BRATISLAVA. Ústavnoprávny výbor o situácii na Najvyššom súde hovoriť nebude.
Členovia výboru za vládny Smer totiž nepodporili návrh poslankyne Lucie Žitňanskej (SDKÚ), ktorá chcela o dianí v tejto inštitúcii diskutovať.
"Žiadam, aby sme prizvali pána ministra Tomáša Boreca, predsedu NS Štefana Hrabina aj bývalého sudcu NS Jozefa Štefanka. V krátkom čase sme sa dozvedeli z médií, že Štefanko osem mesiacov nesúdil a táto situácia sa nijako neriešila. Začiatkom júla sme si v Hospodárskych novinách prečítali rozhovor s pánom Štefankom, kde upozorňoval na zmeny senátov, ktoré podľa neho mohli byť účelové a upozorňoval na prvky korupcie na NS," povedala Žitňanská.
Túto situáciu nepovažuje za normálnu. "Nepovažujem za normálne, že nepojednával, nepovažujem za normálny takýto rozhovor v médiách. Preto si myslím, že ústavnoprávny výbor by sa mal týmto zaoberať," odkázala. Jej návrh však podporili vrátane nej len štyria opoziční poslanci, sedem členov výboru za Smer sa zdržalo.
Žitňanská už skôr povedala, že sa tu deje nejaký trestný čin. "Buď pán Štefanko hovorí pravdu a potom sa deje trestná činnosť na NS alebo pravdu nehovorí a v zásade sa dopúšťa trestného činu on," podotkla.
Štefanko pre HN uviedol, že na NS dochádza k účelovým presunom sudcov medzi senátmi, manipulácii so spismi, ovplyvňovaniu rozhodovacej činnosti, ale i korupcii v konkrétnych prípadoch.
"Ministerstvo spravodlivosti nevidí dôvod, aby tieto vyhlásenia komentovalo," uviedol pre denník šéf tlačového referátu Pavol Kubík.
Harabin reagoval, že "každý by mal vedieť svoje tvrdenia a obvinenia doložiť".
Proti slovám Štefanka sa bránil aj tým, že obchodno-právne kolégium, ktorého bol Štefanko členom, nemá priamo pod dohľadom, pretože sa presťahovalo zo Župného námestia na susedné Námestie SNP.
"Ide o oddelenie, ktoré nesídli v hlavnej budove Najvyššieho súdu," odkázal.
Šéf kolégia Juraj Seman obvinenia odmietol a podal na Štefanka trestné oznámenie za trestný čin ohovárania a krivého obvinenia.