BRATISLAVA. Minulotýždňová tlačová beseda predsedu SDKÚ Pavla Freša s predsedom poslaneckého klubu Ľudovítom Kaníkom v rómskej osade rozladila niektorých členov strany.
Frešo s Kaníkom v Plaveckom Štvrtku predstavovali návrh nového zákona, ktorého prijatie by uľahčilo búranie čiernych stavieb.
V rómskej osade sa doteraz zvykli prezentovať skôr nacionalisticky orientovaní politici.
„Nekompromisne, jednoducho, v krátkych lehotách, je to jediná cesta, ako urobiť rázny koniec s týmto neduhom, ktorý sa masovo rozrastá na celom Slovensku,“ hovoril na tlačovke Kaník.
Ľudovít Kaník počas brífingu pri osade v Plaveckom Štvrtku. FOTO - SITA
Nehodné SDKÚ
Poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý hovorí, že tlačovka v strane vyvolala vášnivé diskusie.
Problém s formou prezentácie má aj Lucia Žitňanská. Podľa nej ide o populizmus.
„Takáto forma SDKÚ skôr rozdeľuje, ako spája, preto sa o tom musíme rozprávať.“ Žitňanská už o tom hovorila aj s Frešom.
„Určite sa ešte budeme rozprávať o tom, ako sa zhostiť tejto problematiky tak, aby to bolo hodné SDKÚ.“
V politike podľa nej hrajú rolu symboly a jej takéto vystupovanie blízke nie je. „Ja by som sa asi postavila pred nejakú vilu.“
Samotný návrh zákona nepovažuje ani ona, ani Beblavý za neprijateľný. „Dá sa o ňom rozprávať,“ myslí si Žitňanská.
Porozprávali sa s učiteľkami
Kaník tvrdí, že nebol účastníkom žiadnej vášnivej debaty a nevie ani o žiadnom spore.
Vo štvrtok mal tlačovú besedu s podpredsedom strany Viliamom Novotným v Dobšinej po stretnutí s učiteľkami Eleonórou Liptákovou a Erikou Polgáryovou.
Tie napísali minulý mesiac otvorený list, ktorý vyvolal diskusie aj o rómskej problematike.
Kaník navrhuje zrušiť plošné dávky viazané na dochádzku do školy a zaviesť motivačné štipendiá tak, ako to bolo aj v minulosti, kým to Smer nezrušil.
Liptáková podľa agentúry SITA povedala, že príspevok rušiť netreba, ale mala by sa zaviesť riadna kontrola dochádzky a pripravenosti žiakov.
„Je to účelová záležitosť. Niektorí robia v kravíne, niektorí v osade, iní v úradoch,“ hovorí o tlačovke v rómskej osade splnomocnenec vlády pre rómsku problematiku Miroslav Pollák.
„Každá osada má inú históriu, iné majetkovoprávne pozadie. Nedá sa povedať: teraz zbúrajme. Pokusy o rýchle riešenia sú falošné,“ tvrdí Pollák.
Frešo: Bolo to naliehavé
Frešo tvrdí, že všetky návrhy zákonov vznikajú po diskusii v poslaneckom klube. „Zvolili sme toto miesto, aby sme poukázali na naliehavosť problému.“
Odmieta, že by boli agresívni voči menšinám. „Predkladáme riešenia, ktoré sú v súlade s našimi hodnotami a riešia problémy ľudí.“
Tlačovú besedu v osade mal v minulosti napríklad šéf SNS Ján Slota či Daniel Lipšic, pokúšal sa o to aj Marián Kotleba.
„Prirovnanie k extrémistom ma mrzí a považujem ho za nespravodlivé. SDKÚ podobné riešenia predkladala aj v minulom volebnom období,“ napísal Frešo.
Po rómskych osadách teraz chodia aj Alojz Hlina a Igor Matovič z Obyčajných ľudí. Vyhlásili, že to majú namiesto dovolenky.

Beata
Balogová
