Pred Ústavom pamäti národa zamestnanci protestovali proti prijatiu historika Bobáka. Smer zvažuje možných kandidátov.
BRATISLAVA. Bývalí aj súčasní zamestnanci Ústavu pamäti národa sú proti prijatiu bývalého pracovníka ústavu marxizmu a leninizmu a člena komunistickej strany Jána Bobáka do ÚPN.
Bývalý pracovník ústavu a kandidát za člena jeho Správnej rady Patrik Dubovský vo štvrtok spolu so signatárom Charty 77 Tiborom Novotkom zorganizovali protest. Sú presvedčení, že to je v rozpore s duchom zákona o pamäti národa.
Na akciu prišlo iba pár ľudí, podpisovali sa aj viacerí súčasní zamestnanci ÚPN. Jeden z nich Ján Maco sa pýtal, ako je možné že teraz prijímajú ľudí, keď v januári pre nedostatok peňazí prepúšťali. „Je to ako keď vás nútia zjesť pokazený guláš,“ opisoval atmosféru v ústave.
Šéf ústavu za Bobákom stojíPredseda správnej rady ústavu Ivan Petranský za Bobákom stojí, považuje ho za odborníka. Podľa neho to, že bol členom KSČ, nie je prekážkou. Platí to iba pre členov správnej rady, dozornej rady a výboru.
Petranský tiež tvrdí, že Bobák nie je prvým bývalým komunistom v ÚPN, menovať ich ale nechcel s odôvodnením, že ide podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám o ich osobný údaj.
Dubovský si podľa Petranského robí iba reklamu pred voľbou členov do správnej rady. Tých mali voliť už na najbližšej schôdzi, Smer však voľbu odložil pre pochybnostiach o dvoch kandidátoch strany. Jána Hrubého a Romana Lebedu navrhol predseda sociálno-demokratickej mládeže a poslanec Andrej Kolesík.
Pri pohľade na to, kto by mal v Ústave pamäti národa pôsobiť, možno poctivých pracovníkov len poľutovať, píše historik Roman Holec.
Čítajte komentár >>
V Smere sa uvažuje aj o tom, že kandidátov vymeniaParlament rozhodol, že všetkých kandidátov znovu vypočuje ľudskoprávny výbor o dva týždne. V Smere sa uvažuje aj o tom, že kandidátov vymenia alebo zvolia tých, ktorých navrhuje opozícia. "Skôr ide o niekoho zbožné prianie," povedal na to Kolesík.
"Nechávame túto otázku ešte otvorenú a chceme sa k nej ešte vrátiť," povedala však hovorkyňa Smeru Monika Počátková.
Lebeda bol hlavný odborný garant vo vyšetrovanom gemerskom sociálnom podniku a Hrubý vo svojej bakalárskej práci napísal, že Milana Rastislava Štefánika zabili so súhlasom Edvarda Beneša a Tomáša Garrigua Masaryka.
Historici to označujú za nedokázané fámy.

Beata
Balogová
