Banská Bystrica 28. augusta (TASR) - Po prechode kompetencií v oblasti školstva na samosprávu mal Mestský úrad v Banskej Bystrici od okresného úradu dostať delimitačné protokoly všetkých sedemnástich základných škôl (ZŠ). Doteraz sa tak nestalo ani v jednom prípade, uviedol dnes na stretnutí s novinármi primátor Banskej Bystrice Ján Králik.
Pod mestský úrad prešli aj banskobystrické Centrum voľného času a Stredisko služieb škole. Ako Králik zdôraznil, pri ich preberaní, ako aj preberaní ZŠ i materských škôl (MŠ), zistili veľa nedostatkov. Za zarážajúcu označil skutočnosť, že banskobystrický OÚ nemal vysporiadané pozemky pod školami a školskými zariadeniami. Za tie bude treba zaplatiť približne sedem miliónov korún.
Okrem toho deväť zo sedemnástich ZŠ nemá v katastri nehnuteľností zapísané telocvične, garáže, rôzne prístavby alebo iné objekty, konštatoval primátor. Označil to za nepochopiteľné, pretože podľa zákona o inventarizácii, ktorá sa robí raz za dva roky, musí byť k jednotlivým objektom priložený výpis z katastra. Tieto príklady podľa neho jednoznačne svedčia o tom, že zodpovední pracovníci spomínaného OÚ nezabezpečovali ekonomickú a majetkovú evidenciu tak, ako to ukladá zákon.
Banskobystrické ZŠ a MŠ, spadajúce do prvého júla 2002 do kompetencie štátnej správy, neboli poistené. Po prechode kompetencií na samosprávu ich už mesto poistilo. Mnohé sú v nedobrom stave a podľa prvých odhadov na opravu a rekonštrukciu väčšiny zo 17 ZŠ a 18 MŠ bude treba vynaložiť vyše 49 miliónov korún. Mesto nadbytkom financií neoplýva a ak sa mu podarí ročne na opravy a rekonštrukcie škôl vyčleniť 10 miliónov korún, k zlepšeniu terajšej situácie dôjde postupne najskôr o päť rokov.