BRATISLAVA. Zdravotné sestry sa v boji o svoje platy môžu inšpirovať aj protestom lekárov z konca minulého roka. Práve lekári ich pritom zatlačili do kúta.
Sestry zvažujú protestné pochody, hromadné prerušenia práce či výpovede. Chcú tak reagovať na stredajšie rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý pozastavil účinnosť zákona zvyšujúceho platy sestrám. Podnet Ústavnému súdu dala Slovenská lekárska komora.
Sestry mali podľa zákona od 1. apríla nárok na minimálnu mzdu od 640 do 926 eur podľa odslúžených rokov. O konečnej reakcii na rozhodnutie Ústavného súdu rozhodne Rada odborového združenia sestier, ktorá v piatok rokuje v Bratislave.
Až po hromadné výpovede
„Ako predseda budem určite presadzovať pochod pred Ústavným súdom, prípadne Národnou radou a nejakú formu štrajku, či už hodina bez sestier, alebo deň bez sestier,“ povedal o návrhoch, za ktoré sa bude na rade zasadzovať Viliam Záborský, šéf Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek.
Minimálne
Platy sestier
od 1. apríla mala byť minimálna mzda sestier od 640 do 926 eur;
zvyšovanie platu závisí od praxe a špecializácie;
zákon nezohľadňuje ich akademický titul;
týka sa všetkých sestier a pôrodných asistentiek.
Dodáva, že podávanie hromadných výpovedí sestier, ako to urobili vlani lekári, si združenie ponechá ako „posledný krok“. „Ja ho však určite presadzovať budem.“
Záborský pripúšťa, že obavy zapojiť sa do protestných akcií môžu mať sestry v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou.
No je presvedčený, že zo 46-tisíc sestier sa ich do protestných akcií zapojí „pár tisíc“.
Prezidentka komory sestier Mária Lévyová sa pred zasadaním rady nechcela vyjadrovať ku konkrétnym krokom.
Z rozhodnutia Ústavného súdu je však rozčarovaná. Sestry sú podľa nej sklamané a majú pochybnosti, či žijeme v právnom štáte.
Námietky proti zvyšovaniu miezd sestier majú svoje opodstatnenie. Ale týkať by sa mali aj lekárskych platov, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (za Smer) reaguje na rozhodnutie súdu zdržanlivejšie. „Ministerstvo zdravotníctva ešte nemá rozhodnutie k dispozícii. Musí si ho najskôr naštudovať a najmä poznať dôvody rozhodnutia,“ vraví hovorkyňa Zuzana Čižmáriková.
Mariána Petka, šéfa Asociácie nemocníc Slovenska, ktorá združuje najmä malé a stredné nemocnice, naopak rozhodnutie súdu neprekvapuje. „Asociácia sa už v decembri 2011 k zákonu o platových podmienkach sestier vyjadrovala, že ide o nesystémové riešenie, finančne nekryté a z nášho pohľadu protiústavné.“
Petko nevylučuje, že sa asociácia obráti na Ústavný súd aj pre zákon, ktorý zvyšuje platy lekárov.
Bratislava platy nezníži
Oslovené fakultné nemocnice a holdingy Agel a Svet zdravia, ktoré vlastnia nemocnice najmä na východe a strede Slovenska, zatiaľ nechcú povedať, ako zareagujú na rozhodnutie súdu.
Hovorkyňa najväčšej bratislavskej univerzitnej nemocnice Petra Maťašovská povedala, že sestrám nebudú znižovať platy na úroveň pred prvým aprílom.
Petko predpokladá, že sestry budú mať vďaka „rozpusteniu“ 50miliónovej rezervy vyššie platy ako pred prvým aprílom, ale nižšie, ako ukladá pozastavený zákon. Na zvýšenie miezd sestier vyzvala nemocnice aj Zvolenská.
Šéf asociácie zároveň predpokladá, že sestrám nemocnice oficiálne vrátia celé úväzky. Niektoré z nich totiž po zákone o zvyšovaní platov urobili oficiálne aj na 70 percent úväzku administratívne pracovníčky.

Beata
Balogová
