SME

Opakovanie – matka politikovej múdrosti

Šesť lídrov významných politických strán sa posadilo za okrúhly stôl, sebe i divákom zaželajú príjemné poludnie a diskusia v Slovenskej televízii sa začína. Mnoho divákov ale tuší, čo ktorý politik povie. Slovenskí politici sa pred voľbami notoricky ...


Debata v Slovenskom rozhlase. Jedným z mála politikov, ktorí pri reláciach improvizujú, je Vladimír Mečiar. Anna Malíková zase nemá taký priestor v médiách, aby sa dalo povedať, že používa donekonečna jednu či dve frázy. Jediné, čo často opakuje, je práve sťažnosť, že nedostáva dostatok priestoru. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC


Šesť lídrov významných politických strán sa posadilo za okrúhly stôl, sebe i divákom zaželajú príjemné poludnie a diskusia v Slovenskej televízii sa začína. Mnoho divákov ale tuší, čo ktorý politik povie. Slovenskí politici sa pred voľbami notoricky opakujú.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad téma ekonomické reformy bývalej vlády. Pavol Rusko na začiatok vychrlí plno čísiel, ale zámerne nespomenie nízku infláciu. O nej zase hovorí premiér Mikuláš Dzurinda a povie, že jeho koalícia postavila „zdravé základy slovenského domu“.

Do toho vstúpi Vladimír Mečiar s dlhým a zložitým monológom a Pavol Hrušovský dodá, že najdôležitejší je pokoj, „aby sa Slovensko stalo miestom pre šťastný život všetkých občanov“.

Podobná scéna s rovnakými frázami sa v médiách za posledné dni zopakovala niekoľkokrát. Na prvý pohľad je to komické, ale v skutočnosti za každou vetou stojí premyslená hra reklamy a mediálnej komunikácie

Dzurinda: Nehovorte frázy

Opakovať tie isté vety je pre politikov veľmi výhodné. „Občan si často zapamätá nejaký odkaz, až keď je zopakovaný niekoľkokrát,“ hovorí sociológ Michal Vašečka. „Pre inteligentnejšieho voliča je to možno trochu urážajúce a smiešne, ale politici docielia, čo chcú.“

SkryťVypnúť reklamu

Expert na reklamu Peter Krcho súhlasí: „Je to kombinácia hlúposti s reklamnou stratégiou. Vec sa zjednoduší a potom sa donekonečna opakuje.“

Politik ráta s tým, že ľudia nepozerajú každú politickú reláciu. Podľa expertov uvažuje asi takto: „Najprv musím jednou vetou pokryť všetky cieľové skupiny. Potom ju zmením.“

Preto napríklad Pavol Rusko v Slovenskom rozhlase povie, že „mladí ľudia neodchádzajú do severnej Kórey či na Kubu, ale tam, kde je voľný trh“. „V rozhlase sú cieľovou skupinou ženy a dôchodcovia,“ hovorí odborník na reklamu Martin Knut. Ale Rusko chce, aby o jeho vete vedeli napríklad čitatelia Národnej obrody. Preto napísal článok, kde použil rovnakú frázu.

Šéf volebného tímu ANO Jozef Heriban Ruskov zámer v podstate potvrdil. „Je výhodné, ak človek aj dva-trikrát zopakuje najdôležitejšie myšlienky, pretože sa vychádza z toho, že tí, čo počúvajú Slovenský rozhlas, väčšinou nie sú napríklad divákmi televízie Markíza.“ Podľa Heribana je pochopiteľné, že lídri riskujú opakovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane, voliči, čo si opakovanú frázu všimnú, pre strany z hľadiska preferencií nič neznamenajú. Je ich príliš málo. „S takým občanom, ktorý by sledoval všetky médiá, sa ani nepočíta,“ povedal sociológ Vašečka.

Kedy stop

Je dôležité je vedieť, kedy je toho veľa. „Prax je taká, že frázy fungujú len istý čas, potom sa musia vymeniť, lebo začnú ľudí otravovať. Ale kedy je ten moment, sa časovo veľmi ťažko odhaduje,“ hovorí reklamný expert Krcho.

V ANO si na to podľa Heribana dávajú pozor. „Je dôležité, aby sa určité myšlienky nestali floskulami, aby nestratili svoju dôležitosť. Dávame si na to pozor a po určitom čase niektoré veci vypúšťame.“

Ale napríklad šéf predvolebnej kampane Smeru Fedor Flašík hovorí, že strana nemá žiadnu prepracovanú stratégiu opakovania viet. „Nemáme na to nijakú zvláštnu mágiu. Politici sú smiešni, keď sa opakujú, ale problémom novinárov je, že dávajú stále tie isté otázky.“

SkryťVypnúť reklamu

Jeho predseda Fico minulý víkend vyslovil v dvoch debatách takmer identickú vetu: „Slovensko je zvláštna krajina. Tu sa oplatí kradnúť, lebo sme ešte nikoho nechytili. A neoplatí sa príliš pracovať, lebo mzdy sú veľmi nízke.“ Svoju frázu použil najprv v rozhlase počas diskusie o rozhádaných politikoch a o deň neskôr v televízii, keď hovoril o právnom štáte.

„Keď ste presvedčený o tom, že na Slovensku sa oplatí nepracovať a kradnúť, tak to proste opakujete,“ povedal o tom Flašík.

Nový štýl

Začiatkom deväťdesiatych rokov sa slovenskí politici toľko neopakovali, myslí si sociológ Vašečka. Naopak, snažili sa byť čo najoriginálnejší. „Mysleli si, že treba dať veľmi veľa odkazov, že sa treba vyjadriť ku všetkému. Neskôr zistili, že volič sa v tom stratí.“

SkryťVypnúť reklamu

Postupom času sa na Slovensko dostal moderný západný štýl vedenia kampane, ktorý s opakovaním počíta. „Prišli sem reklamné agentúry, ktoré prinášajú štandardné know-how. Mechanizmy a postupy marketingu sa sem dovalili až v druhej polovici deväťdesiatych rokov,“ hovorí Martin Knut.

Stratégia opakovať donekonečna jednu myšlienku je jednou z kľúčových zásad kampane v západnej Európe, napríklad v Nemecku, hovorí jeho kolega Krcho. „Naši by chceli pracovať na rovnakých princípoch. Ale u nás je to zatiaľ jednoduchšie a primitívnejšie.“

Uvedomil si to napríklad premiér Dzurinda, keď v diskusii v Slovenskej televízii povedal svojmu súperovi Ruskovi: „Nechcem pána Ruska ani v najmenšom dotknúť, ale teraz sme často v médiách a začínam mať pocit, že si napísal 8 - 9 viet a neustále ich opakuje.“

SkryťVypnúť reklamu

Ale sám Dzurinda svoju výčitku v ďalšej relácii zopakoval. A takmer tými istými slovami.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 526
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 195
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 284
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 7 727
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 849
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 014
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 204
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 069
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu