BRATISLAVA. Slovensko podporí vstup Macedónska do Európskej únie a NATO. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák to povedal v utorok v Macedónsku počas návštevy, ktorú absolvoval spolu so svojím rezortným kolegom z Rakúska Michaelom Spindeleggerom.
Motiváciou Čierna Hora
Ministri Lajčák a Spindelegger deklarovali politickú podporu Skopje v otázke členstva v Únii aj NATO za predpokladu splnenia požadovaných kritérií.
"Pozícia Chorvátska, ktoré sa na budúci rok stane plnoprávnym členom EÚ, a Čiernej Hory, ktorá nedávno otvorila prístupové rokovania, by mohla slúžiť ako motivácia vo vašom integračnom úsilí," uviedol v Macedónsku Lajčák.
Spolu so Spindeleggerom rokovali s rezortným partnerom Nikolom Poposkim a podpredsedami vlády Teutou Arifi a Zoranom Stavreskim. Okrem iných ich prijal aj prezident Gjorge Ivanov.
Je to medzi Gréckom a Macedónskom
Lajčák sa dotkol aj problémov s Gréckom, ktoré Macedónsku komplikujú prístupové ambície v Únii.
"Postoj Grécka, ktoré neuznáva názov krajiny Macedónsko, je dlhodobo prekážka pre začatie prístupových rokovaní, no vnímame ju ako bilaterálny problém a EÚ očakáva, že si ho vyriešite s Aténami," konštatoval Lajčák.
Pokiaľ ide o ašpiráciu Macedónska na členstvo v NATO, Lajčák upriamil pozornosť na výsledky tohtoročného summitu aliancie v Chicagu.
"Najvyšší predstavitelia NATO tam ocenili prístup a príspevok Macedónska do aliančných operácií, ako aj vašu aktívnu úlohu v regionálnej spolupráci. Summit zároveň potvrdil, že miesto Macedónska je medzi spojencami," zdôraznil Lajčák.
Dodal, že Slovensko podporuje politiku otvorených dverí, vrátane budúceho členstva Skopje v NATO.
Lajčák: Všetko máte vo svojich rukách
Spindelegger aj Lajčák podporili macedónskych politikov v pokračovaní reforiem v krajine, vrátane celospoločenského dialógu, vychádzajúc z Ochridskej rámcovej dohody.
Slovenský minister pritom upozornil na nebezpečenstvo, ktoré predstavuje zneužívanie etnickej otázky.
"Všetko máte vo svojich rukách. Sme pripravení podeliť sa s vami o naše skúsenosti z obdobia transformačného procesu," uviedol Lajčák.
Obaja ministri posúdili so svojimi partnermi aj možné trilaterálne projekty s cieľom zintenzívniť spoluprácu.
Idea utorňajšej návštevy v Macedónsku sa zrodila počas májových rokovaní slovenského a rakúskeho ministra vo Viedni.
Lajčák a Spindelegger sa vtedy zhodli, že Slovensko s Rakúskom spája záujem šíriť stabilitu, demokraciu a prosperitu na západnom Balkáne a vo východnej Európe, ako aj podpora európskych integračných procesov.