Agentúrny text sme o 14:19 nahradili autorským článkom SME.
Kompromisné navýšenie platby za každého klienta poisťovne, ktorého má ambulancia v evidencii je platné len do konca roka. Ambulantní lekári sa netaja, že pre budúci rok budú požadovať viac.
BRATISLAVA. Po niekoľkých dňoch rokovaní a hrozbe platieb za zdravotnú starostlivosť v ambulanciách sa dnes ráno Všeobecná zdravotná poisťovňa dohodla s ambulantnými lekármi na vyšších platbách za každého jej poistenca, ktorého majú ordinácie v evidencii.
Okrem spomínaných kapitačných platieb poisťovňa ambulantným lekárom zvýšila aj cenu bodu za preventívnu prehliadku.
Zvolenská: Nič nové pre pacienta
„Dnešná dohoda pre pacientov znamená, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti bude oddnes fungovať v štandardnom režime,“ povedala po úspešnom rokovaní hovorkyňa poisťovne Dana Gašparíková.
„Nateraz je kompromis obojstranne výhodný,“ reagoval na dosiahnutú dohodu Ladislav Pásztor, prezident Asociácie súkromných lekárov. „Nechceli sme už ďalej veci vyostrovať,“ dodal.
Okrem neho s poisťovňou vyjednával aj prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár a šéfka Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast Kvetoslava Prcúchová.
Navýšenia podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej neprinášajú pacientom nič navyše.
„Prinášajú snáď, dúfajme, spokojnejších lekárov, ktorí po tomto navýšení budú mať možnosť plniť si riadne
svoje záväzky zo zákona," dodala.
Od prvého júla sa ambulantným všeobecným lekárom podľa dosiahnutej dohody zvyšujú kapitačné platby o vyše osem percent. Od nového roku je to však celkovo zhruba 15 percent. Kapitačná platba vo vekovej kategórii 19 až 40 rokov tak podľa Pásztora išla hore o 17 centov, z 1,72 eur na 1,89 eur.
Poisťovňa navýšila ambulantným lekárom aj cenu bodu za preventívnu prehliadku, z 0,028 na 0,031 eura. Prcúchová vysvetlila, že v súčasnosti na preventívnu prehliadku dostávajú v rozmedzí od 10 do 15 eur, navýšenie im pridáva ďalšie euro.
Aby bola ambulancia všeobecného lekára pre dospelých rentabilná potrebuje mať pri takýchto kapitačných platbách podľa šéfa súkromných lekárov približne 1700 poistencov. Pediatrická ambulancia ich potrebuje približne 1200.
Na rozdiel od všeobecných lekárov špecialistom dohoda prisudzuje zvýšenie len o päť percent. Navýšenie na jednu ambulanciu špecialistu sa podľa Pásztora pohybuje od nula do 250 eur.
Navýšenie len do konca roku
Hoci sa poisťovňa so zástupcami ambulantných lekárov dohodla na uzavretí zmlúv na rok, s platnosťou od 1. júla, cenové navýšenie v nich je platné len do konca tohto roku.
Pásztor hovorí, že o cenových podmienkach na budúci rok začnú rokovať so štátnou poisťovňou a ministerstvom zdravotníctva už v priebehu mesiaca. „Ministerka Zvolenská nás na tieto rokovania už aj pozvala,“ uviedol.
Ambulantní lekári sa netaja, že kompromisné navýšenie kapitačných platieb je dlhodobo neúnosné.
„To zvýšenie je podstatne väčšie,“ odpovedal šéf súkromných lekárov na otázku, či budú pre budúci rok požadovať navýšenie kapitačných platieb o nedávno deklarovaných takmer desať percent.
Prezident asociácie vysvetľuje, že v súčasnosti dostáva ambulancia všeobecných lekárov pre dospelých od poisťovní v priemere 2400 a detská ambulancia 2700 eur mesačne.
Aby však ambulancie mohli pokryť náklady spojené s navýšením platov sestier a lekárov potrebovala by každá z nich mesačný príjem najmenej v rozmedzí od 3400 do 3900 eur.

Beata
Balogová
