Bratislava 12. júna (TASR) - Závažné duševné ochorenie schizofrénia postihuje asi jedno percento obyvateľstva. Na Slovensku zaznamenali v roku 2000 takmer 3500 nových prípadov tohto ochorenia. Život ľudí trpiacich schizofrenickými ochoreniami však podľa zástupcu SR pre oblasť duševného zdravia v Svetovej zdravotníckej organizácii Petra Breiera znepríjemňujú rôzne mýty a predsudky.
Pre zdravých ľudí je problematické pochopiť a prijať poruchy myslenia, emotivity a vnímania u ľudí trpiacich schizofréniou. Človek postihnutý touto duševnou chorobou vyvoláva podľa odborníkov u ostatných strach, odmietanie, stráca pocit vlastnej hodnoty, dostáva sa do izolácie a asi u dvoch tretín z pacientov dochádza aj k strate zamestnania, pokračoval na dnešnej tlačovej besede Breier.
V roku 2000 boli psychiatrické ambulancie na Slovensku navštívené v priemere viac ako 1,3-krát takmer 214 tisíc ľuďmi. Podľa údajov Ligy za duševné zdravie u 28 percent z nich zistili neurotické a stresom podmienené choroby, 33 tisíc ľudí trpí afektívnymi poruchami a 30 tisíc vyšetrených tvorili ľudia so schizofrénnymi ochoreniami.
V ústavnej starostlivosti bolo kvôli duševným ochoreniam vlani 23 877 obyvateľov SR. Z nich 29 percent hospitalizovali kvôli rôznym závislostiach, z ktorých dominantnú časť tvoria závislosti na alkohole. Po nich nasleduje skupina ľudí so schizofrénnymi ochoreniami, v ktorej je najviac rehospitalizovaných pacientov.
Lekári v psychiatrických ambulanciách zistili v roku 2000 takmer 20 tisíc nových neurotických a stresom podmienených porúch, necelých 10 tisíc organicky podmienených porúch a osem tisíc závislostí. Približne štyri tisíc nových pacientov trpí podľa údajov Ligy za duševné zdravie ochoreniami vznikajúcimi v detstve.
V roku 1996 začala Svetová psychiatrická asociácia medzinárodný program na prekonávanie predsudkov a diskriminácie kvôli schizofrénii "Open the Doors - Otvorme dvere". Slovensko s realizáciou projektu, ktorého cieľom je podporiť komunikáciu postihnutých, ich príbuzných a profesionálov s verejnosťou, začalo v minulom roku.
Dôležitou úlohou programu je podľa Breiera aj vyvrátiť mýtus o neliečiteľnosti schizofrénie. Tretina postihnutých sa po potlačení príznakov môže bez následkov vrátiť do normálneho bežného života, dodal. Schizofrénia sa najčastejšie prejavuje u ľudí medzi 20. a 30. rokom života, jej príčinou sú tak genetické ako aj sociálne faktory. Možnosť byť jedným z ľudí trpiacich schizofrenickými ochoreniami je v každom z nás vrodená, povedal primár Psychiatrickej kliniky Slovenskej postgraduálnej akadémie medicíny v Nemocnici s poliklinikou v Bratislave - Ružinove Peter Breier.