Rekodifikačná komisia sa bude snažiť, aby bol nový Občiansky súdny poriadok hotový ešte v tomto volebnom období.
BRATISLAVA. Rekodifikačná komisia, ktorá má za cieľ priniesť nový Občiansky súdny poriadok, začala pracovať.
Informoval o tom na tlačovej besede minister spravodlivosti Tomáš Borec.
Ten skonštatoval, že Občiansky súdny poriadok je dnes už prežitý a nenapĺňa potreby, ktoré prax vyžaduje.
„Náš cieľ je priniesť efektívny, účinný nástroj na súdne konania (... ) treba zachovať právo na spravodlivý súdny proces, ale musí byť aj ekonomicky efektívny a bez súdnych prieťahov,“ skonštatoval minister.
Dodal, že sa budú snažiť, aby kódex bol pripravený ešte v tomto volebnom období.
Ako Borec povedal, Občiansky súdny poriadok bol novelizovaný takmer 80-krát.
Novely boli čiastkové a nesystémové
Generálny riaditeľ Sekcie civilného práva Marek Števček pripomenul, že tieto novelizácie boli čiastkové a podľa neho im chýbala systémovosť.
Rekodifikačná komisia, ktorá má priniesť "nový vietor" do tejto problematiky, je zložená zo sudcov, advokátov, exekútorov, notárov, ale aj z akademikov a tiež expertov zo zahraničia.
„Okrem rekodifikácie Občianskeho súdneho poriadku pokračujeme aj v rekodifikácii Občianskeho zákonníka. Musí to ísť ruka v ruke. Ambícia je oba kódexy dostať do života v rovnaký čas, verím, že sa nám to podarí,“ vyzdvihol snahy rezortu spravodlivosti Borec.
Dodal, že v súvislosti s vymožiteľnosťou práva ako takou pracujú aj na ďalších veciach, pretože je nutné, aby začala fungovať vymožiteľnosť práva v oveľa väčšej miere ako dnes.
Chcú odlíšiť jednoduché a zložité prípady
Števček priblížil samotnú rekodifikáciu s tým, že „úlohou je kompletná rekodifikácia procesného práva, pretože to je to, čo determinuje vymožiteľnosť práva (...)Toto nie je cesta malých novelizácii, je to úplne iná cesta, asi najväčší projekt za posledných 22 rokov.“
Charakteristické pre nový kódex by mali byť tri „o“ - odbornosť, otvorenosť a oponentúra. Pripomenul, že komisia je poskladaná z najlepších odborníkov a nie je politicky podmienená.
Chcú, aby to bol kódex moderný a eurokomformný, ktorý vyplynie z dôslednej odbornej diskusie. Ako ďalej uviedol, priemerná dĺžka konania je dnes okolo 18 mesiacov.
No po novom bude nutné diferencovať jednotlivé prípady, pretože by radi zaviedli napríklad „zjednodušený režim“, pre „jednoduchšie“ prípady.
Ilustroval to na príklade vymáhania pokuty od dopravného podniku.
Prieťahy budú riešiť aj kontrolami na súdoch
Štátna tajomníčka Monika Jankovská na margo projektu rekodifikácie dodala, že prieťahy v súdnom konaní nechcú riešiť len prostredníctvom zmeny legislatívy, ale aj kontrolou jednotlivých spisov a kontrolami na samotných súdoch.
„Prešli sme všetky krajské súdy, kde sme sa oboznámili s problematikou všetkých súdov, načúvali sme im, problémy, ktoré sú, sa zväčša zhodovali, najmä nedostatok sudcov, administratívnych pracovníkov či nedostatok financií,“ priblížila hlavné problémy štátna tajomníčka.
Dospeli tak k názoru, že je nutné robiť kontroly, robiť dohľad nad súdnictvom prostredníctvom hĺbkových kontrol spisov, aby napríklad sudcovia zdôvodnili, prečo sa v niektorých veciach nekonalo dlhší čas.