Ministerstvo práce tvrdí, že chcelo, aby si mohli zriaďovatelia určiť nižší ako polovičný podiel. Môžu si však určiť aj viac.
BRATISLAVA. SDKÚ sa preto na konci mája spojila so Smerom a ohlasovali, že zachránili seniorom stovky eur.
Zmenili zákon predchádzajúcej vlády a sľúbili, že dôchodcovia nebudú musieť platiť aj 500 eur za mesiac.
Seniori v niektorých sociálnych zariadeniach však stále platia najmenej polovicu oprávnených ekonomických nákladov.
Jednou z nich je aj Anna Hillayová z obce Poproč pri Košiciach. Kým do prvého mája platila za pobyt v domove dôchodcov len 170 eur, po tomto termíne sa jej platba zvýšila na 470 eur.
Parlament nepomohol
Domovy
Zmeny úhrad
do konca februára mohli domovy od klientov vyberať 0 až 100 percent nákladov, od 1. marca to malo byť najmenej 50 percent, od 29. júna túto podmienku zrušili, zostalo však rozpätie od 0 do 100 percent.
Obec, ktorá je zriaďovateľom domova, platbu neznížila ani potom, ako v júni parlament vypustil zo zákona o sociálnych službách podmienku, že klienti týchto zariadení musia platiť najmenej polovicu oprávnených ekonomických nákladov.
„Starosta mi volal, že oni nebudú doplácať na moju mamu, aby som okamžite zaplatil,“ hovorí syn pani Anny Jozef.
Starosta obce Štefan Jaklovský tvrdí, že poplatky neplánujú znížiť.
Poukazuje na to, že zákon naďalej umožňuje poskytovateľovi sociálnej služby určiť výšku úhrady od klienta až do výšky ekonomicky oprávnených nákladov, čiže do sto percent.
Obec túto možnosť podľa starostu využila preto, lebo nie je schopná dotovať pobyt seniorov v domove.
Za každého by musela doplácať mesačne 200 eur, na čo podľa Jaklovského nemá.
Rovnaký postoj zaujali aj mestá Trenčín a Trnava. Ani jedno z nich neznížilo zvýšené platby za pobyt v sociálnom zariadení.
Trnava sa podľa jej hovorcu Pavla Tomašoviča rozhodla ponechať zvýšené náklady aby nezvýhodňovala ľudí, ktorí majú na vyššie poplatky v sociálnych zariadeniach za svojich rodičov, na úkor tých, ktorí ich opatrujú doma a svojimi daňami navyše podporujú chod týchto zariadení.
Znížené platby zostanú podľa hovorcu iba klientom, ktorých príbuzní nemajú peniaze.
Možnosť platiť menej
Ministerstvo práce podľa jeho hovorcu Michala Stušku navrhlo zrušiť povinnosť klientov platiť najmenej polovicu nákladov v sociálnych zariadeniach preto, aby ich zriaďovatelia mohli určiť aj nižší podiel.
Spomenul príklad Bratislavy, ktorá by podľa primátora Milana Ftáčnika na senioroch zarábala, ak by si museli zaplatiť polovicu nákladov.
Mestá a obce však majú aj naďalej podľa zákona právo určiť „výšku úhrady v rozpätí od nula do sto percent ekonomicky oprávnených nákladov“, súhlasí Stuška.

Beata
Balogová
