Za desať rokov absolvovali zábavné prednášky DUK viac ako tri tisícky žiakov. Riaditeľ divadla Aréna JURAJ KUKURA hovorí o Detskej univerzite Komenského ako o škole, kde sa všeličo môže, ale nič sa nemusí.
V čom bude tento ročník DUK špecifický?
Pre nás je veľmi dôležitý, lebo je jubilejný. Prvú tohtoročnú prednášku, už deväťdesiatu deviatu v histórii DUK, prednesie prezident republiky. To sa asi nepodarilo žiadnej inej detskej univerzite. Prednášať môžu u nás len docenti a profesori, nerobíme žiadne výnimky ani pre prezidentov. Pre deti je vzrušujúce stretnúť sa s politikmi. Američania hovoria, že najväčšiu šancu stať sa prezidentom má ten, kto ho raz stretol.
Takže budete mať tento rok v divadle 370 potenciálnych prezidentov?
Jeden z našich študentov, pätnásťročný Michal Solčanský reprezentoval DUK na ministerskej konferencii v Bukurešti, kde mal možnosť diskutovať s politikmi. Michal je mimoriadne šikovný a aktívny. Naša DUK má obrovské medzinárodné úspechy, Európska únia si ju vybrala ako jednu z piatich vzorových spolu so školami v Bazileji, Štrasburgu, Tübingene a vo Viedni. Je zároveň jediná, ktorá vznikla na inej ako akademickej pôde, takéto spojenie divadla so školou považujem za mimoriadne, jednotlivé prednášky vnímam ako divadelné predstavenia.
Aké budú tento rok témy prednášok?
Pre deti budú možno najzaujímavejšie témy ako prečo letí lietadlo, prečo vzniká odliv či príliv.
DUK však neponúka len prednášky, čo ešte?
Mladým ľuďom odhalíme skutočne kus sveta. Pôjdu loďou do Danubiany, na návštevu do Mochoviec, budú sa učiť správať na pracovných konkurzoch. Mojím zámerom bolo urobiť natoľko širokospektrálne workshopy, aby si študenti skutočne mali možnosť vybrať. Budú sa učiť debatovať, zvládať základy posunkovej reči. Vidíte, volám ich študenti, nie deti.
Tento rok máte dokonca o jeden workshop viac, o čom bude?
Bude venovaný spoznávaniu iných kultúr. Zahraniční študenti, ktorí sa u nás učia po slovensky, prídu našim študentom porozprávať o svojich krajinách.
Štyri dni strávia deti v rámci DUK na klasickom gazdovstve, kde sa budú starať o zvieratá. Ako ste prišli na tento druh výučby?
Všimol som si, že v našej pasáži pre peších v Hamburgu boli raz vystavené aj domáce zvieratá. Tam som pochopil, že niektoré deti tam prvýkrát videli kozy či sliepky.
Zmenilo sa niečo na organizácii univerzity po zmene vedenia na Univerzite Komenského?
Rektor Karol Mičieta je DUK veľmi naklonený, poznáme sa dlhé roky. Hoci celá organizácia tejto akcie stojí na našom divadle, treba si vážiť to, že univerzita sa s našimi mladými ľuďmi hrá na naozajstnú imatrikuláciu či promócie. Máme fanfáry, taláre, indexy, pedagógovia sa oslovujú ako pri skutočných akademických podujatiach. Tóno Popovič zložil pre DUK hymnu, takže mladí ľudia majú nezabudnuteľný zážitok.
Budete desaťročné výročie aj nejako oslavovať?
Na konci prvej prednášky, ktorá sa uskutoční v Aule UK, sa vrátime do Arény. Rozkrojíme tortu, otvoríme detské šampanské a vypustíme vyše päťsto balónikov. Už sme si dokonca zarezervovali vzdušný priestor.
Súčasťou DUK boli aj šachové workshopy.
FOTO - PETER PROCHÁZKA
Desať rokov DUK
DUK sa koná vždy v júli a auguste,
je súčasťou európskej siete detských univerzít EUCU.NET,
participovala na vzniku prvého metodického materiálu o detských univerzitách - Bielej knihy EUCU.NET,
úvodné slovo na imatrikulácii a promócii mali v minulosti významné osobnosti, ako napríklad prezidentka Slovenskej bankovej asociácie Regina Ovesny-Straka, minister financií Ivan Mikloš, predseda BSK Pavol Frešo, predseda vlády SR Robert Fico, guvernér NBS Ivan Šramko, spisovateľ Ľubomír Feldek, predsedníčka vlády SR Iveta Radičová a iní,
hlavný program tvorí osem či deväť prednášok vysokoškolských pedagógov. V každom ročníku sa koná minimálne jedna prednáška od renomovaného zahraničného akademika. Počas existencie projektu v Bratislave prednášali pedagógovia z Vancouvru, Oxfordu, Zürichu, Berkeley, Viedne, Bazileja a Prahy,
študenti si môžu vybrať aj z množstva tvorivých dielní, napríklad architektonický workshop, hip-hopový workshop, kariérny workshop, muzikálový či šachový workshop, army workshop, tvorivé dielne v Slovenskej národnej galérii či v Slovenskom národnom múzeu,
v uplynulých ročníkoch sa uskutočnili aj rôzne výlety či exkurzie, napríklad do zoo v Bojniciach, výlet na Pražský hrad, návšteva AE Mochovce, návšteva 5D kina vo Viedni, výlet loďou po Dunaji a návšteva výstavy v Danubiana Meulensteen Art Museum, poznávací pobyt na Paninke, návšteva hudobných či tanečných predstavení a iné,
tradičná je aj návšteva Národnej rady Slovenskej republiky, spojená s parlamentnou hodinou otázok, počas ktorej študenti spovedajú ministrov,
prednášky vychádzajú počas leta v printových médiách a videozáznam je umiestnený na internetovom portáli,
každý rok vychádza ilustrovaná knižka, ktorá obsahuje text prednášok a multimediálne DVD,
DUK je možné absolvovať aj online.
Zuzana Uličianska

Beata
Balogová
