BRATISLAVA. Celkom 29 uchádzačov o štúdium na Akadémii Policajného zboru (APZ) v Bratislave bolo v tomto roku prijatých na túto vysokú školu vďaka manipulácii. Ide zhruba o štvrtinu ľudí prijatých v tomto roku.
Vyplýva to zo zistení policajných vyšetrovateľov, ktoré dnes prezentoval médiám minister vnútra Robert Kaliňák (Smer). Minimálne v dvoch prípadoch sa už polícii podarilo dokázať úplatok v celkovej sume päťtisíc eur.
Polícia obvinila z prečinu zneužívania právomocí verejného činiteľa troch ľudí z Akadémie Policajného zboru, medzi nimi aj rektora Václava Krajníka. Údajne manipulovali s prijímacími pohovormi. V piatok 29. júna prebehla na Akadémii PZ akcia s krycím názvom Mahony. Obvinený je aj kvestor Igor Schnorrer a pracovník akadémie Pavol K.
Rektor je navyše obvinený aj z prijatia úplatku a tiež z prečinu porušovania cudzích práv, keď podľa polície došlo k nezákonnému udeleniu titulu PhD.
Obvinení sú stíhaní na slobode, dvaja, okrem kvestora, sa priznali.
Zoberú študentov pod čiarou
Polícia so zásahom v rámci akcie počkala na vyhodnotenie výsledkov, ale zároveň konala pred úradným prijatím jednotlivých uchádzačov. Takýto postup umožní riadne prijatým uchádzačom, aby na štúdium v septembri mohli nastúpiť.
Ako bude APZ postupovať v súvislosti s voľnými miestami, dnes minister nevedel spresniť. Predpokladá však, že to umožní prijať 29 uchádzačov, ktorí sa umiestnili pod čiarou 120 prijatých študentov.
Generálny riaditeľ Sekcie kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra Boris Beňa pripustil, že sa polícia môže pokúsiť preveriť aj uchádzačov prijatých v predchádzajúcich rokoch.
"Vzhľadom na odstup času, otvorene hovorím, že to bude pomerne ťažké, ale pokiaľ budeme mať akékoľvek informácie, možno aj z vyšetrovania tohto prípadu, ktoré by smerovali k tomu, že boli zmanipulované aj predchádzajúce prijímacie skúšky, tak sa na to určite zameriame," konštatoval.
Český politik Rytíř získal titul nezákonne
Český politik Jan Rytíř získal doktorandský titul na Akadémii Policajného zboru v Bratislave nezákonne.
"Obhajoba práce bola vykonaná bez prítomnosti dvoch oponentov a doktorand získal titul PhD., aj keď neboli splnené zákonom stanovené podmienky," vyhlásil Kaliňák.
Ako uviedol, pri obhajobe Rytířovej dizertačnej práce bola zreteľné ovplyvňovaná skúšobná komisia.
Rektor akadémie Václav K. napriek vedomosti, že na obhajobe nie je prítomný oponent a tým pádom nie sú splnené podmienky obhajoby, rozhodol o vytvorení fiktívneho stavu, že tieto podmienky splnené sú.
"Dnes, po ukončení všetkých úkonov, bolo vznesené obvinenie rektorovi univerzity Václavovi K. za prečin poškodzovania cudzích práv," povedal Kaliňák. Inšpekcia rezortu vnútra si posvieti aj na ďalšie podozrivé tituly. Minister však očakáva aktivitu aj od orgánov školy.
"My máme pomerne obmedzené možnosti konania, keďže ide o vysokú školu so všetkým, čo k tomu patrí vrátane Akademického senátu, ktorý menuje a odvoláva samotného rektora," poznamenal Kaliňák.
Ako dodal, rezort už spracoval návrh na prepustenie rektora Akadémie Policajného zboru, keďže má služobný pomer v policajnom zbore.
Minister Kaliňák sa na tlačovej besede vrátil aj k akcii, ktorá sa uskutočnila na akadémii v stredu 27. júna, keď príslušníci Úradu boja proti korupcii robili raziu v kancelárii kvestora. Mali totiž podozrenie na porušovanie práv pri hospodárení s eurofondmi.
"Ešte tam prebiehajú vyšetrovacie úkony," povedal minister s tým, že zatiaľ nechce tento prípad hlbšie rozoberať.