Vatikán sa podľa dokumentov, ktoré zverejnila televízia TA3 zaujímal aj o spolupracovníkov bývalého trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka. Bola medzi nimi aj Anna Húščavová, ekonómka a bývalá prezidentka ING životnej poisťovne. Na otázky denníka SME odpovedala písomne.
Neoficiálne kolujú rôzne šumy o výške vášho platu, ktorý mal byť údajne príliš vysoký. Naznačuje to aj otázka na arcibiskupa Bezáka zo strany Kongregácie pre biskupov. Môžete prosím zverejniť, aký plat ste dostávali na arcibiskupskom úrade, porovnať ho s vašim predchádzajúcim platom a vyjadriť sa k jeho adekvátnosti?
Nikdy som nebola zamestnankyňou Trnavskej arcidiecézy. Som zamestnaná v spoločnosti Hanalex, s.r.o., ktorá Trnavskej arcidiecéze do 30. 6. 2012 poskytovala organizačno-ekonomické poradenstvo na základe Zmluvy o poskytnutí služieb zo dňa 7. 6. 2009. Za poskytované služby bola dohodnutá mesačná paušálna odmena, ktorá zahŕňala všetky náklady spojené s výkonom poradenstva (cestovné, telekomunikačné náklady, dane, odvody a všetky ostatné náklady) a ktorá v prepočte na odpracované hodiny za mesiac vychádzala na 15 až 20 eur za hodinu bez DPH. Uvedená odmena je výrazne nižšia ako obvyklá odmena za takýto typ poradenských služieb.
Ďalšia otázka sa týka otvorenia reštaurácie. Ako ste tento krok arcibiskupa hodnotili z ekonomického hľadiska?
Otvorenie reštaurácie Galéria nasledovalo po otvorení Galérie Trnavskej arcidiecézy (výstavnej siene) ako jeden z ďalších krokov otca arcibiskupa Bezáka smerujúci k otvoreniu sa Cirkvi verejnosti. Vytvoril sa tak priestor na možnosť vzájomného stretnutia ľudí, osobného stretnutia s arcibiskupom, budovanie spoločenstva a pod. Zároveň tým bolo vyriešené stravovanie zamestnancov arcibiskupského úradu. Prevádzkovanie reštauračného zariadenia nie je v cirkvi nič nové. Z ekonomického hľadiska to hodnotím ako dobrú investíciu smerujúcu k vytváraniu príjmov na iné aktivity cirkvi. Investícia v gastronómii sa však dá reálne zhodnotiť až po cca. troch rokoch prevádzky. Reštaurácia Galéria získala pozitívne hodnotenie aj v hodnotení týždenníka Trend.
Aký je váš názor na arcibiskupovo odvolanie?
K odvolaniu otca arcibiskupa Bezáka sa z profesionálnych dôvodov nebudem vyjadrovať.
Vyčítal vám Vatikán ešte nejaké iné veci, ktoré nie sú uvedené v danom dokumente a týkali by sa financovania diecézy?
Nemám vedomosť o tom, že by Svätá stolica niečo vytýkala v oblasti financovania Trnavskej arcidiecézy.
Prečo ste sa rozhodli pracovať v arcibiskupskom úrade?
Ako som už uviedla vyššie, nikdy som nebola zamestnancom Trnavskej arcidiecézy. Keď som dostala od otca arcibiskupa ponuku na spoluprácu v oblasti sprehľadnenia ekonomických záležitostí a finančných tokov Trnavskej arcidiecézy, ako aj nového nastavenia systému riadenia ekonomiky, považovala som to za prejav dôvery a profesionálnu výzvu zároveň. Pri tejto spolupráci som mohla využiť niekoľkoročné skúsenosti z rôznych pozícií vo finančnom sektore. Na otcovi arcibiskupovi Bezákovi som si vážila jeho presvedčenie, že cirkev dokáže fungovať aj v ekonomickej oblasti otvorene a transparentne.
Myslíte si po tejto skúsenosti, že cirkev má záujem o transparentné financovanie?
Stále som verila a verím, že cirkev má záujem o transparentné financovanie. Ekonomicko-finančná transparentnosť je koniec koncov jeden z prioritných bodov Svätej stolice, o ktorých pred časom hovoril jej hovorca.
Stretli ste sa počas vášho pôsobenia na arcibiskupskom úrade s pokusmi o sťaženie vašej práce? Arcibiskup Bezák v odpovedi hovorí, že ak by ste na úrade nepracovali, "všetko sa bude môcť vrátiť do starých koľají". Čo konkrétne tým myslel?
Zavedenie zmien v akejkoľvek inštitúcii nie je jednoduché a stretáva sa s rôznymi reakciami. Snaha o transparentnosť a otvorenosť v ekonomickej oblasti, o ktorú sa otec arcibiskup Bezák od začiatku snažil, priniesla so sebou aj vlnu odporu, najmä od ľudí, ktorí tým strácali svoje výhody a istoty. Uvedené bolo spojené aj rôznymi nepríjemnými atakmi aj na moju osobu.

Beata
Balogová
