BRATISLAVA. Únia miest Slovenska dnes mala problém prijímať závery na svojom 22. sneme. Prišlo naň málo primátorov, takže snem nebol uznášaniaschopný. "Problémov, ktoré trápia mestá je pomerne veľa, pracovná zaťaženosť primátorov je enormná. Tak sa občas stane, že nepríde nadpolovičná väčšina našich členov," vysvetľoval prezident Únie miest Slovenska a primátor Prešova Pavel Hagyari.
Priznal, že ani termín asi nebol najšťastnejší, keďže sa začínajú letné prázdniny. Na snem prišli zástupcovia 32 členov, celkovo má únia 67 členov. Podobná, i keď trochu lepšia situácia bola na sneme vlani - na začiatku sa ešte podarilo zvoliť prezidenta a viceprezidenta, potom sa odchodom niektorých ľudí stal snem neuznášaniaschopný.
Únia napriek týmto ťažkostiam nekončí, podľa prezidenta má svoje opodstatnenie. "Vieme jasne pomenovať problémy, ktoré nás trápia, vieme riešenia, ale je potrebné, aby vláda viac načúvala mestám, ktoré sú prirodzenými centrami regiónov, zamestnanosti, ekonomiky, kultúry, športu a politiky," hovorí Hagyari.
Primátor Bratislavy a 1. viceprezident únie Milan Ftáčnik si myslí, že musia ponúknuť víziu, ako oživiť činnosť únie. "Povedali sme si, že sa do toho pustíme veľmi poctivo a oslovíme každé jedno členské mesto," vysvetľoval Ftáčnik. Ľudia z prezídia si teraz doslova sadnú za telefóny a osobne zistia u jednotlivých členov, ako vidia svoje ďalšie pôsobenie v tomto združení.
Druhým krokom bude usporiadanie mimoriadneho snemu, ktorý viceprezident únie a primátor Pezinka Oliver Solga navrhol na október. "Musíme to riešiť. Predsa nie je možné, aby sme mali istý počet členov a nie sme schopní prísť v nadpolovičnej väčšine ani na vlastný snem. To svedčí o tom, že niektorí primátori miest a zastupiteľstvá neprehodnotili svoj postoj," povedal Solga.
Niektoré mestá podľa neho už aj dva roky neplatia členské. Prezident Hagyari vidí riešenie v zmene stanov, pretože súčasné neumožňujú vylúčiť pasívnych členov ani tých, čo neplatia členské príspevky. "Preto je potrebné zmeniť stanovy, aby sme si povedali - neplatíš, na budúci rok už nemôžeš byť členom," hovorí Hagyari.
Hagyari vidí možnosti aj vo vytvorení regionálnych foriem spolupráce miest, ktoré prirodzene patria k nejakému historickému alebo prírodnému regiónu. Solga zase pripomína, že v únii majú veľa expertov na rôzne oblasti spoločenského, politického, ekonomického života. Tento potenciál by sa dal využiť. Podľa Ftáčnika si ako tretiu vec musia povedať, čo chcú robiť.
"Sme v prvom rade predstaviteľom miest a mali by sme byť schopní sformulovať program, ktorý vyjadruje záujmy miest, ktoré nie sú vždy úplne identické alebo totožné s obcami." Podľa bratislavského primátora treba hovoriť aj o tom, čo chcú ponúknuť mestám, ktoré nie sú členmi únie. Solga si myslí, že by sa mohli stať aj združením, ktoré by plnilo takú funkciu, ako má napríklad komora miest v Združení miest a obcí Slovenska. Ftáčnik pripomína aj členstvo 13 obcí v únii miest. Tie by podľa neho nemali byť riadnymi, ale pridruženými členmi, ak ašpirujú na to, že by sa raz stali mestom.