SME

Kiska: Na prezidentov sme zatiaľ šťastie nemali

Zakladateľ Dobrého Anjela uvažuje nad prezidentskou kandidatúrou.

Po revolúcii odišiel pracovať do Ameriky, prišiel tam však o všetky peniaze. Napokon zbohatol na Slovensku cez firmy Triangel a Quatro, keď predával spotrebiče na splátky. Pred siedmimi rokmi založil charitu Dobrý Anjel. Rozdeľuje všetky peniaze darcov roPo revolúcii odišiel pracovať do Ameriky, prišiel tam však o všetky peniaze. Napokon zbohatol na Slovensku cez firmy Triangel a Quatro, keď predával spotrebiče na splátky. Pred siedmimi rokmi založil charitu Dobrý Anjel. Rozdeľuje všetky peniaze darcov ro (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Prečo ste sa rozhodli uvažovať o prezidentskej kandidatúre?
„Pred parlamentnými voľbami 2010 ma oslovil pán Sulík, či by som nechcel byť topčlenom SaS s tým, že v prípade ich účasti vo vláde by sa uchádzali o zdravotníctvo a ja by som ho riadil. Vtedy som povedal, že do politiky v žiadnom prípade nejdem. Pred poslednými voľbami boli za mnou ďalšie dve politické strany, ale tiež som odmietol. Po tom, čo som v januári definitívne zistil, že nedokážem zrealizovať projekt filantropickej detskej nemocnice, som uvažoval ako ďalej pomáhať ľuďom. Nikdy som nechcel vstúpiť do politickej strany, tak som začal uvažovať o pozícii prezidenta. Samozrejme som si položil otázku, či na to mám.“

SkryťVypnúť reklamu

A čo ste si odpovedali?
„Že to, čo som zatiaľ spravil, je asi málo. Preto som pripravil ďalšie filantropické projekty, ktorými chcem dokázať, že viem pomáhať. Ak by potom prieskum ukázal, že ľudia sú ochotní o mne uvažovať, vyskúšal by som to.“

Zohráva rolu pri vašom rozhodovaní aj to, či bude kandidovať Robert Fico?
„Určite nezohráva. Je to silný štátnik, má veľa percent, ale napriek tomu si myslím, že to treba vyskúšať. Je tu nesmierna potreba ľudí s čistým štítom.“

Koho ste volili v posledných voľbách?
„Nepoviem, nebolo by to fér. Bolo to veľmi ťažké rozhodovanie, ale napokon som sa rozhodol podľa mena. Osoba mne blízka vstúpila do jednej strany a kandidovala.“

Ale sociálny demokrat asi nie ste.
„Nevolil som Smer.“

Vašu prípadnú kandidatúru najviac oceňujú politici SaS. Ste ich kandidátom?
„Určite nie. Ak sa rozhodnem, že do toho pôjdem, tak ako nestranícky kandidát. S pánom Sulíkom sa poznám ako s jediným politikom, keďže ma vtedy volal do SaS, ale s mojimi úvahami to nemá nič spoločné.“

SkryťVypnúť reklamu

Nikdy ste politikov nežiadali o pomoc v Dobrom Anjelovi?
„Nie. Vidím ich tam, že pomáhajú, aj zo Smeru, aj z HZDS, ale jediné, čo robím, je, že chodím za úspešnými ľuďmi, aby sa stali partnermi Dobrého Anjela a spolufinancovali jeho réžiu.“

Vy sám už réžiu nezvládate platiť?
„Zvládam a som pripravený dať aj ďalšie peniaze. Problém je v tom, že raz sa moje peniaze minú, minimálne raz zomriem. A ja by som bol rád, keby Dobrý Anjel fungoval aj o dvadsať rokov. Keď bude partnerov 100 a jeden vypadne, systém bude fungovať aj ďalej.“

Hlasovali by ste za pád vlády ako SaS?
„Spojenie eurovalu a dôvery vlády nebolo šťastné, ale určite by som nekonal ako pán Sulík. Myslím však, že on je presvedčený, že hlasoval za dobro Slovenska.“

Budete žiadať o podporu iné strany?
„Ak by mi ju na záver vyjadrili, bol by som veľmi rád, ale v tejto fáze určite žiadne rokovania s politickými stranami neplánujem.“

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia vás asi na ulici nezastavujú. Ako to chcete urobiť, aby ste sa stali známy?
„Jedna z ciest sú práve projekty, ktoré robím. Nikdy som nehovoril, že Dobrý Anjel je Andrej Kiska. Za ďalšie projekty sa chcem postaviť vlastným menom.“

Nebudú si niektorí myslieť, že je to už len pre politiku?
„Niektorí si možno pomyslia, že aj Dobrého Anjela som založil preto. Nemá zmysel presviedčať neveriacich. Zmysel má presvedčiť tých, ktorí veria v dobro.“

