BRATISLAVA, KOŠICE. K lekárom sa v pondelok ráno vybralo podľa reportérov SME menej ľudí ako obyčajne.
Spor lekárov so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou o výšku platieb odradil tých, čo sa obávali, že budú platiť – buď za predpísaný liek v lekárni, alebo za niektoré z odborných vyšetrení.
Pacienti, čo za lekármi prišli, sa v čakárňach zhodli: „Platíme si zdravotné poistenie, tak chceme ošetrenie aj lieky zadarmo.“
„Nezaplatila by som. Nech si od Všeobecnej zdravotnej poisťovne pýtajú,“ rezolútne hovorila už pred vyšetrením päťdesiatnička Zuzana v čakárni petržalskej polikliniky na Šustekovej. Možnosť, že by u lekárky platila za vyšetrenie či lieky odmietala.
Rokovania medzi zástupcami lekárov a najväčšou poisťovňou, v ktorej je 3,5 milióna ľudí, však ani včera pokrok nepriniesli.
Hoci veľká väčšina lekárov peniaze za vyšetrenia nepýtala, našli sa pacienti, čo platiť museli.
Za lieky napríklad zaplatila štyridsať eur v bratislavskej Petržalke matka dieťaťa, ktorej lekárka na recept napísala: hradí pacient.
Banskobystrická lekárka Daniela Šustáková mala v ordinácii menej ľudí. „U nás sa neplatí. Pacienti sa síce vystrašili, ale nemusia sa obávať,“ upokojovala.
V neistote neprišli„Je to zatiaľ mŕtve. Aj keď lekár ordinuje, zatiaľ tu nikto nebol,“ odpovedali ráno v banskobystrickej lekárni U samaritána.
Karol Mika, skúsený praktický lekár z Banskej Bystrice, od pacientov peniaze nežiadal. „Pacienti u mňa neplatia, ale klamal by som, keby som povedal, že situácia je v poriadku,“ hovorí lekár.
Mesto mu zvýšilo poplatky za nájom o tretinu a lekár tvrdí, že sa dva mesiace hýbe v mínuse. „My by sme robili za menej, ale stúpajú náklady. Dostávať lekárov do mínusu, to sa v kapitalizme nerobí.“
Nepríjemnú skúsenosť mala lekárka pre dospelých z košického Severu. Pacient, ktorému predpísala pomôcky, sa informoval vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, či mu ich preplatia, alebo si ich bude musieť uhradiť sám.
„Napriek verejnému prísľubu, že všetko preplatia aj nezmluvným partnerom, odmietli. Prísľub je vraj jedna vec a zákon druhá. Je to vrcholne nekorektné.“
Lekárne neúčtovaliHoci všeobecná lekárka pre dospelých v Košiciach Eva Vargová nepodpísala zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, ordinovala v bežnom režime.
„Máme však podstatne menej pacientov ako obvykle. Zrejme sa o našom proteste dozvedeli. U nás však nikto za vyšetrenie neplatí.“
Problémy by podľa nej mohli vzniknúť v lekárňach. Keď však poisťovňa dodrží prísľub a preplatí recepty aj od nezmluvných lekárov, pacienti by podľa nej protest nemali pocítiť.
„Podľa pokynov z komory na receptoch uvádzam, že nie som zmluvný partner Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Zatiaľ sa z lekárne nevrátil ani jeden pacient, že by musel platiť v hotovosti.“ Vargová súhlasí s protestom, podľa nej sú najvypuklejšie problémy práve u všeobecných lekárov: „Sme na hrane, musíme sa akosi brániť.“
Hrozba, že lekárnici budú požadovať od pacientov nezmluvných lekárov úhradu predpísaných liekov v plnej výške, sa v Košiciach nenaplnila.
„Na niektorých receptoch je síce uvedené, že lekár nie je zmluvným partnerom poisťovne a pacient by si mal uhradiť plnú cenu, ale lieky vydávame bez príplatkov na základe prísľubu poisťovne, že ich preplatí,“ hovorí Katarína Hužvárová z lekárne Slnečnica.
Vyjednávači sa zatiaľ nepriblížiliŠpecialisti ochotnejšie podpisujú zmluvy so štátnou poisťovňou ako všeobecní lekári.
BRATISLAVA. Zazmluvníme menej špecialistov a ušetrené peniaze dáme ambulantným lekárom. Tak znie jeden z návrhov Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorá rokovala
s predstaviteľmi Slovenskej lekárskej komory, Asociácie súkromných lekárov a Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast. Spor vedú
o výšku platieb, ktoré považujú lekári za nedostatočné.
Rokovania nepriniesli výsledky, preto budú pokračovať aj dnes. Ak sa nedohodnú do konca týždňa, lekári hrozia, že pacienti budú platiť aj za ošetrenie.
„Možné zdroje vidíme najmä v sieti špecialistov, ktorá bola naplnená na 201 percent,“ spresnila návrh hovorkyňa poisťovne Dana Gašparíková. Tvrdia, že keby v každej odbornosti zazmluvnili špecialistov na sto percent, z ušetrených peňazí pridajú ambulantným lekárom.
Šéf asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor označil návrh za nebezpečný. Vôbec o ňom ešte ani nerokovali. „Stačí, keď sa občania zamyslia, koľko čakajú u špecialistov a dostaneme odpoveď, aká je sieť naplnená alebo nenaplnená.“ Špecialisti sú pri podpisovaní zmlúv podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej ústretovejší ako všeobecní lekári. Včera povedala, že už 70 percent špecialistov podpísalo zmluvu s poisťovňou.
Ministerka dodala, že Slovenská lekárnická komora prijala verejný prísľub poisťovne, že lekárňam preplatia všetky lieky od nezazmluvnených lekárov.
(jkr, tasr)

Beata
Balogová
