Bezákov list vraj biskupi nedostali

Medializované dôvody nie sú dostatočné na odvolanie biskupa, myslí si cirkevný právnik.

Odvolanie biskupa Bezáka polarizovalo aj katolícku verejnosť.(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Dokument, ktorý hovorí o údajných jedenástich dôvodoch odvolania Róberta Bezáka, mal podľa TA3 bývalý arcibiskup poslať všetkým biskupom na Slovensku.

Hovorcovia dvoch diecéz však tvrdia, že ich biskupi tento dokument nedostali.

Biskupi nič nedostali

„Pýtal som sa pána biskupa (Tomáša Galisa, pozn. red.), on nič nedostal,“ povedal Peter Holbička, hovorca Žilinskej rímskokatolíckej diecézy.

Podobne sa vyjadril aj hovorca gréckokatolíckej Košickej eparchie Michal Hospodár. „Pokiaľ ja viem, neprišiel,“ odpovedal na otázku, či dokument prišiel košickému eparchovi Milanovi Chauturovi.

Z ďalších diecéz sa nám stanovisko nepodarilo získať.

Otázna zostáva aj pravosť dokumentu. „Nevieme to potvrdiť ani vyvrátiť,“ reagoval hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik.

Mlčí aj samotný Bezák. Nedvíha telefón ani neodpovedá na esemesky.

K dianiu v Trnavskej arcidiecéze sa podľa Kováčika v utorok mimoriadne zíde aj KBS. „Ale nie v súvislosti s týmto listom,“ poprel spojitosť s medializovaným dokumentom. Mimoriadne zasadanie pléna KBS bolo podľa neho naplánované už tento týždeň.

Výčitky Vatikánu

Okrem nevhodného oblečenia mal vraj Vatikán Bezákovi vyčítať aj nevhodné vyjadrovanie sa na verejnosti.
O pápežovi mal hovoriť ako o pánu pápežovi a ostatných slovenských biskupov mal označovať za starých a spiatočníckych. Sám seba vraj označoval za moderného biskupa a osvieteného liberála.

Bezák v liste odmieta, že by sa takto definoval, rovnako nesúhlasí ani s tým, že by pápeža volal pán pápež a hanlivo sa vyjadroval o ostatných biskupoch.

Dokument bývalému arcibiskupovi vyčíta aj spolupracovníkov, ktorých si po nástupe na čelo Trnavskej arcidiecézy pred vyše tromi rokmi vybral. Vraj sa obklopuje kňazmi s homosexuálnou náklonosťou a tými, ktorí majú deti.

Bezák oponuje, že ide o neadresné obvinenie, pretože „nie je z otázky jasné, ktorí kňazi konkrétne sú myslení“.

Podotýka, že jeho najbližším spolupracovníkom je generálny vikár Ján Orosch. Ten sa po Bezákovom odvolaní stal apoštolským administrátorom Trnavskej arcidiecézy.

Právnik: Banálne dôvody

„Nechce sa mi veriť, že by ho pre také veci odvolali,“ reaguje na domnelé dôvody Bezákovho odvolania cirkevný právnik Tomáš Majerčák z Košíc.

Takéto vyjadrovanie sa, spôsob obliekania či stretávanie sa s kňazmi vlastnej arcidiecézy nie sú podľa neho dostatočné dôvody, pre ktoré by mal byť arcibiskup odvolaný.

„Tieto otázky, ak sú pravdivé, nám nepriamo poukazujú na to, na čo sa dotyční sťažovali,“ hovorí ďalší cirkevný právnik, ktorý však nechce byť menovaný.

ico

Právnik: Sú to slabé dôvody

O niektorých z údajných dôvodov odvolania Róberta Bezáka sme sa rozprávali s dvoma cirkevnými právnikmi.

Vyjadrovanie sa

Vatikánska kongregácia pre biskupov mala Bezákovi vyčítať, že pápeža volal „pán pápež“ a ostatných slovenských biskupov označoval za „starých a spiatočníckych“.

„Ak by išlo o neúctivé vyjadrovanie, je možné, že sa na to mohli pýtať,“ hovorí cirkevný právnik, ktorý nechce byť menovaný.

Ďalší cirkevný právnik Tomáš Majerčák z Košíc však pochybuje, že označenie pán pápež by bolo skutočným dôvodom odvolania. Napríklad v Nemecku sa podľa neho o pápežovi podobne vyjadruje veľa biskupov.

