Konferencia biskupov Slovenska sa nechce k podozreniam vyjadrovať, keďže arcidiecéza po novom patrí priamo pod Vatikán.
BRATISLAVA. Tri dni po oficiálnom odvolaní arcibiskupa Róberta Bezáka z čela Trnavskej arcidiecézy dostala Generálna prokuratúra trestné oznámenie týkajúce sa obdobia, keď bol arcibiskupom Ján Sokol.
Podala ho audítorka, ktorá na Bezákov pokyn preverovala financovanie arcidiecézy za Sokola. SME to potvrdila samotná audítorka, ktorá si neželá zverejniť svoje meno.
„O detailoch oznámenia nemôžem hovoriť,“ povedala s tým, že zákaz vyplýva zo zákona.
Audítorka vraví, že konala podľa paragrafu zákona, ktorý audítorom prikazuje písomne informovať orgány činné v trestnom konaní, ak počas auditu zistia skutočnosti, ktoré môžu „naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu hospodárskeho, trestného činu korupcie alebo trestného činu proti majetku“.
Predstavitelia diecézy potvrdili, že o podaní vedia. Ani oni, ani biskup Bezák ho však nebudú komentovať.
Vyjadriť sa nechcela ani Konferencia biskupov Slovenska. Jej hovorca Jozef Kováčik povedal, že dnes bude vo funkcii nový hovorca diecézy aj apoštolský administrátor biskup Ján Orosch.
Vatikán po odvolaní Bezáka rozhodol, že Orosch bude spadať priamo pod neho, KBS sa preto podľa Kováčika nebude vecou zaoberať.
O Sokolovi hovoril dávno
Chronológia
Kauza Bezák
18. apríl 2009 – Róbert Bezák bol vymenovaný za trnavského arcibiskupa, január 2012 – vizitácia v Trnavskej arcidiecéze, 2. júl 2012 – odvolanie, 5. júl 2012 – trestné oznámenie audítorky.
Bezák hovoril o problémoch v Sokolovom účtovníctve ešte začiatkom roka 2010.
„Je to problém, to môžem povedať, neteší ma to,“ povedal pre agentúru SITA.
„Vidíme, že je tlak aj na politické strany, aby zdôvodnili, odkiaľ majú peniaze na činnosť. Cirkev by v tom mala byť prvá. Ak máme peniaze, treba zdôvodniť, že sú z predaja tohto či onoho pozemku, a tak ďalej. Celkom tak to však nebolo,“ hovoril biskup.
Sokol mal podľa neho bokom milióny korún, ktoré neboli riadne vydokladované.
Sokol tvrdil, že nešlo o peniaze úradu, ale o štipendiá a dary na opravu kostolov.
Audítorka nechcela povedať, či predmetom trestného oznámenia boli tieto podozrenia, audit podľa nej stále beží.
Bezákovi blízki hovoria, že práve jeho snaha sprehľadniť financovania diecézy ho stála funkciu.
KBS to neoficiálne odmieta a hovorí, že dôvodmi sú pochybnosti v riadení diecézy Bezákom. Oficiálne prípad nekomentuje, o skutočných dôvodoch odvolania mlčí aj Vatikán.
Vyšetrovanie nie je bežné
Nestáva sa často, žeby polícia alebo prokuratúra vyšetrovali cirkevných hodnostárov.
Najväčšia kauza v histórii samostatného Slovenska súvisela s triptychom Klaňanie sa troch kráľov.
Za vlády Vladimíra Mečiara sa SIS pod vedením Ivana Lexu pokúsila zdiskreditovať banskobystrického biskupa Rudolfa Baláža obvinením, že chce predať vzácnu kultúrnu pamiatku. Polícia vtedy uväznila riaditeľa biskupského úradu.
Ukázalo sa však, že triptych nebol zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok. Biskup chcel jeho predajom pomôcť diecéze, kupca nastrčila SIS.
Po výmene vlády polícia obvinila Lexu zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, bol však oslobodený.
Polícia a SIS vyšetrovali aj kňaza Ľudovíta Báthoryho. Bol obvinený z polmiliardového podvodu pri machinácii s pozemkami. Vyhlásili ho však za nesvojprávneho a väzeniu sa vyhol.
Báthory na Špeciálnom súde tvrdil, že ho riadila agentka SIS Kováčová, ktorá vystupovala aj v korupčnej kauze račianskeho starostu Pavla Bielika z KDH.

Beata
Balogová
