BRATISLAVA. Počet narkomanov, ktorí sa liečia z drogovej závislosti, vlani opäť mierne vzrástol. Také informácie má Národné centrum zdravotníckych informácií.
Na Slovensku sa vlani z drogovej závislosti liečilo 2313 ľudí, čo je mierny nárast zhruba o päťdesiatku viac ako v roku 2010. Práve vtedy došlo podľa údajov centra k najvýraznejšiemu nárastu počtu liečených narkomanov za posledných desať rokov.
Nepribúdajú
Štatistika
Narkomani
- vlani sa liečilo 2313 narkomanov;
- najviac ich bolo vo vekovej kategórii 20 až 34 rokov;
- na Slovensku je podľa odhadov 15 až 30-tisíc narkomanov;
- závislí berú najmä marihuanu, pervitín a heroín;
- muži sa liečia štyrikrát častejšie ako ženy.
Narkomani nepribúdajú rýchlejšie ako v posledných rokoch. Viacerí chronickí používatelia drog sa však nevedia svojej závislosti zbaviť. Pribúda tak starších narkomanov.
„Nových, ktorí pribúdajú, je zhruba rovnako,“ hovorí odborník na závislosti Ľubomír Okruhlica.
Jeho slová potvrdzuje aj štatistika národného centra.
„Zvyšuje sa počet liečených drogovo závislých vo veku nad 55 rokov. Kým v roku 2006 ich bolo spolu 15, v minulom roku už 28,“ vysvetľuje hovorca centra Peter Bubla. Ešte viac je podľa Okruhlicu liečiacich sa štyridsiatnikov.
Mladší sú opatrní
Naopak, mladí na rozdiel od generácie začiatku deväťdesiatych rokov už podľa Okruhlicu vidia zhubné následky užívania drog. „Keď vidia zomieranie, predávkovanie, hepatitídu C, HIV, tak s drogami nezačínajú,“ hovorí Okruhlica.
Najviac narkomanov na Slovensku liečia v Bratislavskom a Nitrianskom kraji.
Šéfka nitrianskeho občianskeho združenia Storm Andrea Huganová hovorí, že ani tam narkomanov výrazne nepribúda. Vysoké čísla vysvetľuje tým, že v meste majú veľa zariadení, ktoré liečia závislosti.
Vlani sa u nás liečilo vyše dvetisíc narkomanov. Spolu ich však podľa Okruhlicu je odhadom od 15 do 30-tisíc.
Najviac užívanou drogou je stále marihuana. Vysoko sa však stále držia aj heroín a pervitín.

Beata
Balogová
