Známeho sudcu našli s podrezaným hrdlom. Polícia hovorí skôr o nešťastnej náhode. Českí sudcovia však podľa odborníkov nie sú dostatočne chránení.
PRAHA, BRATISLAVA. Keď v roku 2010 sudca Miloslav Studnička udelil podpaľačom z Vítkova vysoké tresty, verejnosť mu tlieskala. Sudca sa nebál byť prísny a ukázať na to, že zločinci, ktorí zničili život popálenej malej Natálke po útoku na rómsku rodinu, konali mimoriadne surovo.
V pondelok našli šesťdesiatštyriročného Studničku mŕtveho v jeho dome vo Frenštáte pod Radhoštěm.
Ak ho niekto zabil, bola to prvá vražda v histórii českého súdnictva. I v prípade samovraždy či nešťastnej náhody, o ktorých včera čoraz viac hovorila polícia, ide podľa českých médií o mimoriadny prípad. Ani včera ho vyšetrovatelia nevedeli vysvetliť.
Sudcovi sa zľakli
Prvé informácie o pondelkovej tragédii vystrašili Čechov. Sudcu Studničku mali napadnúť v jeho dome a podrezať mu hrdlo.
Minister spravodlivosti Pavel Blažek i sudcovia sa obávali, že ho zabili z pomsty za rozhodnutie niektorého zo závažných násilných činov, ktoré vo svojej dlhoročnej praxi riešil.
Úmrtie
Miloslav Studnička
takmer 20 rokov riešil na Krajskom súde v Ostrave najťažšie trestné činy, elitná jednotka nemala informácie z podsvetia, že by mu hrozilo nebezpečenstvo, on sám o ochranu nežiadal.
Včera námestník riaditeľa moravskosliezskej polície Dalimil Sypták hovoril na tlačovej konferencii o banálnom poranení na krku, ktoré stálo známeho sudcu život.
„Nič nenasvedčuje tomu, že by sudca zomrel násilnou smrťou, ale aj tak nemožno úplne vylúčiť útok inej osoby,“ povedal Sypták.
Podľa doterajších zistení si sudca poranil krčnú žilu, čo viedlo k zastaveniu srdca a vzduchovej embólii. „Umieral niekoľko minút,“ dodal Sypták.
Po smrti mu ďalšie rany spôsobili psy. Sudca, o ktorom susedia hovorili ako o samotárovi, ich choval najmenej desať, často sa na ne sťažovali susedia.
Sú málo chránení
Ani samovrážd nie je v českej justícii veľa. České médiá pripomenuli dva prípady sudcov, ktorí si siahli na život. Brniansky sudca Jiří Stýblo, ktorý sa venoval závažným kauzám, sa obesil v brnianskej kancelárii zrejme z osobných dôvodov.
V máji 1997 sa zabil ostravský sudca Bedřich Feber, ktorý už sedel vo väzbe a bol obvinený z úplatkárstva.
Prípad plzenského sudcu Zdeňka Minaříka, ktorého v roku 2008 zrazilo auto, uzavrela polícia ako nehodu.
Tragický prípad vyvolal v Česku diskusiu o tom, ako sú sudcovia chránení. Riaditeľ elitného policajného Útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu Robert Šlachta pripustil, že ochrana sudcov nie je dostatočná a musí sa zlepšiť bez ohľadu na to, ako zomrel sudca Studnička.
„Existujú obrovské rezervy v evidenčnej ochrane týchto ľudí. Zločinci si ľahko môžu zistiť ich bydlisko, príbuzných či iné citlivé údaje,“ povedal pre denník MF Dnes Šlachta.
Naši ochranu nežiadajú
Vyhrážky dostávali aj naši sudcovia. Žiadosti o ochranku sú zriedkavé.
BRATISLAVA. Najohrozenejšími sudcami pokiaľ ide o výhražky sú síce tí trestní, ale posledný prípad sa týkal civilného sudcu.
Sudcovi bratislavského okresného súdu Branislavovi Královi sa vyhrážali po tom, čo zakázal vydať knihu o Gorile. Rozbili mu aj auto.
Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková hovorí, že jeho ochranu zvažovali, ale nakoniec ju sudca nechcel.
Zriedkavá ochrana
„Toto právo nebýva využívané veľmi často,“ hovorí o práve na ochranu sudcov ministerstvo spravodlivosti. Povinnú ochranu majú iba sudcovia Špecializovaného trestného súdu, ktorí riešia najvážnejšie kauzy. „Hrozby boli, ale nerád o tom hovorím,“ povedal predseda špecializovaného súdu Oldřich Kozlík. S vyhrážkami podľa neho rátajú, keďže si vybrali prácu na tomto súde.
Ak sa cítia ohrození sudcovia normálnych súdov, požiadajú o ochranu prostredníctvom predsedu súdu. Rozhodujú o tom potom minister spravodlivosti s ministrom vnútra.
