Lesy SR a Štátne lesy TANAP-u sa už nebudú odvolávať proti rozhodnutiam ministerstva životného prostredia a súdu v prípadoch Smrekovica a Tichá a Kôprová dolina.
SMREKOVICA. Štátny podnik Lesy SR a Štátne lesy TANAPu vzdali boj o ťažbu dreva v prírodnej rezervácii Smrekovica v Národnom parku Nízke Tatry a v Tichej a Kôprovej doline v Tatranskom národnom parku.
V prípade Smrekovice sa štátni lesníci neodvolali proti rozhodnutiu Krajského súdu v Žiline, ktorý potvrdil zákaz ťažby.
Riaditeľ Štátnych lesov TANAPu Peter Líška potvrdil, že ani oni sa neodvolajú proti podobnému rozhodnutiu ministerstva životného prostredia v dolinách Tichá a Kôprová a nepožiadajú súd o povolenie výnimky.
Rúbali aj zdravé stromy
„Nebudeme podnikať už ďalšie kroky. V podstate je to len administratívne ukončenie sporu, ktorý tu bol od roku 2005. Boj o zachovanie lesov a ich nezničenie lykožrútom sme prehrali už v roku 2007, keď bola umelo vyvolaná lykožrútová kalamita. Keby sme mohli zasiahnuť, vyzeralo by to tu tak ako pred veternou kalamitou,“ vyhlásil Líška.
Lesník a ekológ Róbert Oružinský hovorí, že právoplatné rozhodnutie súdu v kauze Smrekovica je významným precedensom.
„Hoci sa rozsudok týka konkrétnej lokality Smrekovica, ovplyvní hospodárenie v lesoch na celom Slovensku, najmä však v národných parkoch,“ hovorí Oružinský.
Štátne lesy ťažili drevo v lokalite Smrekovica v Národnom parku Veľká Fatra v období od mája do septembra 2010, pričom poškodili zhruba desať percent vzácnej lokality, ktorú už medzičasom vyhlásili za prírodnú rezerváciu.
Lesníci tvrdili, že zásah v Smrekovici napadnutej lykožrútom im vyplýva zo zákona o lesoch.
Podľa nich neohrozovali vzácne biotopy vrátane tetrova hlucháňa. Úrady životného prostredia však zistili, že lesníci nerúbali len napadnuté a choré stromy, ale naopak, 80 až 90 percent zdravých.
Sekať nemuseli
Súd kľúčovo rozhodol aj o tom, že ochrana prírody v národných parkoch a územiach európskeho významu je nadradená ťažbe lesníkov a obhospodarovania lesov.
Lesníkom tiež zamietli argument, že proti lykožrútovi musia bojovať, pretože im to prikazuje zákon o lesoch pod hrozbou vysokých pokút.
Žilinský súd konštatoval, že rešpektovaním zákazu ťažby vyplývajúceho zo zákona o ochrane prírody v žiadnom prípade nedochádza k porušovaniu zákona o lesoch.

Beata
Balogová
