nezabezpečuje,“ hovorí Hamar, sám vášnivý golfista.
Ako doplnkovú aktivitu na školách ho však nezatracuje, hoci zvládnuť náročnú techniku nejde za pár dní. A ťažko si vie predstaviť aj organizáciu hodín golfu na každej škole.
„Bolo by to náročné aj z hľadiska kapacity či priestorov,“ dodáva Hamar. Školské osnovy by však podľa neho mali odrážať moderné trendy a toto by mohol byť jeden z nich.
„Alternatívne dať nejaké hodiny tam, kde sa to dá, v tom problém nevidím,“ hovorí Hamar.
Fakty
Golf
Moderný golf vznikol v 15. storočí v Škótsku.
Na svete je 35 112 golfových ihrísk, z toho v USA je ich 17 672.
Základná výbava: sada golfových palíc vo vaku, topánky, tričko s límčekom, nohavice, rukavica.
Pravidlá
Par – teoretický počet úderov, ktoré by mali skúsenému golfistovi vystačiť na zahratie loptičky do jamky, podľa okolností zvykne byť od tri do päť. Celkový par 18-jamkového ihriska býva 72.
Ihrisko - má 9 alebo 18 jamiek, jedno kolo znamená absolvovanie 18 jamiek, pri polovičnom ihrisku sa hrá dvakrát.
Okrem trávnatých úsekov sú na ňom aj vodné a piesočné prekážky (angl. bunker), nižšie či vyššie kosená tráva.
Jamkovisko (angl. green) – priestor okolo jamky s nakrátko pokosenou trávou, z ktorého sa patuje, teda loptička sa po tráve kotúľa do jamky.
Hendikep – osobné číslo každého hráča. Určuje predpokladaný počet úderov nad par ihriska, aký je hráč priemerne schopný dosiahnuť.
Michal Trško

Beata
Balogová
