BRATISLAVA. Nie sú obézne, ale aj tak si pri pohľade do zrkadla hovoria, že sú tučné. Na Slovensku pribúda 15-ročných detí, ktoré sa trápia svojou postavou.
Z medzinárodného prieskumu Svetovej zdravotníckej organizácie vyplynulo, že takmer každá tretia deviatačka sa považuje za tučnú.
Počet tínedžeriek nespokojných so svojím výzorom výrazne pribúda. Kým teraz hodnotilo svoju postavu ako tučnú alebo príliš tučnú 29 percent dievčat vo veku 15 rokov, pred šiestimi rokmi ich bolo 17 percent.
Zbytočná sebakritika
Deti
Postavu vidia ako tučnú
- 1. Nemecko - 53 percent dievčat, 36 percent chlapcov,
- 2. Luxembursko - 52 percent dievčat, 33 percent chlapcov,
- 3. Slovinsko - 54 percent dievčat, 29 percent chlapcov,
- 34. Slovensko - 29 percent dievčat, 16 percent chlapcov.
Postava čoraz viac znepokojuje aj chlapcov. Kým v roku 2006 sa cítilo tučnými desať percent deviatakov, v najnovšom výskume ich narátali 16 percent.
Prieskum robili v 39 krajinách. Najmenej spokojní so svojou postavou sú 15-roční adolescenti v Nemecku, Luxembursku a Slovinsku. Slovensko obsadilo 34. priečku.
Psychológovia varujú, že mladí sú k sebe zbytočne kritickí.
„Často sa subjektívne hodnotenie vlastného tela líši od objektívneho výskytu nadváhy alebo obezity,“ hovorí psychologička a členka výskumného tímu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Jaroslava Kopčáková z Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach.
Nadváhu či obezitu zaznamenali u siedmich percent dievčat a 14 percent chlapcov do 15 rokov zo Slovenska, čo nás zaradilo na 29. miesto.
Najviac obéznych adolescentov majú v USA, Grécku a Kanade.
Keď sa pokúšajú tínedžeri dosiahnuť lepší výzor, dopúšťajú sa vážnych chýb, napríklad držia drastické diéty. Výskumníčka WHO Andrea Madarasová Gecková z košickej univerzity upozorňuje, že nesprávne je aj časté pitie sladených nápojov či vynechávanie raňajok. „Až 51 percent chlapcov a 43 percent dievčat do 15 rokov neraňajkuje pravidelne.“
Školy telocvik nepridajú
Problémom je aj nedostatok fyzickej aktivity. Každý deň hodinu športuje len 12 percent deviatačiek a 28 percent ich spolužiakov.
Viac telocviku im nepridá ani štát. Minister školstva Dušan Čaplovič nedávno zastavil zmenu jeho predchodcu Eugena Jurzycu (SDKÚ), aby na základných a stredných školách boli tri hodiny telocviku týždenne. Školám podľa Čaploviča chýbajú telocvikári aj peniaze.
Ministrov hovorca Michal Kaliňák tvrdí, že školám nič nebráni pridať hodiny telocviku k dvom povinným. „Školy sa v rámci školských vzdelávacích programov môžu profilovať a využiť voľné disponibilné hodiny na posilnenie telocviku.“

Beata
Balogová
