BRATISLAVA. Deklarácia Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky vyjadrila podľa súčasnej slovenskej vlády vôľu slovenského národa založiť si vlastný štát.
Ako sa uvádza vo vyhlásení vlády, ktoré pred novinármi vo svojej pracovni prečítal premiér Robert Fico, vláda si s plným rešpektom a vedomím historickosti okamihu pripomína 17. júl 1992, keď SNR schválila deklaráciu o zvrchovanosti Slovenskej republiky.
Proeurópska orientácia
Pokojné rozdelenie federálneho Československa naplnilo podľa vlády vôľu po vlastnom štáte a slovenský národ spoločne s príslušníkmi národnostných menšín budú mať 1. januára 2013 príležitosť osláviť 20. výročie existencie slobodnej a demokratickej SR.
"Vláda oceňuje vysokú kvalitu priateľských vzťahov s Českou republikou a naďalej bude podporovať, aby sa spoločná dlhoročná história a blízkosť našich národov odrážali v efektívnej spolupráci na medzinárodnej úrovni," uvádza sa vo vyhlásení.
Dvadsiate výročie deklarácie a blížiace sa výročie vzniku SR vníma vláda ako príležitosť na zhodnotenie dvadsaťročnej existencie štátu a je pripravená predložiť a prijať zásadné rozhodnutia.
Vláda má pevné predsavzatie napĺňať svoj sociálnodemokratický program v atmosfére politickej stability, vyššej politickej kultúry a rozsiahleho sociálneho dialógu. Vláda chce SR ako krajinu pokojného života a práce.
"Vláda dôsledne sleduje proeurópsku orientáciu občanov SR, napriek tomu, že Slovensko čelí vážnej kríze v eurozóne, vláda jednoznačne vyjadruje presvedčenie, že krízové javy môžu krajiny eurozóny riešiť len spoločne a dodržiavaním dohodnutých pravidiel. Budúcnosť SR je v Únii a eurozóne," uvádza sa vo vyhlásení.
Paška: Prestaňme už špekulovať
Po dvadsiatich rokoch od vzniku samostatnej Slovenskej republiky stále len špekulujeme, povedal predseda parlamentu Pavol Paška na brífingu v historickej budove Národnej rady.
"Vyzývam všetkých, prestaňme špekulovať," vyhlásil Paška k diskusiám o okolnostiach vzniku samostatnej Slovenskej republiky. To, čo sa udialo 17. júla 1992, bol podľa neho prirodzený vývoj.
"Tí, čo poznajú históriu ambície slovenského národa vedia, že to nebol žiadny výkrik do tmy," konštatoval.
Príkladom tejto ambície je podľa Pašku rok 1848, keď vznikla prvá Slovenská národná rada a boli prijaté Žiadosti slovenského národa. V ceste za samostatnosťou bol významný aj 30. október 1918, pripomenul.
Podľa jeho slov majú byť Slováci hrdí na tých, ktorí pred dvadsiatimi rokmi hlasovali za prijatie Deklarácie zvrchovanosti.
Naopak, Paška v prejave kritizoval tých, ktorí boli proti vzniku samostatnej republiky a podľa neho teraz strašia ľudí, že prídeme o identitu a suverenitu, ak prijmeme vyššiu mieru politickej a ekonomickej integrácie EÚ.
SDKÚ: Pripomínať si treba aj iné dátumy
Predseda SDKÚ Pavol Frešo sa nazdáva, že rovnako dôležitý ako 17. júl 1992 je aj vznik Slovenskej republiky 1. januára 1993 a vznik Československa 28. októbra 1918.
"V podmienkach samostatnej republiky ukázali obyvatelia Slovenskej republiky svoju životaschopnosť a vyspelosť. V deväťdesiatych rokoch sa sami dokázali vyrovnať s hrozbou autoritatívneho režimu a vďaka modernizačným reformám na prahu 21. storočia urobilo Slovensko po mnohých rokoch obrovský krok dopredu," tvrdí šéf SDKÚ.
Práve jeho strana pohla podľa neho Slovensku dopredu a stali sme sa tak plnoprávnymi členmi Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.
"Vlastenectvo musí občanov Slovenska spájať a nie rozdeľovať," uzavrel Frešo.