Obliekanie sa

Vatikán má Bezákovi tiež vyčítať, že nosí rifle a úbor na gymnastiku.

„Druhá kniha kánonického práva predpisuje, že klerici majú nosiť slušný cirkevný oblek,“ hovorí právnik.

„Ale to, čo je slušný cirkevný oblek, je otázka interpretácie,“ dodáva. „Keď ide do telocvične, nepôjde v reverende.“

„Nie je to taká vážna vec, pre ktorú by mali skúmať biskupa,“ dopĺňa Majerčák.

Pochybní kňazi

Kongregácia pre biskupov mala Bezákovi vyčítať, že sa obklopil kňazmi s homosexuálnymi sklonmi a takými, ktorí majú deti.

„Ak boli kňazmi a neboli suspendovaní, mal právo a povinnosť stretávať sa so všetkými kňazmi svojej diecézy,“ tvrdí Majerčák

ico

Otázky a odpovede arcibiskupa Bezáka

Výber z otázok a odpovedí arcibiskupa Róberta Bezáka, ktoré má k dispozícii televízia TA3.

Otázka č. 2 - Je pravda, že Vaša Excelencia používa na verejnosti výraz „pán pápež“ a definuje ostatných slovenských biskupov ako „starých a spiatočníckych“, zatiaľ čo sa Vy označujete ako „moderný biskup a osvietený liberál“?

Odpoveď č. 2 - "Vo všetkých svojich vystúpeniach používam termíny: pápež, pápež Benedikt XVI, Svätý Otec, Svätý Otec Benedikt XVI, jeho Svätosť pápež Benedikt XVI.

Slovenskí biskupi sú buď moji rovesníci, s rozdielom len niekoľko rokov, alebo majú vek, ktorý je o generáciu vyšší, porovnateľný s vekom môjho otca. Nie sú spiatočnícki, vyrastali v dobe príslušnej veku môjho otca. Vzhľadom na to, že som samozrejme mladší ako môj otec, mám aj iné spoločenské a kultúrne skúsenosti. To je jednoduchý prirodzený rozdiel medzi mnou a niektorými biskupmi. Iste som tým o generáciu bližšie súčasnej mladej generácii. Na tom nie je nič a pre nikoho urážlivé. Som blízko mladým ľuďom a snažím sa porozumieť súčasnému svetu – to je celá moja modernosť a „osvietenosť“. Nikdy som o sebe nevyhlásil, že som „moderný biskup a osvietený liberál“. V úrade nie som ešte ani 3 roky, aby som sa vôbec nejako definoval."

Otázka č. 3 - Je pravda, že miestnosti kúrie, obnovené v roku 2008 so značnými nákladmi, boli transformované na elegantnú reštauráciu - telocvičňu a Vaša excelencia sa presťahovala z arcibiskupského paláca do kanonického domu, kde bývajú osoby s pochybnou povesťou?

Odpoveď na otázku č. 3 - Arcibiskupský úrad v Trnave slúži svojmu riadnemu účelu. O tom sa ktokoľvek a kedykoľvek môže osobne presvedčiť. Miestnosť jedálne sme upravili tak, aby bola vhodná tak pre arcibiskupa ako aj všetkých zamestnancov úradu, ktorí môžu spolu s arcibiskupom používať jedáleň aj pre vlastné stravovanie a nemusia už vychádzať z budovy do iných zariadení v meste. Keďže kuchyňa jedálne bola koncipovaná na výdaj veľkého počtu jedál, umožnili sme aj iným veriacim, aby využili príslušné jedálenské priestory. Pre chod arcibiskupského úradu to nepredstavuje absolútne žiadne obmedzenie ani prekážku. O žiadnej funkčnej a využívanej telocvični, ktorá by bola v priestoroch arcibiskupského úradu, nič neviem. O tom sa tiež ktokoľvek a kedykoľvek môže osobne presvedčiť.

V súčasnosti bývam v Trnave na námestí sv. Mikuláša v bytových priestoroch, ktoré patria Arcibiskupstvu. z jednej strany je spokojne ubytovaný už tri roky emeritný arcibiskup Mons. Ján Sokol a z druhej strany býva päť rehoľných sestier, ktoré pomáhajú na arcibiskupskom úrade. Neviem, kto sú teda tie osoby s pochybnou povesťou, ktoré sú v otázke spomínané.

