BRATISLAVA. Po tom, ako v Budapešti polícia zadržala najhľadanejšieho vojnového zločinca Lászlóa Csatáryho, začala v prípade konať aj slovenská strana.
Bývalý veliteľ zberného tábora v Košiciach, zodpovedný za deportácie tisícok židov do Osvienčimu, bol v roku 1948 v Československu odsúdený v neprítomnosti na trest smrti.
Nebol prekvapený
Maďarská polícia ho v stredu zadržala po tom, ako sa v utorok objavili informácie, že ušiel. Budapeštianska vyšetrovacia prokuratúra oznámila, že 97-ročného Csatáryho vzali do väzby ako podozrivého a vypočuli ho. Súd nariadil Csatárymu domácu väzbu.
Hrozba úteku je vzhľadom na dobrý fyzický stav starého muža stále aktuálna, zdôvodnil súd svoj verdikt uvalenia 30-dňového domáceho väzenia.
Starec, ktorý z Košíc ušiel v roku 1945, spáchanie trestných činov popiera. Povedal, že iba plnil rozkazy a konal svoje povinnosti, napísal maďarský denník Népszabadság.
Maďarská prokuratúra prípad vyšetruje na základe žaloby jeruzalemskej kancelárie Centra Simona Wiesenthala. Hlavný prokurátor Tibor Ibolya v stredu informoval, že Csatáryho po medializácii jeho kauzy zadržanie neprekvapilo. Je v dobrom fyzickom aj psychickom stave a podľa Ibolyu javí ochotu spolupracovať.
„Vysoký vek a skutočnosť, že dosiaľ unikal spravodlivosti, neospravedlňuje ani jedného vojnového zločinca zo žiadneho z jeho skutkov,“ povedal Efraim Zuroff, riaditeľ Centra Simona Wiesethala.
Ministerstvo zisťuje
Prípadom sa začalo zaoberať slovenské ministerstvo spravodlivosti. Zatiaľ však nemá dosť informácií. „V každom prípade sme pripravení poskytnúť všetku súčinnosť v záujme spravodlivého potrestania vojnových zločinov,“ povedala hovorkyňa rezortu Jana Zlatohlávková.
Generálna prokuratúra ešte v marci poslala maďarskej strane fotokópiu trestného spisu. Originál je uložený v archíve Ľudového súdu v Košiciach, ktorý teraz spravuje košický krajský súd.
Na trest smrti bol v roku 1962 v Československu za vojnové zločiny odsúdený aj bývalý veliteľ protipartizánskej jednotky Edelweiss Ladislav Nižňanský. Keďže trest smrti bol zrušený, zmenil súd v roku 2006 verdikt na doživotie. Nepodnikol však žiadne kroky pre to, aby Nižňanského dodali z Nemecka do nášho väzenia.
Zdôvodňoval to administratívnou náročnosťou konania a vysokým vekom odsúdeného.
Nižňanský zomrel koncom minulého roka ako 94-ročný v Mníchove, kde ho súd v roku 2005 spod obžaloby z vojenských zločinov oslobodil.

Beata
Balogová
