Pitná voda na festivale bola v poriadku, ukázali prvé rozbory. Črevné problémy zrejme spôsobila choroba špinavých rúk.
BRATISLAVA. Hnačky, horúčky či vracanie si priniesli domov desiatky účastníkov víkendového festivalu Pohoda. U viacerých sa problémy začali až po festivale v pondelok či utorok.
Hygienici v utorok oznámili, že zdravotné ťažkosti zrejme spôsobil norovírus. Potvrdili to rozbory vzoriek od niekoľkých účastníkov festivalu, vraví Mária Štefkovičová, šéfka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne.
Na klinike infektológie a geografickej medicíny na bratislavských Kramároch včera do štvrtej popoludní hospitalizovali sedemnásť účastníkov Pohody.
Väčšina nakazených však zrejme k lekárovi nešla – len na výzvu na Facebooku SME o zdravotných komplikáciách sa za pár hodín prihlásili dve stovky ľudí.
Pár dní v nemocnici
Hospitalizovaní majú hnačkové ochorenie, ktoré sprevádzajú „horúčky, vracanie, malátnosť až stavy kolapsu“, povedala hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Petra Maťašovská. Všetci boli včera stabilizovaní a mimo ohrozenia života. „Pacienti zostanú v nemocnici pravdepodobne štyri až päť dní.“
Čo to je
Norovírus
choroba špinavých rúk; prenáša sa kontaktom, ale aj kontaminovanou vodou, potravinami či vzduchom; inkubačný čas je 1 až 3 dni; spôsobuje hnačky, zvracanie, zvýšenú teplotu; príznaky odznejú do 72 hodín.
Zdroj: RÚVZ Trenčín
Bratislavské centrálne príjmy ošetrili aj ďalších 32 účastníkov festivalu, ktorí nemuseli zostať v nemocnici. Mali najmä žalúdočné problémy, hovorí Maťašovská.
Identifikovaný norovírus vyvoláva gastroentritídy. Najmä u dospelých spôsobujú infekcie tráviaceho systému, ktoré sa prejavujú predovšetkým vracaním a hnačkami, vraví Štefkovičová.
Aj malé množstvo vírusu je podľa nej schopné vyvolať u človeka ochorenie. Prenáša sa nielen potravou a vodou, ale aj kvapôčkovou infekciou či dotykom – ide o „chorobu špinavých rúk“, spresňuje regionálna hygienička. „Kontaktné plochy sú v tomto prípade veľmi zradné.“
Človek sa môže nakaziť napríklad aj keď rukami je potom, ako sa chytil kontaminovanej kľučky. Štefkovičová pripúšťa, že vírus na festival priniesol niekto z účastníkov.
Voda bez problémov
Prvé výsledky rozboru vody z Pohody, ktoré urobili tiež trenčianski hygienici, potvrdzujú, že úžitková voda v cisternách, ktorú ľudia aj pili, nebola nebezpečná. Ťažkosti nemala spôsobiť ani voda z bazéna.
Organizátori sa nateraz nechcú vyjadrovať k príčinám zdravotných komplikácií. Chceme, aby sa prípad vyšetril, vraví hovorca festivalu Mário Gešvantner.
Všetky analýzy regionálnych hygienikov majú byť hotové na začiatku budúceho týždňa.
Horúčavy napomáhajú aj nákazám
BANSKÁ BYSTRICA. Vysoké horúčavy prinášajú so sebou aj nebezpečenstvo rozličných potravinových nákaz.
"Aj preto je podľa odborníkov veľmi dôležité ako teraz uchovávame či upravujeme pokrmy," povedala TASR hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Mária Tolnayová.
Ak sa skladujú pri nesprávnej (vyššej) teplote, dochádza v nich k množeniu mikroorganizmov, kazeniu a v prípade, že sa v nich nachádzajú choroboplodné mikroorganizmy, je aj vysoké riziko vzniku alimentárnych ochorení.
"Najčastejším pôvodcom týchto ochorení u nás sú salmonely," konštatovala vedúca odboru hygieny výživy RÚVZ Ivana Sedliačiková.
K potravinám, v ktorých sa najčastejšie vyskytujú, sa radia hlavne hydina, vajcia, lahôdkarské výrobky, vrátane cukrárskych, ale i mliečne a mäsové výrobky, či zmrzlina.
Po požití pokrmu, v ktorom sa premnožili mikroorganizmy, dochádza k vzniku ochorenia často už po šiestich až 12 hodinách.
"Prejavuje sa bolesťami brucha, hnačkami, zvracaním a teplotou okolo 38 39 stupňov Celzia. U detí a oslabených dospelých jedincov sa môže vyvinúť aj obzvlášť ťažká forma ochorenia ohrozujúca život," upozornila Sedliačiková.
tasr

Beata
Balogová
