TRSTENÁ. Bývalý „kráľ Oravy“ Stanislav Babinský má dnes 73 rokov a v Trstenej silné slovo. Hlavný aktér doteraz najväčšej kauzy politickej korupcie v histórii bývalého Československa je dnes známy miestny podnikateľ.
Spôsob, ako nájsť v oravskom osemtisícovom meste Babinského, prezradí miestna obyvateľka. „Spoznáte ho ľahko podľa toho, že neparkuje ako všetci ostatní, ale krížom,“ poradí nám neďaleko autobusového nástupišťa pri malom parkovisku. Jeho aféra aj súčasné aktivity sú v Trstenej všeobecne známe.
Exemplárny prípad
Babinského, predsedu spotrebného družstva Jednota a bývalého riaditeľa Okresného priemyselného podniku v Trstenej, poslal súd 30. júna 1987 do väzenia na 14,5 roka. Bolo to za rozkrádanie majetku v socialistickom vlastníctve a ďalšie trestné činy.
Do prípadu boli zapojení vysokí funkcionári komunistickej strany a informovali o tom aj médiá, čo nebolo dva roky pred pádom komunizmu bežné. Mal to byť signál, že režim vie zasiahnuť aj proti vysokým kádrom.
Babinský o kauze do novín hovoriť nechce. Ani o sebe. Potvrdil, že podnikanie chce ešte rozšíriť. „Nemôžem sa predsa spoliehať na súčasný sociálny systém.“
S manželkou žije v rodinnom dome v tichej časti Trstenej. Na autobusovej stanici od mesta kúpili a zrekonštruovali budovu, ktorú teraz prenajímajú obchodníkom. Čínsky textil, vínotéka, mäsiarstvo a ďalšie prevádzky. Pri vstupe visí oznam, že hľadajú pomocnú silu na chatu v neďalekých Oraviciach, ktorá tiež patrí Babinským.
Podnikanie má v krvi
Pani, ktorá nám prezradila, ako Babinského spoznáme, ho nazýva vetroplachom. Podnikanie má podľa nej v krvi. Aj ona spomína, ako k nemu za socializmu chodili stranícki funkcionári na pitky a poľovačky. To bol spôsob, ako si získaval zázemie a krytie na ďalšie aktivity. Zver strieľali nepovoleným spôsobom. V noci na autách s reflektormi aj z vrtuľníka.
O tom, s akou ľahkosťou pristupoval k spoločnému socialistickému majetku, zachytáva rozsudok, v ktorom sa píše aj o tom, ako si k narodeninám dal v Považských strojárňach za peniaze Jednoty vyrobiť žartovné medaily a potom ich rozdával známym.
Starosta ho oceňuje
Každý z oslovených Trstenčanov vie, kto bol Babinský. A každý upozorňuje, že nechce, aby bol v súvislosti s ním spomínaný v novinách.
Primátor Jozef Ďubjak sa s Babinským pozná. „Má k mestu veľmi pozitívny vzťah. Ako podnikateľ sa zapája aj do kultúrno-spoločených akcií, zaujíma sa o šport.“ Starú kauzu označil za kapitolu, ktorá sa nedá vymazať.
Asi päť kilometrov od Trstenej za obcou Brezovica vedie nenápadná cesta k bývalému mlynu, kde Babinský hostil svoje návštevy. Objekt dnes patrí súkromnému majiteľovi, ktorý tam vybudoval luxusný hotel.
Babinského s manželkou sme zastihli podvečer pred jeho domom. Ochotne prišiel a rozprával. Hlavne o politike. Jeho auto stálo pred garážou tak, že blokovalo celú cestu.
Pokiaľ o mne vyjde článok, podám na redakciu žalobu, upozornil viackrát. Štvrťstoročie po tom, ako ho odsúdili, je sebavedomým mužom.
Bývalý tajomník bráni Colotku
Na vyšetrovanie po nežnej revolúcii dohliadal súčasný prezident Ivan Gašparovič. Neodsúdili nikoho.
BRATISLAVA. Na základe svedectiev Stanislava Babinského začala polícia po roku 1989 vyšetrovať viac funkcionárov komunistického režimu. Nič im však nedokázali.
„Najväčšou prekážkou bol najmä časový odstup od spáchania činov,“ konštatoval v roku 1991 v správe pre poslancov Federálneho zhromaždenia vtedajší generálny prokurátor Ivan Gašparovič.
Pred súd sa dostal aj bývalý predseda vlády Peter Colotka - rodák z Dolného Kubína. Prokuratúra ho obžalovala, že si prisvojil vzácne obrazy zo zbierok Oravskej galérie, Úradu vlády či SNM. Diela potom dal darom napríklad Gustávovi Husákovi, Jozefovi Lenártovi či Vasiľovi Biľakovi.
Zo štátnych peňazí podľa záverov vyšetrovania použil Colotka v januári 1987 takmer 130-tisíc korún na oslavu svojich narodenín. „Obvodný súd Bratislava 1 dňa 6. apríla 1994 Petra Colotku spod obžaloby oslobodil,“ konštatuje hovorca súdu Pavol Adamčiak. Obrazy boli počas vyšetrovania vrátené.
Colotka má teraz 87 rokov a podľa jeho bývalého tajomníka Antona Blahu má zdravotné komplikácie.
Blaha je známy bratislavský advokát. Tvrdí, že jeho vzťahy s Babinským neprekročili rámec oficiálnych rokovaní.
„Mal som na starosti komunikáciu s verejnosťou. Pán Babinský k nám chodil v sprievode okresných funkcionárov.“ Blaha potvrdil, že si tykali. V Babinského povestnom mlyne však nikdy nebol.
„Vtedy bola taká situácia, že vzájomne dochádzalo k tykaniu.“ Obvinenia proti Colotkovi boli podľa Blahu nepodložené, čo napokon potvrdili aj súdy.
(bum)
Prípad Babinský
Bývalého riaditeľa OPP v Trstenej a predsedu SD Jednota Stanislava Babinského uväznili desať dní pred Vianocami 1984.
V júni 1987 Babinskému Krajský súd v Bratislave vymeral 14,5 roka nepodmienečne za mrežami.
Súdny proces trval len tri mesiace. Rozsudok má 186 strán, súd ho redakcii poskytol na základe infozákona.
V rozsudku písanom v čase socialistického hospodárstva sa píše, že Babinský hospodáril s podnikovým majetkom ako s vlastným. Rôznym ľuďom rozdal nábytok vyrobený v OPP v hodnote desiatok tisíc Kčs.
Odsúdený bol aj za falošné maturitné vysvedčenie.
Straníckych funkcionárov si kupoval nielen hodnotnými darmi, ale aj hostinami, organizoval pre nich nepovolené poľovačky.
Vytvoril vo svojom okolí stav nezákonnosti a korupcie, ktorým sledoval vlastné zištné záujmy, navonok vydávané za záujmy pracujúcich a okresu, konštatoval predseda senátu Milan Kurec.
Najvyšší súd SSR 30. septembra 1987 potvrdil Babinskému 14,5-ročný trest.
Na slobodu ho prepustili po zmene režimu 21. júla 1990, potom sa začal zaoberať podnikaním, ktorému sa venuje dodnes.
bum

Beata
Balogová