Ochranku mal v minulosti aj sudca Ústavného súdu Ladislav Orosz (na snímke). Mesiac predtým, ako mal Ústavný súd rozhodnúť o existencii Špeciálneho súdu, sa niekto pokúsil otráviť jeho manželku. Neskôr mal sudca telefonát, ktorý mu naznačil, že to súviselo s rozhodnutím o súde. Orosz o tom ani po troch rokoch nechce hovoriť.
Prepustených hlásia
Ak je z väzenia prepustený človek, ktorého odsúdil konkrétny súd, polícia ho o tom informuje. Pomsta však nebýva častá.
Naposledy našla polícia mŕtveho sudcu Najvyššieho súdu Juraja Majchráka. Išlo síce o samovraždu, ale jeho priatelia hovoria, že ho k tomu dohnala aj situácia na Najvyššom súde pod vedením Štefana Harabina.
Zavraždeného našli aj bývalého ústavného sudcu a právnika Ernesta Valka, vyšetrovanie zatiaľ nepotvrdilo, že ho zabili pre jeho prácu. Polícia vraždu stále vyšetruje.
Monika Tódová
Sudca Babjak: Pomstu som ešte nezažil
Sudca JURAJ BABJAK zažil prepadnutie aj policajnú ochranu. Vyhrážky a pomsta podľa neho nebývajú časté.
Kedy vás napadli?
„Napadli ma neznámi ľudia pri garáži v roku 1999. Maródoval som asi desať dní.“
Dávali ste si to do súvislosti s prácou sudcu?
„Vtedy som robil podpredsedu Krajského súdu v Banskej Bystrici pre trestné veci. Po voľbách v roku 1998 sme dávali do poriadku hlavne veci týkajúce sa zákonného sudcu, aby sa prípady neprideľovali len tak. Existovalo podozrenie, že to s tým súviselo a niekomu to prekážalo.“
Podsvetiu?
„Podsvetiu alebo súdnictvu, možno aj podsvetiu, aj súdnictvu.“
Požiadali ste o ochranu sám?
„Hneď ráno som to nahlásil polícii. Ministrom spravodlivosti bol Ján Čarnogurský, dohodol sa s ministrom vnútra Ladislavom Pittnerom a asi mesiac som mal ochranku. Sprevádzali nás do práce a deti do školy.“
Zažili ste potom ešte niekedy vyhrážky?
„Ani nie. Skôr sa to stáva výnimočne.“
Nestáva sa, že odsúdení sa chcú spätne sudcovi pomstiť?
„Nepoznám niekoho, kto by to zažil. Závisí to asi aj od vnútorného pocitu viny odsúdeného. Každý prípad je individuálny, ale jedným z vysvetlení môže byť, že odsúdený má toho oveľa viac za ušami. Ak ho zažalovali len za nejakú epizódu, tak si možno povie, že, chvalabohu, aj tak som väčšia sviňa, ako som dostal. Ale môže byť aj pocit nespravodlivo odsúdeného, ktorý by vyústil do násilia voči sudcovi, ale nepamätám si taký prípad.“
Kedysi Súdna rada žiadala povinnú ochranu sudcov Najvyššieho súdu. Považujete to za dôležité?
„Charakter práce sudcov nie je rovnaký. Najväčšie nebezpečenstvo logicky hrozí trestným sudcom. Z nich sudcom Špecializovaného trestného súdu, ktorí majú ochranu povinnú zo zákona.“
Monika Tódová
Za Natálku dal najtvrdšie tresty
Po mŕtvom sudcovi ostalo 14 otvorených procesov. Hrozí, že sa vrátia na začiatok.
PRAHA, BRATISLAVA. Z prípadu malej Natálky urobil sudca Miloslav Studnička exemplárny prípad. Štyrom neonacistom, ktorí zapálili dom rómskej rodiny na Vítkove, dal prísnejšie tresty, než žiadala štátna zástupkyňa.
Mladíci dostali dvadsať a 22 rokov, čo boli najtvrdšie tresty za útok krajnej pravice v Česku po roku 1989. „Šlo o neobvyklý brutálny útok, spoločensky veľmi nebezpečný,“ povedal v októbri 2010 Studnička v rozsudku, ktorý čítal hodinu.
Sudca, ktorého kolegovia opisujú ako odvážneho muža, poslal na desať rokov do väzenia muža za znásilnenie dvoch malých detí oblasti Karvinej, tento rok odsúdil dílerov drog a zaoberal sa prípadom ženy, ktorá oklamala viac ako sto ľudí.
Ostalo po ňom 14 prípadov, ktoré budú rozdelené medzi ďalších sudcov.
Ak bude niektorá zo strán sporu namietať, môžu sa kauzy prešetrovať nanovo, povedala médiám hovorkyňa súdu Lucie Böhmmová. Procesy to môže predĺžiť o roky.
Miriam Zsilleová

Beata
Balogová
