BRATISLAVA. Návrh novely zákona o odpočúvaní, ktorým chce opozičná SDKÚ viac chrániť občanov pred použitím informačno-technických prostriedkov (ITP), v parlamente asi neprejde.
Ako informoval minister vnútra Robert Kaliňák (Smer), vláda chystá komplexné riešenie, ktoré má byť reformou odpočúvaní.
"Dôležité je, aby k takémuto kroku pristupovala vládna garnitúra, lebo vtedy je to dôveryhodné, že má záujem na zvýšení kontroly zo strany opozície. Je dôležité, aby opozícia mala v rukách také právomoci, ktoré jej umožnia kontrolovať najcitlivejšie prelamovanie ľudských práv, ktorými bezpochyby odposluchy sú," povedal Kaliňák.
Zároveň tvrdí, že treba prijať komplexný návrh a zásadnú reformu odpočúvania.
"Parciálny návrh SDKÚ ide určite smerom, ktorým chceme ísť a vychádza z diskusií, ktoré sme mali asi pred troma rokmi, ale dôležité je to urobiť v komplexnej podobe, teda nielen samotná kontrola, ale aj fungovanie odpočúvania," vysvetlil minister.
Začnú zlúčením vojenských spravodajských služieb
Na otázku, kedy bude reforma realitou, Kaliňák odvetil, že prvým krokom bol návrh na zlúčenie vojenských spravodajských služieb, ktorý je aktuálne v parlamente, druhým bude reforma spravodajstva ako takého aj s reformou odpočúvania.
"Predpokladám, že príprava bude ukončená na jeseň 2012 a od budúceho roku môžeme hovoriť o novom princípe," dodal.
Parlament sa bude návrhom SDKÚ v prvom čítaní zaoberať na júlovej schôdzi.
Základnou filozofiou novely z dielne Martina Fedora a Lucie Žitňanskej (obaja SDKÚ) je posilniť mechanizmy priebežnej a stálej parlamentnej kontroly a zároveň posilniť práva občanov.
Ak Fedor a Žitňanská uspejú, použitie ITP na plnenie úloh Policajného zboru nebude možné bez predchádzajúceho súhlasu súdu.
"Zachovávať takéto výnimky hoci len pre 'výnimočné prípady' nepovažujeme za odôvodnené, nakoľko súčasné personálne i technické predpoklady umožňujú získať súhlas sudcu v odôvodnených prípadoch okamžite a bezodkladne, preto sa nedá argumentovať prípadnými problémami, ktoré by mohli nastať pre Policajný zbor pri výkone jeho povinností," tvrdia opoziční poslanci.
Podľa súčasnej právnej úpravy je povinný informovať občana o nasadení ITP po uplynutí lehoty iba Policajný zbor v prípade, ak bolo ITP nasadené podľa Trestného poriadku. To sa však má zmeniť.
SDKÚ chce informovať ľudí, že boli odpočúvaní
Novela totiž zavádza povinnosť všetkých orgánov štátu dodatočne informovať občana o nasadení ITP, ako aj možnosť štátneho orgánu požiadať o výnimku z tejto povinnosti, o ktorej však musí rozhodnúť súd.
"Nasadenie ITP voči občanovi treba považovať za krajnú možnosť a predstavuje vážny zásah do ústavných práv občanov. Mechanizmus povinnosti štátnych orgánov oznamovať dodatočne občanovi použitie ITP vytvorí možnosť, aby sa sami občania mohli brániť proti neoprávnenému nasadeniu súdnou cestou. To je síce možné aj dnes, prakticky je to však neuskutočniteľné, nakoľko občania sa o použití ITP voči ich osobe vôbec nedozvedia," upozorňujú Fedor a Žitňanská v dôvodovej správe.
Novela zákona pritom pamätá aj na také okolnosti, kedy existujú odôvodnené príčiny, ktoré takéto informovanie občana zo strany štátneho orgánu neumožnia.
Aj v takýchto prípadoch však bude musieť výnimku udeliť iba súd, pričom žiadosť štátneho orgánu o výnimku, ako aj rozhodnutie súdu, bude podliehať kontrolnej činnosti Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť.