Ústavný súd vyhovel Generálnej prokuratúre, ktorá žiadosťou o pozastavenie zákona reagovala na podnet lekárskej komory.
BRATISLAVA. Ústavný súd na svojom stredajšom neverejnom zasadnutí prijal návrh prvého námestníka generálneho prokurátora na preskúmanie ústavnosti zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek.
Ústavný súd zároveň vyhovel jeho žiadosti a pozastavil účinnosť právnej normy, ktorá od apríla priniesla zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám vyššie mzdy.
TASR o tom informovala hovorkyňa Ústavného súdu Anna Pančurová.
Generálna prokuratúra podala návrh na Ústavný súd 25. júna. Reagovala tak na podnet Slovenskej lekárskej komory, ktorá sa týmto spôsobom snažila zabrániť účinnosti zákona.
Dôvody žiadosti mali byť dva, a to nesystémovosť takéhoto zvyšovania miezd iba vybraným zdravotníckych pracovníkom a chýbajúce finančné krytie.
Účinnosť mala byť pozastavená, kým nebudú peniaze. Štát zatiaľ rozpustil na mzdy sestier rezervu v rozpočte vo výške 50 miliónov eur.
Zvážia podanie na prokuratúru
"Je nám z toho veľmi smutno a je nám to veľmi ľúto," povedala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová.
Poznamenala, že toto rozhodnutie sestry veľmi prekvapilo, keďže od začiatku hovorili, že veria vo víťazstvo zdravého rozumu a v to, že žijú v právnom štáte.
Podnet na zákon vnímala podľa svojich slov skôr v morálnej a etickej rovine, pričom poukázala, že sestry nenapadli zákon o platoch lekárov.
Podotkla tiež, že z dôvodu chýbajúcich finančných zdrojov by sa mohlo obchádzať dodržiavanie mnohých zákonov.
Z rozhodnutia Ústavného súdu sú sklamané aj novovzniknuté sesterské odbory.
"Považujeme to za útok na demokraciu a za týchto okolností zvážime podanie na Generálnu prokuratúru v súvislosti s obdobnými zákonmi o platoch napríklad sudcov, policajtov či vojakov. Považujeme to za rovnako diskriminačné zákony, ktoré riešia iba jednu skupinu zamestnancov, a preto by mala byť ich účinnosť pozastavená," uviedol šéf Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Viliam Záborský.
"Ministerstvo zdravotníctva ešte nemá k dispozícii rozhodnutie Ústavného súdu, musí si ho najskôr naštudovať," reagovala hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.
O pomoc žiadajú aj zahraničie
Odbory už požiadali o pomoc Česko, Poľsko a Rakúsko, v najbližších dňoch sa plánujú obrátiť na európske inštitúcie.
"OZSaPA požiadala okolité štáty aj európske inštitúcie o pomoc a apel na verejných činiteľov SR, je na mieste, aby sme aj my, občania SR prejavili rovnakú požiadavku na našich ústavných činiteľov," vyhlásil Záborský.
OZSaPA žiada ľudí, aby si text ich výzvy skopírovali a mailom odoslali na e-mailovú adresu prezidenta, Úradu vlády, Národnej rady a ministerstva zdravotníctva.
"Dovoľte mi, aby som ako občan Slovenskej republiky a zároveň Európskej únie ostro protestoval proti bezprávnemu stavu, v ktorom sa ocitli desiatky tisíc sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku," píše sa vo výzve.
Občania svojím podpisom pod výzvu žiadajú, aby si Slovensko ako členský štát Únie plnilo svoje záväzky a povinnosti vyplývajúce zo svojho členstva.
"V opačnom prípade sa ako občan Únie obrátim na Európsku radu a Európsky parlament, aby rázne zakročili proti praktikám, ktoré nepatria do demokratického a civilizovaného spoločenstva," uvádza sa vo výzve odborového združenia.
Komora sestier v liste medzinárodným organizáciám opisuje aktuálnu situáciu slovenských sestier a ich cestu za vyššími platmi.
"Musíme konštatovať, že obchádzanie a nerešpektovanie zákona je nebezpečný precedens, ktorý sa môže vyskytnúť aj v iných odvetviach, preto je nevyhnutné súčasné dianie zastaviť," zdôrazňuje v liste prezidentka komory Mária Lévyová.
Komora tak zahraničné organizácie žiada o podporu a verejnú výzvu na okamžité riešenie problému tisícok sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku.