BRATISLAVA. Šírenie čiernych stavieb na Slovensku má obmedziť návrh zákona z dielne SDKÚ, ktorým navrhujú zbúranie všetkých novovzniknutých čiernych stavieb po 1. októbri.
Na brífingu v obci Plavecký Štvrtok v okrese Malacky to povedal predseda SDKÚ Pavol Frešo.
„Navrhujeme spoločne zákon, ktorý udelí povinnosť zbúrať čierne stavby,“ povedal Frešo s dodatkom, že pokiaľ bude zákon účinný tak, ako ho podali, novovzniknuté stavby budú musieť byť odstránené.
Ako ďalej informoval, keď chceme niekde bývať, stavať, tak si musíme kúpiť pozemok, musíme splácať hypotéku a musíme sa o seba starať.
„Je to praktické riešenie, ktoré rieši dlhodobý problém, tykajúci sa zaplavovania celého územia Slovenska čiernymi stavbami,“ konštatoval predseda SDKÚ.
Zbúrať chcú všetko
Jeho strana navrhuje zákon, ktorý po 1. októbri zamedzí čierne stavby, čím vznikne aj základná spravodlivosť, kedy si ľudia za normálnych okolností jednoducho pozemok kúpia a urobia si vlastnú stavbu.
„Toto sú iné typy ľudí, ktorí na cudzích pozemkoch stavajú, čomu chceme my zabrániť,“ dodal. Podľa neho bude po 1. októbri každá čierna stavba zo zákona zbúraná.
Poslanec Ľudovít Kaník povedal, že každá čierna stavba bude zbúraná už v zárodku.
„Túto povinnosť chceme riešiť takým spôsobom, že pokiaľ majiteľ pozemku oznámi stavebnému úradu, že na jeho pozemku vznikla čierna stavba alebo nejaký iný objekt, požiada stavebný úrad o rozhodnutie o zrušení stavby, pričom ten tak urobí do 30-tich dní,“ informoval Kaník a dodal, že do 60-tich dní bude táto stavba odstránená na náklady zhotoviteľa.
Nekompromisný Kaník
Pokiaľ ten nebude mať na zbúranie prostriedky, alebo bude odmietať spoluprácu, stavbu odstráni stavebný úrad sám.
„Nekompromisne, jednoducho, v krátkych lehotách, pretože je to jediná cesta na to, ako urobiť s týmto neduhom, ktorý sa masovo rozrastá na celom Slovensku, rázny koniec,“ skonštatoval poslanec.
Následne bude možné riešiť všetky čierne stavby, ktoré už vznikli a nájsť riešenie aj tohto hlbšieho a trvalejšieho problému.
„Ale bez toho, aby sme zabránili tomu, aby vznikali nové stavby, aby sme nastolili zákon, ktorý je jednoducho a rýchlo vymáhateľný a aby sme ochránili majetok občanov, ktorí oň takto prichádzajú bez toho, aby sa mohli účinne brániť, sa nemôžeme pohnúť ďalej,“ uzavrel Ľudovít Kaník.