BRATISLAVA. Úplná blokáda vchodu do sídla generálnej prokuratúry v Bratislave, ktorú avizovali organizátori akcie Occupy GP sa napokon v piatok napoludnie nekonala.
Aktivisti svoj plán upravili na obmedzenie vstupu do budovy. Pred vchodom skupina asi desiatich ľudí drží transparent z nápisom Vydržíme do Vianoc? Pridaj sa a vydržíme.
Takto chcú dosiahnuť, aby ľudia vchádzajúci na prokuratúru museli upraviť svoju trasu a nemohli ísť rovno.
„My nie sme takí, že sa postavíme úplne do dverí, aby nás tam odniekiaľ vytrhávali – justičná stráž, alebo tak," konštatoval jeden z aktivistov Filip Rázga.
Pripravujú ďalšie kroky
Toto je podľa Rázgu začiatok. Ak generálna prokuratúra nebude na ich výzvy naďalej reflektovať tak, ako očakávajú, pripravujú ďalšie kroky.
„Tie nebudem zatiaľ hovoriť, aby sme mali aj niečo do talónu, dodal. Pred prokuratúrou sa schádzajú už od mája, aby poukázali na nečinnosť prokuratúry v niektorých kauzách a dávajú ľuďom podpisovať petíciu.
Od zmeny formy protestu aktivistov si Rázga nesľubuje zmenu postoja GP.
„Sľubujem si od toho z osvetového pohľadu to, že ľudia, ktorí chodia okolo, začnú reflektovať na to, ako funguje generálna prokuratúra – akú má moc, čo robí a čím sa reálne zapodieva,“ vysvetlil.
Okrem toho Rázga avizuje aj podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa za nedoriešené medializované kauzy od roku 1989, a to za marenie vyšetrovania a zneužitie právomoci verejného činiteľa.
„Keďže do dnešného dňa nikto z politickej elity a vlastne ani z mafiánskej elity nebol vzatý do trestnoprávneho šetrenia,“ povedal Rázga.
Je v tom politika, reaguje prokuratúra
Generálna prokuratúra sa požiadavkami organizátorov Occupy GP zaoberala a viackrát sa k nim aj vyjadrila.
Hneď v prvý deň akcie vydala stanovisko, v ktorom vyjadrila rešpekt s právom na štrajk.
Zároveň však organizátorov upozornila, že pri príprave protestu, ktorým oslovujú občanov priamo na ulici alebo cez médiá, je potrebné disponovať správnymi informáciami.
Požiadavky majú adresovať orgánom, ktoré sú kompetentné sa nimi zaoberať a nezavádzať tak širokú verejnosť.
"Generálna prokuratúra SR naďalej považuje aktivitu organizátorov za politickú a zároveň upozorňuje, že spôsob protestu nesmie prekročiť zákonný rámec," reagovala už vo štvrtok generálna prokuratúra.
Archívne videá: