BRATISLAVA. Vláda povolila vznik Vysokej školy Goethe Uni Bratislava. Ide o prvú súkromnú vysokú školu za éry ministra školstva Dušana Čaploviča, ktorá dostala zelenú.
Minister už pri svojom nástupe vyhlásil, že súkromným školám veľké šance nedáva.
V máji, keď vláda na ministrov návrh zamietla vznik Vysokej školy filmovej tvorby a multimédií, Čaplovič povedal: "Je to jedno veľké avízo pre tých, ktorí chcú vznikať v najbližšom období, aby tie návrhy ani nepodávali, pretože máme dostatok vysokých škôl."
Čaplovič: Potrebujeme kvalitu
Vznik Goethe Uni obhajuje tým, že ide o prestížnu školu.
"Slovensko potrebuje kvalitné školstvo. Preto som navrhol schváliť pôsobenie tejto súkromnej vysokej školy, ktorá má väzbu na univerzitu z Frankfurtu nad Mohanom a patrí medzi najlepšie univerzity,“ odôvodnil predloženie návrhu Čaplovič.
Žiadosť o registráciu školy podala Goethe Uni, a. s., ktorá sa ešte ako Unicenter International, a. s. neúspešne pokúsila získať štátny súhlas na vznik monofakultnej školy Unicentrum - Medzinárodnej vysokej školy manažmentu v Piešťanoch.
Vláda v októbri 2010 jej vznik zamietla s odôvodnením, že v danej oblasti už vzdelávajú viaceré iné školy.
Vtedy sa zakladatelia snažili získať akreditáciu na program kúpeľníctvo a hotelierstvo v študijnom odbore cestovný ruch.
Člen predstavenstva Goethe Uni Peter Slivka agentúre SITA v októbri 2011 povedal, že tentoraz ide o nový a kvalitnejší projekt s novým pedagogickým obsadením a bude partnerskou inštitúciou renomovanej vysokej školy so sídlom vo Frankfurte nad Mohanom.
Akreditáciu dostali tri programy
Akreditačná komisia súhlasila s udelením štátneho súhlasu Vysokej škole Goethe Uni Bratislava, ktorej štatutárom je Stefan Wolf, pre tri študijné programy na bakalársky aj magisterský stupeň štúdia v dennej aj externej forme.
Odporúča súhlasiť so vzdelávaním v študijnom programe podnik v svetovom hospodárstve v študijnom odbore 3.3.18 medzinárodné podnikanie, tiež v študijnom programe cestovný ruch – kúpeľníctvo a hotelierstvo v študijnom odbore 8.1.1 cestovný ruch a v študijnom programe mediálna a marketingová komunikácia v študijnom odbore 3.2.3 masmediálne štúdiá.
Ministerstvo školstva mimoriadne rozhodne o študijnom programe podnik v svetovom hospodárstve v odbore 3.3.18 medzinárodné podnikanie, keďže podľa Sústavy študijných odborov Slovenskej republiky je možné v tomto študijnom odbore uskutočňovať iba študijné programy v druhom a treťom stupni.
"Ministerstvo školstva po udelení štátneho súhlasu rozhodne o registrácii vnútorných predpisov," píše sa v materiáli, ktoré minister predložil na medzirezortné pripomienkové konanie.
Trinásta súkromná vysoká škola
V súčasnosti pôsobí na Slovensku 20 verejných, tri štátne a dvanásť súkromných vysokých škôl.
Vzdelávanie poskytujú aj štyri zahraničné vysoké školy, všetky z Českej republiky.
Súčasná vláda od svojho nástupu na Čaplovičov návrh neudelila štátny súhlas Vysokej škole filmovej tvorby a multimédií, a to napriek kladnému stanovisku Akreditačnej komisie.
Momentálne je v medzirezortnom pripomienkovom konaní ministrov návrh na neudelenie štátneho súhlasu pre Bratislavskú akadémiu s.r.o.
Záporné stanovisko k vzniku tejto školy vydala aj Akreditačná komisia.
Podľa komisie škola v čase akreditácie nesplnila kritériá na výučbu v prvom stupni štúdia interkultúrny manažment a obchodné podnikanie.