Pre toto obmedzenie môžu zavrieť niektoré odbory. Návrh odmieta Čaplovičov kolega zo Smeru Mojmír Mamojka.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Minister školstva Dušan Čaplovič chce od januára zatrhnúť praktiky vysokoškolských učiteľov, ktorí by podľa svojich pracovných zmlúv s viacerými školami mali odrobiť niekedy aj viac ako 24 hodín denne.
Na Slovensku sú desiatky pedagógov s úväzkami na troch či štyroch vysokých školách, ktoré navyše sídlia v rôznych mestách.
Čaplovič predložil vysokoškolskú novelu, ktorá by im povolila pracovať maximálne 58 hodín týždenne, čo zhruba zodpovedá 1,5 úväzku.
„Nie je reálne, aby vysokoškolský učiteľ pôsobil na viac ako 58 hodín týždenne na viacerých školách,“ povedal ministrov hovorca Michal Kaliňák. Opatrenie podľa neho zvýši kvalitu škôl.
Po novom by nesmeli limit presiahnuť zmluvy so školami vrátane dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Podľa analýzy Mariána Zachara, ktorý bol v tíme bývalého ministra Eugena Jurzycu z SDKÚ, pracuje na viac ako 1,5 úväzku 405 zamestnancov vysokých škôl. Dokopy ich je vyše štrnásťtisíc.
Nájsť pri lietajúcich profesoroch kladného hrdinu je ťažšie, než sa zdá, píše Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Odpor v Smere
Učitelia s viac ako 1,5 úväzku
Súkromné vysoké školy
1. Vysoká škola v Sládkovičove: 41,9 %,
2. VŠ ekonómie a manažmentu verejnej správy: 38,1 %,
3. Dubnický technologický inštitút: 27,7 %
Verejné vysoké školy
1. Univerzita sv. Cyrila a Metoda: 14,7 %,
2. Trnavská univerzita: 10,3 %,
3. Akadémia umení: 9,4 %.
Zdroj: Analýza Mariána Zachara z údajovCentrálneho registra zamestnancovvysokých škôl k 25. 5. 2012
Už za prvej vlády Roberta Fica sa snažil podobné obmedzenie zaviesť exminister Ján Mikolaj z SNS.
Zabrzdil ho terajší predseda školského parlamentného výboru Mojmír Mamojka zo Smeru, ktorý je dekanom na súkromnej Vysokej škole v Sládkovičove.
Mamojka opäť nesúhlasí, ministra bude žiadať, aby zmenu z novely vyškrtol. „Dva, možno tri úväzky sú v poriadku. Meranie práce na hodiny je nezmysel, veď učiteľ študuje v knižniciach, archívoch.“
Zacharova analýza zistila, že práve v Sládkovičove zamestnávajú najviac učiteľov s viac ako 1,5 úväzku, z celého pedagogického zboru ich je takmer 42 percent.
Stíha tri miesta
U Mamojku pôsobí napríklad odborník na medzinárodné právo Stanislav Mráz, ktorý má plný úväzok aj na Ekonomickej univerzite v Bratislave a UMB v Banskej Bystrici, kde je dekanom právnickej fakulty. Koncom mája pre SME tvrdil, že sa to zvládnuť dá. „Nevynechám ani jednu prednášku.“
Mamojka hovorí, že učiteľov, ktorí robotu zanedbávajú, by zo školy vyhodil. „Viem ich zmanažovať.“
Najviac tzv. lietajúcich učiteľov majú súkromné školy. Keď totiž žiadali o akreditácie, vďaka ktorým smú udeľovať tituly, potrebovali učiteľov, ktorí by výučbu zastrešili, a prijímali ich hlavne z verejných vysokých škôl.
Ministerstvo sa neobáva, že pre obmedzenia nebude mať kto učiť.
Hovorca Kaliňák tvrdí, že sa to môže stať len „v ojedinelých prípadoch“. „Nepredpokladáme však, že pôjde o študijné programy, kde vnímame nedostatok absolventov, teda technické a prírodovedné odbory.“
O obmedzení bude do konca júla rokovať aj Slovenská rektorská konferencia. „Stretneme sa na mimoriadnom rokovaní, aby sme prebrali aj dôsledky opatrenia,“ povedal jej prezident Libor Vozár, ktorý sa v stredu stal poradcom premiéra Roberta Fica.

Beata
Balogová
