BRATISLAVA. „Je nepochybné, že zomrel chlapec, ktorý podľa všetkých posudkov zomrieť nemusel,“ hovoril minister vnútra Robert Kaliňák potom, ako si s policajným prezidentom Tiborom Gašparom naštudovali prípad Mateja Fijka.
Ročný chlapec zomrel v novembri 2009 na srdcovo-pľúcne zlyhanie pri astmatickom záchvate.
Podľa viacerých znaleckých posudkov lekári v ten deň pri jeho liečbe pochybili a v ambulancii, kam s ním ráno prišli rodičia, mu lekárka alebo sestrička možno omylom vydali chybné lieky.
Polícia napriek tomu ukončila vyšetrovanie, podľa nej nie je možné určiť vinníka.
„Ľudský život je štátom chránený záujem a tomuto záujmu sme povinní dať viac odpovedí. Proces, ako sa to podarí, budeme vedieť v priebehu krátkeho času,“ povedal Kaliňák.
Rozhodne prokurátor
Čo sa dialo
Prípad smrti Mateja Fijka
chlapec zomrel 3. novembra 2009 , jún 2010: znalci opísali pravdepodobnú zámenu liekov a viaceré zlyhania personálu, december 2011: polícia so súhlasom prokuratúry prerušila trestné stíhanie so záverom, že nie je možné určiť konkrétneho vinníka.
Minister ani policajný prezident podľa Kaliňáka nemajú právomoc prikázať, aby sa otvoril akýkoľvek prípad.
Policajné prezídium však môže dať vyšetrovateľovi metodické odporúčanie, ako ďalej postupovať.
Znovuotvorenie prípadu by musela schváliť prokuratúra, ktorá prerušenie trestného stíhania odobrila.
Kaliňák povedal, že sa s nimi pokúsia rokovať.
„Jedna vec je stanoviť konkrétneho vinníka a druhá je podrobne opísať, či sa stal trestný čin. Mne jasné vyjadrenie, či je nepochybné, že došlo k zlyhaniu, chýba.“
Minimálne také vyjadrenie by podľa Kaliňáka rodičom pomohlo v občianskoprávnej žalobe proti súkromnej poliklinike Prosanus, v ktorej ambulancia sídli. Vlastníkom polikliniky je spoločnosť Penta.
Žalobu už rodičia chlapca podali. Na ich výzvu na mimosúdne vyrovnanie Prosanus nereagoval.
Rodičom mali v ambulancii vydať dva lieky ecobek a ventolín, ktoré sa užívajú spolu pri ťažkostiach s dýchaním.
Keď však po chlapcovej smrti vydali polícii inhalačné nádoby, zistila, že v oboch bol ecobek.
„Neviem, ako došlo k zámene lieku doma. Pretože ventolín bol predpísaný. Mal sa nachádzať v domácnosti. Ja sa tiež pýtam, kde je ten ventolín,“ povedala minulý týždeň riaditeľka Prosanusu Dagmar Gavorníková.
Omyl svojho personálu riaditeľka odmieta.
Otázok majú veľaPolicajné prezídium teraz celé vyšetrovanie skontrolovalo a podľa jeho správy chýba evidencia výdaja spomínaných liekov v ambulancii a oficiálne tam ani nemali byť.
Jednou z nových tém vyšetrovania má byť aj to, odkiaľ lieky pochádzali alebo prečo chlapca z polikliniky neposlali do nemocnice.
Advokát rodiny Marcel Boris upozorňuje, že nezrovnalostí vo vyšetrovaní je ešte viac.

Beata
Balogová
