Ján Sokol podľa audítorky pochybne poslal milióny eur občianskemu združeniu, ktoré zastupoval jeho synovec.
BRATISLAVA. Keď arcibiskup Róbert Bezák prebral v roku 2009 po Jánovi Sokolovi Trnavskú arcidiecézu, zverejnil aj informácie o viacerých neevidovaných účtoch a transakciách.
Potvrdzuje to aj trestné oznámenie audítorky, ktorá skúmala účtovníctvo diecézy z rokov 2002 až 2008.
Audítorka zistila, že v diecéze nebolo evidovaných niekoľko desiatok účtov, na ktoré chodili cirkevné peniaze, a ani rôzne presuny medzi nimi.
Dar blížnemu
Z jedného z takých účtov vedených v Citibank Europe odišlo 28. januára 2008 dvadsať miliónov korún (666-tisíc eur). Prijal ich účet vedený v Tatrabanke.
Arcibiskup
Ján Sokol
Sokol bol správca Trnavskej arcidiecézy od roku 1988,
v roku 2009 dovŕšil 75 rokov a pápež ho uvoľnil z funkcie. Jeho nástupcom sa stal Róbert Bezák,
podľa archívnych dokumentov Ústavu pamäti národa Sokol za totality spolupracoval s ŠtB.
„Vzhľadom na skutočnosť, že uvedená transakcia nebola zaznamenaná v účtovníctve, obrátila som sa na vedenie arcidiecézy, či má bližšie informácie,“ píše audítorka. Diecéza jej predložila darovaciu zmluvu, podľa ktorej mali byť peniaze pre občianske združenie Metropolitánik.
Darovacia zmluva nebola zaprotokolovaná v účtovníctve a „podľa informácií od vedenia diecézy ju dodatočne predložil emeritný arcibiskup Ján Sokol“.
Predsedom Metropolitániku bol v tom čase Sokolov synovec Jozef Sokol. Účet, na ktorý peniaze odišli, sa však v banke podľa audítorky volal „Sokola Jan“.
Metropolitánik sídli v Jacovciach, kde sa Sokol narodil. Združenie tam stavia Domov dôchodcov, podľa starostu je pred dokončením. O dare od Sokola pre združenie nič nevedel.
So Sokolom sa denníku SME nepodarilo spojiť, nedvíhal telefón, údajne je na dovolenke v zahraničí.
Telefón nezdvíhal ani jeho synovec.
Dar Metropolitániku je jedným z troch hlavných podozrení, ktoré audítorka v trestnom oznámení spomenula. Podala ho, keď Vatikán z funkcie odvolal Róberta Bezáka. Audítor musí informovať orgány činné v trestnom konaní zo zákona, ak sa o takýchto podozreniach dozvie.
Môžu to zastaviť
Či sa vyšetrovanie rozbehne, nie je isté. Prípad má stále Generálna prokuratúra, ktorá rozhoduje, čo ďalej.
Lucia Kurilovská z Právnickej fakulty UK hovorí, že bude dôležité, ako sa k oznámeniu postaví samotná cirkev.
„Nejde o majetok štátu, ale cirkvi. Ak povedia, že im to neprekáža, môže byť s ďalším vyšetrovaním problém,“ myslí si Kurilovská. „Či pri sprenevere či pri podvode sa škoda vyžaduje.“
Hovorca KBS Jozef Kováčik povedal, že KBS o týchto porušeniach oficiálne nevie. "Ak by sa medializované informácie potvrdili, išlo by o závažné porušenie správy cirkevného majetku. Následné kroky budú na novom vedení diecézy."
Audítorka: U Sokola skončili aj peniaze od Tesca
Časť kúpnej ceny za pozemok Tesco podľa audítorky poslalo ako dar na Sokolov účet vo Vatikáne.
BRATISLAVA. Audítorka vyhodnotila ako podozrivú aj transakciu pri predaji pozemku cirkvi na Zlatých pieskoch v Bratislave spoločnosti Tesco.
Základnú zmluvu o kúpe pozemku podľa jej zistení podpísalo Tesco s cirkvou už v roku 1999, sumu však zaplatilo v dvoch splátkach – v rokoch 2005 a 2009.
V prvom prípade išlo o 3,6 milióna libier poukázaných na účet cirkvi v Citibank, ktorý nebol vedený v oficiálnom účtovníctve.
„Celá transakcia bola rozdelená na kúpnu cenu a finančný dar cirkvi,“ píše audítorka. Z dokumentov predpokladá, že dar poslali na účet do Vatikánskej banky. Vlastníkom účtu je Ján Sokol a podľa audítorky vyhlásil, že je jeho súkromným majetkom.
Z účtu neskôr prišlo 339-tisíc dolárov na účet Unicredit Trnavskej arcidiecézy. Či išlo o celú darovanú sumu, nie je zrejmé.
Sokol v minulosti vyhlásil, že je čestný človek a z predaja pozemku Tescu nič nemal.
Prípadom sa zaoberal súd v Trnave v spore medzi Sokolom a časopisom Týždeň.
Časopis vtedy napísal, že Sokol poslal peniaze z predaja pozemku na účet bývalého eštebáka.
„Kategoricky vylučujem, že by nejaké peniaze použil arcibiskup Sokol na vlastnú potrebu,“ svedčil vtedy na súde bývalý ekonóm úradu Peter Kučera.
Člen predstavenstva Tesca Michal Dyttert povedal, že spoločnosť pozemky kúpila legálne. Detaily obchodu však nechcel komentovať.
Monika Tódová
Z prenájmu mohla mať cirkev viac
Pôdu prenajal Ján Sokol pravdepodobne pod cenu. Nájomca ju prenajal ďalej a zarobil.
BRATISLAVA. V októbri 2006 prenajala Trnavská arcidiecéza približne tisíchektárový pozemok spoločnosti Agrolov zo Zlatnej na Ostrove. Dohodli sa na sume 2,1 milióna korún za rok (70-tisíc eur).
O dva mesiace Agrolov „so súhlasom Jána Sokola“ prenajal pozemky miestnemu poľnohospodárskemu družstvu. Cena už bola viac ako dvojnásobná, 5,7 milióna korún (190-tisíc eur).
Vlastníkom Agrolovu je Ladislav Dodok z Bratislavy. „K týmto veciam sa nebudeme vyjadrovať. Nemyslím si, že je to vhodné,“ povedala jeho dcéra, ktorá je zároveň jeho právnou zástupkyňou.
Agrolov vznikol len pol roka pred uzavretím nájomnej zmluvy.
Predsedom poľnohospodárskeho družstva je Ladislav Nagy, ktorý je zároveň konateľom Agrolovu.
Monika Tódová

Beata
Balogová