Otázka č. 4 - Vaša excelencia akoby sa ukazovala iba v civile (rifle a košeľa, úbor na gymnastiku), zosmiešňujúc reverendu ako „odev černokňažníkov“.

Odpoveď č. 4 - "Vo svojej biskupskej činnosti používam alebo patričný kňazský civil doplnený biskupským krížom a prsteňom, prípadne vo významných chvíľach kompletnú biskupskú reverendu, ktorú som si nechal ušiť v Ríme. Kňazi na arcibiskupský úrad prichádzajú oblečení v kňazskom civile, kto chce, môže prísť aj v reverende. Reverendu ani kňazský civil nezosmiešňujem, naopak, dobre si uvedomujem potrebu patričného slušného vzhľadu kňaza v oblečení klerika. Po skončení práce v neskorých večerných hodinách sa doma prezliekam do domáceho oblečenia civilného vzhľadu."

Otázka č. 6 - Javí sa, že ste sa obklopili spolupracovníkmi s pochybnou povesťou, medzi ktorými sú kňazi s homosexuálnou náklonnosťou a inými, ktorí majú deti.

Odpoveď č. 6 - "Na tento bod nie je možné relevantne odpovedať, keďže nie je z otázky jasné, ktorí kňazi konkrétne sú myslení – či ide o ich prípadnú homosexuálnu náklonnosť, či o fakt, že majú deti. Mojím najbližším spolupracovníkom je aj môj pomocný biskup – generálny vikár Ján Orosch a spolu s ním ďalší deviati kňazi. Nikde na arcibiskupskom úrade som nenašiel patričné dokumenty, ktoré by riešili „pochybnú povesť“ kňazov. Iba pripomínam, že všetci m moji najbližší spolupracovníci kňazi boli kňazmi Trnavskej arcidiecézy pri mojom nástupe do úradu trnavského arcibiskupa, pričom môj predchodca Mons. Ján Sokol ma neupozornil na možnú „pochybnú povesť“ niektorého z nich. A keďže si vážim prezumpciu neviny, neadresné a nekonkrétne obvinenia ma nezaujímajú. Ak je relevantný dôkaz a niekto ho má, nech sa s ním prihlási a ja budem postupovať „lege artis“. Kto je obžalovaný, nech je aj žalobca."

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie online predplatné SME.sk na 1 rok len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 9. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 1. Najvýhodnejšie online predplatné SME.sk na 1 rok len za 29€
 2. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 3. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 7. Alarica – new business project in the market of shoes
 8. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 9. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 10. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 10 320
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 7 078
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 050
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 2 403
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 005
 6. Kam do tepla v januári? 1 700
 7. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej! 1 460
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 354
 9. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018? 1 144
 10. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 928

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Najdrahšiu kampaň mal Kusý, čísla za plagáty však nesedia

Most-Híd minul podľa oficiálnej správy na kampaň v župných voľbách najviac, no do nákladov zarátal aj sumy na vlastnú propagáciu.

KOMENTÁRE

Stačilo by, keby sa nekradlo. Základy politického hochštaplerstva

Politici neprestanú nepoctivo zavádzať.

KOMENTÁRE

Chceme viac detí v odborných školách? Tak sa o tom bavme

Menej žiakov na osemročných gymnáziách, ale prečo?

Neprehliadnite tiež

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Deti sa stali rukojemníkom, rušia najlepšie triedy

Spor o najlepšie školy ukazuje, ako sa u nás narába so školstvom.

Blízko Košíc môže vzniknúť rybia farma

V bývalom teľatníku chcú chovať africké sumčeky.

Starosta Hlinka: Zmluva s firmou EEI by sa mala zrušiť

Varianty: Ukončiť hneď alebo nechať dobehnúť do roku 2022.

Najdrahšiu kampaň mal Kusý, čísla za plagáty však nesedia

Most-Híd minul podľa oficiálnej správy na kampaň v župných voľbách najviac, no do nákladov zarátal aj sumy na vlastnú propagáciu.

V Bratislave ubudne tretina osemročných gymnázií

V septembri zrejme neotvoria prvé ročníky viaceré osemročné gymnáziá. Najviac utrpia súkromné a cirkevné. Škola pre mimoriadne deti sa redukcii vyhla.