Na prezidentských kandidátov nie je skoro, píše Roman Pataj

Čítajte komentár (piano) >>

Je vo vašej minulosti niečo, čo by mohli vaši súperi využiť na vašu diskreditáciu?
„Kládol som si túto otázku a som veľmi rád, že môžem povedať, že žijem čestný život. Čoho sa trochu obávam, je strata súkromia.“

SkryťVypnúť reklamu

Rodina s kandidatúrou súhlasí?
„Snažím sa manželke vysvetliť, že to nechcem robiť preto, aby som si niečo dokázal, ale že chcem pomôcť ľuďom a krajine. Manželka ako ochranca našich detí vôbec nie je nadšená, veľa sa o tom rozprávame.“

Keď ste boli začiatkom deväťdesiatych rokov v Amerike, boli ste tam legálne?
„Pravdaže, mal som víza. Ich platnosť som prekročil. Asi to zistili, ale odvtedy som bol v Amerike veľakrát a určite mi odpustili.“

Keď ste začínali s podnikaním, nemali ste problém s úplatkami?
„Podnikali sme v Kežmarku, začínali sme so zlatými šperkami. Celá oblasť bola známa výpalníckými skupinami. Asi to bolo tým, že sme nič nesprivatizovali ani nedostali darom, nikdy však za nami neprišli.“

Čo hovoríte na výčitku, že ste zbohatli vďaka vysokým úrokom pri splátkach pre chudobných ľudí?
„Služby našich spoločností už využilo asi milión ľudí, ktorým banky odmietli dať pôžičky. Aj oni chceli mať doma televízor. Keď sme založili Quatro, vedeli sme, že poskytovať pôžičky je riskantné. Ak napríklad 20 percent ľudí prestane splácať, musíte mať minimálne 30-percentný úrok, aby ste nezbankrotovali. Buď to urobíte ako banka – odmietnete 70 percent zákazníkov a dáte nižšiu úrokovú sadzbu, alebo ako Quatro – odmietnete iba 20 percent ľudí, ale musíte dať vyšší úrok. Som rád, že sme ľuďom takto pomohli.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako študent ste chceli vstúpiť do komunistickej strany, ale zamietli vás. Prečo ste to chceli?
„Mojím vzorom v detstve bol môj otec, ktorý bol v komunistickej strane. Mal som pocit, že ak chcem niečo zmeniť, musím aj ja vojsť do strany. Nerozumel som tomu. Napríklad som si dopisoval s jednou študentkou z Rakúska a otec mi zrazu ukazoval, či vidím pečiatku, že ten list si už niekto prečítal. V tom veku som vôbec nevedel, ako to celé funguje. Boli sme v Poprade, odrezaní od západných vysielačov.“

Veríte v Boha? Aj to môže na katolíckom Slovensku zohrať v prezidentských voľbách rolu.
„Verím v Boha a často ho o niečo prosím, ale katolík, ktorý by chodil do kostola, nie som. Snažím sa z každého náboženstva vybrať to, čo mi je blízke.“

Čo si myslíte o doterajších troch prezidentoch?
„Nemali sme zatiaľ šťastie.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo by ste ako prezident vlastne mohli zmeniť?
„Napríklad z pohľadu zdravotníctva by som určite inicioval skupinu odborníkov a skúsil pripraviť program, ako by sa zdravotníctvo malo správať. Aby sa odpolitizovalo a sprofesionalizovalo.“

Stále by to však museli schváliť politické strany.
„To áno. Prezidenta však volia občania a môže mať veľký vplyv na verejnú mienku. Politici si nemôžu dovoliť ignorovať názory občanov.“

Nie je potom efektívnejšie pokúsiť sa presadiť to cez politickú stranu?
„Neviem si predstaviť, cez ktorú by sa to dnes dalo. Nepoznám takú stranu. Doteraz som mal vždy pocit, že zdravotníctvo neriadia ministri, ale iní ľudia. Zdravotníctvo sa tak stávalo studňou na získavanie prostriedkov pre rôzne skupiny.“

Aké sú tie projekty, ktoré ešte chystáte?
„Najaktuálnejší je o korupcii v zdravotníctve. Stretávame sa s tým, že niektorí lekári si na to, aby operovali choré dieťa, vypýtajú úplatok. Rodiny nám potom telefonujú do Dobrého Anjela a prosia o pomoc, čo majú robiť. To je smutné a myslím, že v tom treba urobiť poriadok.“

SkryťVypnúť reklamu

Prečo nekontaktujete políciu?
„V okamihu, keď je ohrozené dieťa, rodič nechce kontaktovať políciu, ale zachrániť dieťa. Nemáte chuť robiť agenta provokatéra. Preto chcem nájsť systém, ako na týchto lekárov – výpalníkov upozorniť a varovať ich, že ak v tom budú ďalej pokračovať, tak ich dostaneme aj trestnoprávne.“

Ako to chcete urobiť?
„V najbližších týždňoch ten systém zverejníme.“

Je to veľmi rozšírené?
„Väčšina našich lekárov je absolútne fantastická.“

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 84 428
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 533
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 264
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 532
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 334
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 219
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 407
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu