Šéfka Ústavného súdu Ivetta Macejková odkazuje, že nič netají. Chybu urobili úradníci.
BRATISLAVA. V majetkovom priznaní predsedníčky Ústavného súdu Ivetty Macejkovej chýba zmienka o tom, že si vlani privyrobila.
Register zamestnancov vysokých škôl ju uvádza ako odbornú asistentku na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Pracovať by tam mala na 33 percent.
Macejková nič netajila
Macejková okrem príjmu z Ústavného súdu, ktorý je vyše 38–tisíc eur, žiaden iný neuviedla. V kolónke „príjmy iné“ je nula. Predsedníčka súdu odmieta, že by pochybila. Príjem vraj nezamlčala.
Hovorkyňa Ústavného súdu Anna Pančurová vysvetlila, že súčasťou majetkového priznania je aj príloha s ročným zúčtovaním preddavkov na daň, kde Macejková príjem zo školy uviedla. Zarobila tam takmer 2500 eur. Ak sa tento údaj nedostal aj na formulár zverejnený na internete, tak to „vzniklo zrejme v dôsledku administratívnej chyby, ale nie predsedníčky Ústavného súdu“, dodala Pančurová.
Macejková už na Katedre trestného práva nepôsobí. Dekanka Právnickej fakulty v Košiciach Gabriela Dobrovičová potvrdila, že pracovnú zmluvu mala uzavretú vlani najskôr od januára do júna a potom od 15. októbra do konca roka.
Keďže išlo o pracovný pomer kratší ako rok, nemusela predsedníčka Ústavného súdu absolvovať na túto pozíciu výberové konanie. Ako často Macejková na škole prednášala, dekanka neuviedla.
Macejková priznala, že podľa pracovnej zmluvy sa mala na škole venovať výskumnej, pedagogickej činnosti, ale aj poskytovaniu konzultácií. Mala byť členkou skúšobných komisií a okrem iného aj publikovať v odborných časopisoch.
Pri vyhľadávaní mena predsedníčky súdu na stránke právnickej fakulty vyskočí len odkaz o jej obhajobe dizertačnej práce Trestné právo a jeho ústavné limity v podmienkach Slovenska. Obhájila ju v máji.
Výbor sa na chybu opýta
Predseda parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslav Beblavý z SDKÚ potvrdil, že sa na nezrovnalosť v majetkovom priznaní predsedníčky súdu opýta. Otázne je, či sa voči nej začne aj konanie. O tom musí rozhodnúť celý výbor.
V prípade, že verejný funkcionár uvedie v priznaní neúplné alebo nepravdivé informácie o svojich majetkových pomeroch, mu môže hroziť pokuta vo výške trojnásobku mesačného platu. Čo však v prípade, ak sa chybné údaje týkajú príjmov, zákon presne nehovorí. Je teda možné, že ak by aj poslanci začali v prípade Macejkovej konať, tak ju nebudú môcť potrestať.
Ak by aj pokutu udelili, šéfka Ústavného súdu sa proti rozhodnutiu výboru môže odvolať, pričom jej odvolanie by sa dostalo na stôl jej kolegom. Odvolacím orgánom je Ústavný súd.

Beata
Balogová
