1. Zákonník práce
Práca na tzv. falošné živnosti má byť obmedzená. Novela Zákonníka práce zaručuje prepusteným odstupné aj výpovednú lehotu. Posilnia sa aj práva odborov. Platiť má od roku 2013, firmy žiadajú o ročný odklad.
2. Zoštátnenie poisťovní
Premiér má novú víziu jedinej štátnej zdravotnej poisťovne. Súkromnú Dôveru aj Union chce kúpiť či vyvlastniť.
3. Schválený euroval
Kým pre dočasný euroval sa rozpadla vláda Ivety Radičovej, hlasovanie o trvalom eurovale v júni nebolo dramatické. Proti boli OĽaNO a SaS. Slovensko má v eurovale podiel ani nie percento, prispeje 660 miliónmi eur.
4. Konsolidačné kroky
Smer predstavil opatrenia, ktoré majú na budúci rok štátu priniesť asi 2,3 miliardy eur – o 600 miliónov viac, ako vláda potrebuje. Medzi nimi je extra zdanenie bánk, regulovaných podnikov či zrušenie rovnej dane – firmy zdania 23 percentami, bohatších ľudí 25 percentami.
Vláda zodvodní viac aj dohodárov a živnostníkov. Príspevok do II. penzijného piliera sa zníži z deviatich na štyri percentá.
5. Zámienka na odvolanie
Miloslava Zemková v apríli zverejnila výzvu na prenájom priestorov pre mediálny komplex. Podľa šéfa mediálneho výboru Dušana Jarjabka zo Smeru porušila zákon, lebo o nej neinformovala Radu RTVS.
Smer šéfku RTVS koncom júna odvolal. Bráni sa na Ústavnom súde.
6. Pochybné nominácie
Iný názor na personálnu politiku v Sociálnej poisťovni prinútil jej generálneho riaditeľa Ľuboša Lopatku, nominanta predchádzajúcej vlády, aby odstúpil. Odmietal, aby sa na čelo pobočiek vrátili nominanti Smeru, ktorých odvolal.
Pochybnosti vyvolal aj návrh poslanca Andreja Kolesíka, aby na čelo Ústavu pamäti národa išli funkcionári mladej sociálnej demokracie. Smer voľbu odložil.
7. Lekári viac, sestry nie
Na prelome júna a júla ministerke zdravotníctva Zuzane Zvolenskej hrozili protestom ambulantní lekári. Týždeň tvrdých rokovaní im nakoniec priniesol od štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne vyššie platby.
Sestry neštrajkovali, vyššie platy im sľuboval nový zákon. Viac peňazí sa však nedočkali. Nemocnice im začali meniť úväzky a Ústavný súd vyššie mzdy stopol.
8. Richterov diplom
Minister práce Ján Richter musel vysvetľovať, ako pred desiatimi rokmi získal bakalársky titul. Na Právnickej fakulte Univerzity Mateja Bela študoval odbor bez akreditácie.
Po siedmich týždňoch jeho kolega, minister školstva Dušan Čaplovič bez vysvetlenia vyhlásil, že titul je v poriadku.
9. Čaplovič skúšal
Gymnazistami sa stanú len žiaci s priemerom známok do 1,5, hlásil Čaplovič. Po pár dňoch ustúpil, rovnako ako pri zmienke o povinnej maturite z matematiky.
Pôvodne chcel zoškrtať vysoké školy univerzitného typu, v novele nakoniec o tom nie je ani zmienka. Najnovšie bojuje proti „lietajúcim“ profesorom.
10.Vicežupana obvinili
Nitrianskeho vicežupana za Smer Vladislava Borika obvinili z manipulovania zákaziek pre vybrané firmy. Polícia zadržala aj šéfa úradu župy Petra Nagya zo Smeru.
Borik sa nechcel vzdať funkcie. Členom strany už nie je.
Smer opisoval od bývalej vlády, píše Juraj Javorský
Čítajte komentár (piano) >>
.
Autor: vfo, jt, vev

Beata
Balogová
