BRATISLAVA. Kandidát Smeru na člena správnej rady ÚPN Ján Hrubý v roku 2010 do svojej bakalárskej práce napísal, že podľa jeho názoru „za smrťou generála Štefánika stáli Beneš a prezident Masaryk“, alebo že „smrť bola zapríčinená zostrelením lietadla na základe súhlasu Beneša a Masaryka“.
Jeho oponent Marek Hrušovský mu dal za prácu známku FX, čo znamená, že neuspel. Hrubý však nakoniec prácu na tému Masaryk a slovenská otázka obhájil, nechce povedať ako.
Univerzita Cyrila a Metoda v Trnave sa k tomu v piatok pre nedostatok času nevedela vyjadriť.
Historikov zo Smeru spája prekrúcanie histórie, píše Roman Pataj.
Čítajte komentár >>
Bez dôkazov
Správna rada
Kto kandiduje
Roman Lebeda, asistent poslanca Kolesíka (Smer), Ján Hrubý, zamestnanec IT firmy, Marián Gula, ÚPN, Martin Slávik, český ÚPN, Patrik Dubovský, ÚPN, Ondrej Hrivnák, poradca prednostu v Starom Meste, Ján Bicko, bez zamestnania.
Štefánik zomrel 4. mája 1919 pri leteckom nešťastí. Nikdy sa nepotvrdilo, že by jeho lietadlo zostrelili.
Tomáš Garrigue Masaryk bol prezidentom prvej Československej republiky, Eduard Beneš bol v tom čase ministrom zahraničných vecí.
Historik Milan Zemko hovorí, že „zaručené“ správy o Štefánikovej vražde sa opierajú o rukou písaný list Beneša, ktorý sa našiel po jeho smrti a v ktorom oznamuje sociálno-demokratickému politikovi Markovičovi, že sa so Štefánikom nadobro rozišiel.
O tom, že Beneš zavraždil Štefánika, hovoril v minulosti napríklad šéf SNS Ján Slota.
Nacionalisti si podľa Zemka neuvedomujú význam prvej republiky, preto rozvíjajú takéto nepodložené teórie.
Vypočuje ho výbor
Dnes by mal kandidátov na členov ÚPN vypočuť výbor pre ľudské práva.
Požiadal o to predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský.
Pôvodne sa malo hlasovať už v piatok. „Pokúšame sa ešte rokovať,“ povedal Hrušovský.
Opozícia vidí problém aj v druhom kandidátovi Smeru Ondrejovi Lebedovi, ktorý bol hlavným garantom vo vyšetrovanom Gemerskom sociálnom podniku.
Hrubý aj Lebeda sú funkcionármi sociálnodemokratickej mládeže. Do funkcie ich navrhol ich predseda, poslanec Andrej Kolesík. Na otázky SME Kolesík neodpovedal.
Šéf ÚPN Ivan Petranský nechcel nominácie strán komentovať.
Kandidát: História sa dá vykladať rôzne
JÁN HRUBÝ nechcel o detailoch svojej bakalárskej práce hovoriť.
Oponent vám dal v posudku k bakalárskej práci FX aj preto, že v nej tvrdíte, že Štefánika zabili so súhlasom Masaryka. Naozaj si to myslíte?
„V tejto chvíli nebudem odpovedať. Ak budem predvolaný na výbor, tak nemám problém obhájiť, či už vašu otázku, alebo iné, tak ako som to obhájil v komisii pri štátniciach.“
Ak vám oponent dal FX, ako ste nakoniec prácu obhájili?
„Tak ako ju v prípade potreby obhájim znovu.“
Dal vám školiteľ lepšiu známku, alebo ste prácu museli prepracovať?
„Mnoho otázok a tém, ktoré sa týkajú najmä politickej histórie, môže mať rôzne možnosti odpovede a výkladu historických faktov. Na základe toho som si obhájil to, čo som si obhájil.“
Nikdy nikto nedokázal, že Štefánika zabili so súhlasom Beneša a Masaryka. Ako ste na to prišli?
„Vyjadril som sa dostatočne, ale nemám problém s tým, to obhájiť. Nikdy som nenapísal, že to bolo s výslovným súhlasom Masaryka.“
Podľa posudku ste napísali: Smrť bola zapríčinená zostrelením lietadla na základe súhlasu Beneša a Masaryka.
„Už som sa vyjadril, ďakujem za otázky.“
Petranský zamestnal Jána Bobáka
V ÚPN bude pracovať bývalý zamestnanec ústavu marxizmu–leninizmu, dnes známy nacionalista.
BRATISLAVA. Od 1. júla je zamestnancom ÚPN Ján Bobák. V rokoch 1985 až 1988 pracoval ako vedecký pracovník v Ústave marxizmu-leninizmu ÚV KSS v Bratislave. Potom sa zamestnal v Matici slovenskej, kde bol podpredsedom základnej organizácie KSČ.
Od revolúcie patrí k skupine ľudáckych historikov, ktorí napríklad spochybňujú SNP.
Predseda právnej rady ÚPN Ivan Petranský hovorí, že Bobák sa dlhodobo venuje dejinám Slovenska v 20. storočí, je autorom viacerých monografií a desiatok vedeckých štúdií a s ÚPN spolupracuje dlhodobo.
„Ide o osobu, ktorá bola počas komunistického režimu evidovaná ŠtB ako preverovaná osoba, čo nasvedčuje tomu, že ho komunistická moc podozrievala z protirežimových aktivít,“ povedal Petranský.
ÚPN má podľa zákona vydávať svedectvo o časoch neslobody – komunizmu a fašizmu.
(sita, edi)

Beata
Balogová
