„Rozhorčených diskutérov by som chcel upozorniť na fakt, že rovnako ako zaplatia za jedlo v reštaurácii, ktoré uvaril kuchár, či prípadne prostredníctvom daní za to, že učitelia v škole učia ich deti, treba zaplatiť aj za to, ak chcú použiť niečo, čo vytvoril skladateľ.“ Tušíte správne, reč je zase o SOZE.
Peter Breiner v hlavnom článku najnovšieho Fóra túto organizáciu nijako nedémonizuje, ale naopak – píše, v čom spočíva jej zmysel. A píše tiež o tých, ktorí v nej zmysel nevidia a zrejme si kvôli Pianu jeho článok aj tak neprečítajú: „Tínedžerskí anarchisti ochotne zaplatia megakorporáciám za počítač, laptop, tablet, telefón, internetové pripojenie, pohodlne si nevšimnú, že na všetkých stránkach, kde sa ilegálne downloaduje, majú korporácie inzeráty, na ktorých ryžujú. Ale ak im niekto povie, aby zaplatili 99 centov za download, vypukne revolúcia, lebo by to bolo proti slobodnému duchu internetu. A medzitým zaplatili stovky až tisíce – aby si mohli zadarmo stiahnuť 99-centovú pesničku. Všetci majú nárok byť odmenení za prácu či dokonca len za existenciu, muzikanti sa môžu ísť pásť.“
Čítajte viac v článku Zase SOZA
O problémoch v niektorých povolaniach píše aj Milan Lasica. Pozrel sa na to, kto ich bude v dobe, keď chce mať každý vysokú školu, vykonávať: „Každý musí mať vysokú školu. A teraz si položme kacírsku otázku. Keď bude mať každý vysokú školu, kto bude robiť? Tým nechcem naznačiť, že absolventi vysokých škôl nepracujú. Pravdaže pracujú. Ale kto bude napríklad opravovať chladničky?“
Čítajte viac v článku O vzdelaní
Kálmán Petőcz sa zameral na aktuálnejšiu tému. Návšteva maďarských poslancov nerozhorčila len predsedu slovenského parlamentu, ale aj opozičných poslancov. Veľa pochopenia pre nich nemá ani bývalý riaditeľ sekcie ľudských práv Úrade vlády: „Predsa však maďarskí poslanci nemajú pravdu, ak sa snažia legitimizovať svoj krok tým, že ani na Ukrajine, v Rumunsku či v Slovinsku, kde si podobným spôsobom spravili výjazdové zasadnutie, sa okolo toho nespravil taký rozruch ako na Slovensku... Slovensko je dvakrát menšie ako Maďarsko, maďarská menšina je najväčšou menšinou a je sídelne rozmiestnená pozdĺž celých južných hraníc. Je také ťažké pochopiť, že za daného stavu tu krok maďarskej strany považuje za problematický väčšina slovenskej mienkotvornej elity? A navyše, keď slovenská strana dala predtým niekoľkokrát jasne najavo, že si neohlásené návštevy neželá?“
Čítajte viac v článku Hranice suverenity
Od rozporov k zmieru. Jana Beňová napísala krásny článok o češtine, slovenčine, prekladoch a jazykových redaktoroch.
Čítajte viac v článku Dedo môj/můj

Beata
Balogová
