Teplo je nebezpečné, radosť majú kúpaliská, výrobcovia nápojov či obchody s klimatizáciou.
Agentúrne spravodajstvo sme o 20:01 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Bratislava bola v utorok s 36 stupňami Celzia najteplejším hlavným mestom v Európe. Mesto rozhodlo, že rozpálené ulice budú pravidelne kropiť polievacie autá.
V horúčavách zomrel 62-ročný šofér autobusu mestskej dopravy, jeho kolegovia ani záchranári ho už nedokázali oživiť. V pondelok skolabovalo 162 ľudí.
Mimoriadne teplo je na celom Slovensku. Slovenský hydrometeorologický ústav pre juhozápad krajiny vydal výstrahu tretieho stupňa.
Spŕchne, no zostane teplo
Jozef Kozub z SHMÚ hovorí, že horúčavy môžu pretrvať až do nasledujúceho štvrtka.
Víkend má priniesť prehánky a búrky, no teploty sa budú podľa predpovede stále pohybovať okolo tridsiatich piatich stupňov.
Zatiaľ čo pre seniorov, matky s malými deťmi či nemocnice a domovy sociálnych služieb je každý deň bez klimatizácie utrpením, horúčavy sú dobrou správou pre kúpaliská, výrobcov minerálnych vôd či piva aj zmrzlinárov.
Z teplých letných dní, ktoré majú pretrvávať, sa tešia prevádzkari kúpalísk, ktoré zaznamenali v posledných dňoch rekordný počet návštevníkov.
„Denne máme aj tisícdvesto ľudí, čo je viac ako obyčajne,“ povedala Elena Stanovská z bratislavského kúpaliska Delfín.
Museli preto aj zvýšiť počet plavčíkov a posunuli sa aj otváracie hodiny. „Kým sú takéto teploty, otvárame už o hodinu skôr.“
Spotreba piva stúpa
Počasie ovplyvnilo aj predaj elektrotechniky – od ventilátorov až po mobilné klimatizácie.
„Aktuálne zaznamenávame približne dvojnásobný predaj oproti minulému roku,“ povedal František Vámoši z Nay Elektrodomu.
„Ľudia s kúpou väčšinou otáľajú do poslednej chvíle, no v momente, keď je viac dní za sebou teplejšie, okamžite sa to prejaví na predaji.“
Výrobcovia piva tiež vyššie teploty vítajú. Jana Hypšová zo spoločnosti Heineken Slovensko hovorí, že spotreba môže v takýchto dňoch stúpnuť o desať až tridsať percent.
„Máme určite viac zákazníkov,“ potvrdila Tereza, ktorá pracuje v jednej z bratislavských cukrární.
„Najviac je ich však až večer, pretože v takomto teple sa nikomu nechce chodiť do tejto betónovej džungle.“

Beata
Balogová
