BRATISLAVA. Rozsudok Krajského súdu v Žiline v kauze zákazu ťažby na Smrekovici nadobudol právoplatnosť, štátne lesy sa proti zamietnutiu svojej žaloby neodvolali.
Pre agentúru SITA to povedal lesník a ekológ Róbert Oružinský.
Senát krajského súdu v Žiline jednomyseľne zamietol žalobu podanú právnym zástupcom štátneho podniku Lesy SR.
"Štátni lesníci zažalovali Krajský úrad životného prostredia v Žiline za to, že im rozhodnutím podľa zákona o ochrane prírody a krajiny prikázal úplne zastaviť ťažbu dreva na Smrekovici," informoval ekológ.
Štátne lesy ťažili drevo v lokalite Smrekovica v Národnom parku Veľká Fatra v období od mája do septembra 2010, pričom poškodili zhruba 10 percent tejto vzácnej lokality, ktorá je dnes navyše vyhlásená už aj za prírodnú rezerváciu, dodal.
Súd: Po ťažbe by už nebolo čo chrániť
Súd podľa jeho slov v odôvodnení rozsudku konštatoval, že postup úradov životného prostredia bol zákonný.
"Dokonca zdôraznil, že úrady majú tzv. všeobecnú prevenčnú povinnosť, a teda povinnosť obmedziť negatívnu činnosť v chránených územiach, či dokonca ju až zakázať, ako sa to stalo aj v prípade likvidačnej ťažby na Smrekovici," poznamenal Oružinský.
Podľa názoru súdu, ak by sa masív Smrekovice celkom vyťažil, potom by už nebolo čo chrániť. Hľadisko záujmu na ochrane prírody musí pri rozhodovaní zohrávať významnejšiu rolu ako obhospodarovanie lesov.
Lesy SR sa proti rozsudku krajského súdu, ktorým zamietol ich žalobu, neodvolali, preto po uplynutí lehoty na odvolanie nadobudol právoplatnosť. Podľa Róberta Oružinského je tento rozsudok významný precedensom.
"Hoci sa rozsudok týka konkrétnej lokality, ovplyvní hospodárenie v lesoch na celom Slovensku, najmä však v národných parkoch,“ uviedol.
Postihnuté je aj územie Nízkych Tatier
V posledných rokoch vykonávajú štátni lesníci na mnohých lokalitách v národných parkoch zásahy, ktoré ochrancovia prírody považujú za likvidačné.
Zrejme najviac postihnuté je územie Národného parku Nízke Tatry.
"Verím, že vďaka rozsudku v kauze Smrekovica svitá na lepšie časy aj NAPANT-u,“ dodal pre agentúru SITA ekológ a lesník.
Bývalý riaditeľ NAPANT-u Marián Jasík označil príbeh lesov v NAPANT-e za jednu z najväčších ekologických katastrof za sto rokov.
Ochranári, vrátane Jasíka, pred pár dňami navrhli výrazne zredukovať výmeru tohto národného parku, pretože neplní funkcie, pre ktoré bol vyhlásený.
Agentúra SITA sa pokúšala osloviť aj Lesy SR, ale s kompetentou osobou sa jej nepodarilo spojiť.